Vejrárna

Je čas poslat julkort

15. prosince 2010 v 2:36 | Janah
Tedy - Je čas poslat vánoční přání. Alespoň jsem na to všude a stále upozorňována švédskou poštou. 

Dost mě to překvapilo, že jim těch pár pohlednic stojí za tak masivní kampaň, ale ono se ukázalo, jak už je obvyklé, že je to vše jinak. Zachovala jsem se totiž přesně podle rčení podle sebe soudím tebe, a představovala jsem si tu zoufale malou hromádku, co každý rok hlásí pošta u nás, a tu zoufale velkou hromadu peněz, co nadělíme mobilním operátorům.

Švédové posílání přáníček milují, jak jinak nazvat skutečnost, že každý rok zašlou kolem 35 miliónů přání a pohlednic! A to je jich  8 miliónů, včetně miminek a negramotných.
Nedávno tu dělali na toto téma průzkum a zjistili, že posílání přání poštou upřednostňuje 7 z 10 Švédů.

Abyste neřekli, že pohlednici dostala (dostane) jen Abyss, tak vám také jednu nabídnu.

vánoční pohledniceJe to pohlednice ze zajímavého projektu - Živé vánoční přání. Ošetřovatel sobů kdesi na severu, namontoval čtyři kamery na ohradu se soby. Na každou se můžete po internetu připojit , vyčkat, až je obrázek co nejlepší a pak stisknout knoflík k pořízení fotky. Fotku můžete dále mírně upravit a vložit do ní i nápis. Dokonce si můžete nechat fotografii za 15 SEK nechat zaslat kamkoli po světě.

Jestli to chcete sami  vyzkoušet, nabízím vám uživatelsky asi přívětivější anglickou verzi - živé vánoční pohlednice

Dvě rady- nezapomeňte, že na severu začíná večer už po druhé hodině odpolední, a nenechte se odradit tím, že zrovna žádného soba nevidíte, však oni přijdou.


Jsem zvědavá - posíláte ještě stále pohlednice a přáníčka starou dobrou poštou? Hlasujte v anketě, diskutujte v komentářích.

Aktualizace 21.12. Projekt živé vánoční pohlednice byl ukončen, lze vidět pouze archivní materiály.

(Ne)tradiční adventní kalendář 2010

9. prosince 2010 v 0:23 | Janah
Tak už je to opět tady - na radnici se zase každý prosincový den rozsvítí jedno okno adventního kalendáře a  v něm můžete mým prostřednictvím shlédnout jedno umělecké dílo. Loni jste rozsvěcování oken mohli sledovat  tady a tady a a ještě tady.


Protože vám některá okna z loňského roku dlužím, nabízím vám malé připomenutí a doplnění nezveřejněných adventních oken.

Kalendář 2009

A teď pospěšme k letošním, téma letošního adventního kalendáře je poněkud matoucí - může to v překladu být buď Bez hranic , nebo Neomezeno, nebo neomezeno (nevymezeno, nezadáno). Pak se v tom vyznejte!

První okno se jmenuje Modlitba za bližní

Kalendář1


Druhé má název Hlásná trouba

Kalendář2

Třetí - Napětí

Kalendář3

Čtvrté - Pasáž

Kalendář4

Páté -  Vše je možné

Kalendář5

Šesté - Únik

Kalendář6

Sedmé - Setkání

Kalendář7


A osmé, zatím poslední  -  Jupiter, Callisto a dva světelné fenomény

Kalendář8


Stejně jako minulý rok mám pro vás anketu, tak hlasujte, ať vím, který umělec nejvíc oslovil Čechy.

Zjistila jsem, že mnozí z vás mají výbornou paměť a jsou při čtení mých článků velice pozorní, a tak se tedy ptám - Jaké bylo téma loňského adventního kalendáře?

Zdroj všech fotografií -  www.orebro.se

Udělej si sám

19. listopadu 2010 v 21:54 | Janah
Ne, že by Švédi byli až takoví kutilové, v tomhle je nadpis trošku zavádějící, nejspíš by tam mělo stát - obsluž se sám.

První příklad znáte jistě všichni - slavné a žádané švédské stoly. Jak už to tak bývá - tak jako ve Vídni neznají vídeňskou kávu, tak ani ve Švédsku neznají švédský stůl. Ne, že by je neměli, ale prostě jim tak neříkají. Tady se jim říká bufet, nebo prostě stůl, nyní nejčastěji restaurace zvou na Vánoční stůl. Princip švédského stolu je dostatečně znám, není třeba objasňovat, že jsou to ty stoly, kvůli kterým chodí novináři na tiskovky a  v letoviscích je najdete obloženy Němci (neplést s obloženými mísami).

Druhá samoobslužná zóna se nachází  ojediněle, a v mnohem menším měřítku i u nás - můžete sami zaplatit u pokladny bez pokladní. Tady si navíc sami načtete čárkové kódy, už v průběhu nakupování, takže zboží si hned ukládáte do tašek, pak vložíte čtečku kódů do jakési pokladny a sami zaplatíte. Můžete platit jak hotově, tak platební kartou. K tomu všemu potřebujete jen kartu prodejny, kterou vám vydají na základě jména, adresy a čísla vašeho občanského průkazu. Na tu samou kartu sbíráte bonusy. Fronty na pokladnu tak odpadají.

Výše popsané věci spadají ještě stále do sféry více méně obvyklých věcí, ale vydejme se dál, ne nadarmo je tento článek zařazen do rubriky vejrárna. Když už jsme v těch supermarketech, nezapomeňme se rozhlédnout po dárcích k nákupu. Při mém prvním nákupu tady jedna firma dávala k nákupu vloček, porcelánové misky - všechny byly úhledně vyrovnány vedle uvedeného zboží, a bylo tam také uvedeno, za kolik nakoupených müsli misku dostanete. Misku jsem poctivě vyložila na pás ke zboží, pokladní  nemohla najít kód, tak jsem jí řekla, že je to dárek k vločkám, ona opáčila, proč že ho tam tedy dávám. No, řeknu vám, pořád si ještě připadám divně, když dárky v obchodě strkám přímo do kabelky.

Z potravin se přesuneme do obchodu s bytovými doplňky a s  metrovým textilem. Výběr široký, obchod veliký, jediné prodavačky u pokladny.  Uprostřed prodejny je veliký stůl, metr a instrukce, jak látku změřit a střihnout. U pokladny samozřejmě po vás nikdo látku nepřeměřuje, co nahlásíte, to zaplatíte. Ve světle toho mi nůžky připnuté na řetízku připadají velmi úsměvné.


otevřená prodejna

Na obrázku je zachycen další častý jev - prodejna, v níž neprodává nikdo. Dost často se to týká bazarů nebo uměleckých prodejen. Sami si zboží vyberete, a třeba i naložíte do auta, a pak najdete návod, jak a kde zaplatit.


betala

Například na této ceduli je napsáno, že "Jestliže něco zakoupíte, zaplaťte v Nora Diversehand na náměstí". Ten zvláštní název je název obchodu. Podotýkám, že náměstí se nacházelo nějakých 500 metrů od tohoto místa, ulička byla poměrně opuštěná.
U nás bych to doporučila jen jako snahu o rychlý a bezplatný úklid.

Vždy a znovu si kladu otázku, jak dlouho tyhle nákupy "na čestné slovo" ve Švédsku vydrží, přece jenom přistěhovalci přibývají a Švédové si stěžují už na to, že musí zamykat domy auta a kola, což ještě poměrně nedávno nedělali. No, uvidíme.


Myslíte, že by to obdobně mohlo fungovat i u nás? Zajímají mě vaše komentáře.

Netradiční adventní kalendář 3

18. prosince 2009 v 22:00 | Janah
Řekli jste si o to, máte to mít. Dnes je na pořadu extra velká porce adventního kalendáře na místní radnici.

Zároveň jsou to také okna poslední, jelikož odjíždím domů. Bohužel ani nikdo z našich známých nebude trávit Vánoce v Örebru. Ale i tak se máte na co dívat, a pro co hlasovat. Po ukončení hlasování zveřejním, které okno vás nejvíce oslovilo.

Vybírat stále můžete ze všech oken, ankety najdete i u předchozích článků s adventními okny najdete je ZDE a TADY.

Protože je toho dnes požehnaně, skočíme do toho rovnýma nohama, aniž bych rozebírala, že jsem to kvůli vám fotila v - 15°C a ještě foukal vítr, a už vůbec nebudu mluvit o tom, jak mi padal sníh za krk a fotoaparát se mi lepil na ruce. Rovněž z úsporných důvodů vynechám líčení toho, jak jsem vůbec necítila ruce, a jak jsem doma musela požít větší množství grogu, než je lékaři doporučeno. :-D

Takže to přeskočím a pojďme hned k oknům:

9.12. Koukají se na vás všicni tři nebo jeden? Nesmíte tolik pít!


10.12. Mezinárodní rodinka (asi) Nebo že by Obamova, nevím...


11.12. Architektonický návrh? Autor se moc neodvázal, ale aspoň si můžeme říct "Dům". (Asi. Jeden dneska neví.)


12.12. Na směrovce je tam napsáno "Budoucnost". Takže vážení, prosím tudy :-).


13.12. Okno na sv.Lucii. Byla jsem tehdy v pokušení si na tu nádheru počkat. Ještě, že jsem to neudělala, byla bych dost zklamaná. Pracovně tomu říkám "Okenice".Jaká je v tom budoucnost netuším.


14.12. Mám trochu pocit, že umělec vycházel z knihy " A Jimmy šel za duhou" od Simmela, co myslíte?


15.12. Jedno z oken, na kterém v reálu nic nevidíte, jen jakési oranžové šmouhy, a pak doma ejhle, vyskočily na mne cvičenky!


16.12. Působí to na mne dojmem, že malíř začal seriózně- viz fáze měsíce vhorní části obrazu, ale pak se něco zvrtlo - Pohádal se s manželkou? Nechal u obrazu dítě bez dozoru? Co myslíte vy?


17.12. Lámu si hlavu s tím temným středem - je to černá díra vesmíru, je to jezero s kalnou vodou, je to stinná stráka lidské duše?


18.12. Poslední okno, které vy i já letos uvidíme. Pro někoho poetika, pro někoho mazanina. Nevím, vyberte si.


Opět můžete hlasovat a komentovat, obojí je vítáno. Vejrárna je tu pro vás.

Netradiční adventní kalendář 2

8. prosince 2009 v 20:57 | Janah
Než vám dnes podruhé nabídnu okna adventního kalendáře k posouzení, můžete se mnou nahlédnout do vánoční výlohy obchodu pro dům a byt.


Při pozorném zkoumání jsem také zjistila, proč jsou okna kalendáře tak netradičně pojata. Letošní téma totiž zní "Budoucnost".

Švédští umělci asi nejsou příliš optimističtí, když toto téma uchopili, tak jak uchopili. Jedna katastrofa za druhou. Na hlavy radních, kteří toto téma vybrali, se snesla už nejedna kritika. Ale myslím, že jsou v tom i trochu nevinně, umělci taky mohli tohle téma zpracovat nějak víc adventně.

Stalo se, a nedá se už odestát, ale místní obyvatelé považují letošní kalendář za skvrnu na svém krásném městě a notně se na mě škaredí, když okna fotím, neboť si myslí, že je chci skandalizovat. (To abyste taky věděli, jakému nebezpečí se kvůli vám vystavuji. :-))

Pojďme se tedy zase podívat na jednotlivá okna. Okno ze 4.12. Mohlo by to být i optimistické, kdyby se doktoři netvářili, jako když jim právě někdo zůstal na stole...Okno z 5.12. To může být cokoli, od vzoru na ubruse po umělecké vyjádření DNA. Jestli vás někoho napadne, co by to mohlo být, uveďte to prosím v komentářích.Advetní okénko z 6.12. Pracovně jsem ho pojmenovala "Vybouchlá hlava". To je skoro vánoční téma, neboť mnoho hospodyněk má o vánočním čase pocit, že se jim hlava rozletí na kusy:-).Okno ze 7.12. Dnešní vrchol umění, musela jsem ho docela usilovně hledat, protože jsem ho neustále přehlížela, jelikož jsem se domnívala, že je to špinavé okno. Po objevu, že je to umění, jsem zajásala, mám takových doma hned několik!
Poslední okno, z dnešního dne 8.12. trochu napravilo reputaci zdejším umělcům, alespoň v mých očích. Povodeň není veselá, ale obraz alespoň nese stopy nějakých postav. Trochu mě znervózňuje žena v popředí, která odevzdaně sedí a hledí do hlubin.To není můj styl řešení problémů, ale třeba už je na nějaké řešení pozdě???

Každopádně se mi tento obraz z druhé dávky líbí nejvíc. A který vám? Hlasujte v anketě nebo napište komentář. Nejlépe obojí.

Další obrazy budou následovat nejspíš v neděli, opět v naší vaší Vejrárně.

Netradiční adventní kalendář

3. prosince 2009 v 21:57 | Janah
Zavedla jsem novou rubriku Vejrárna, odvozeno od slova vejtrat. Myslím, že k dnešním fotkám se tento název více než hodí.

V Örebru totiž nemáme takový ten klasický vánoční strom na náměstí, jako stojí ve většině českých měst, máme tu prý světový unikát - adventní kalendář v oknech radnice.

Než se k němu dostanu, tak nabízím ukázku klasické výzdoby. Svíčky tu na pěší zóně svítí den co den (ty elektrické pochopitelně také).


Každý den, od prvního do čtyřiadvacátého prosince, se po 17. hodině rozsvítí jedno okno radnice, a v něm se objeví dílo nějakého švédského umělce. Každé okno (tedy každé umělecké dílo) sponzoruje nějaká firma.

Protože je dnes 3. prosince, a protože jsem (obětavě) vyšla fotit po 17. hodině, mohu vám zprostředkovat první tři obrázky (okna).

1.12. první okno. Nevím jak motiv souvisí s Vánocemi, ale umělci se meze nekladou.


2.12.druhé okno. To není špatná fotka, to je umělecké dílo!


3.12.třetí a zatím poslední okno, to mě oslovilo nejvíc, ale taky nejhůř se fotilo. A vůbec, zkuste si někdy fotit potmě prosvícený obraz...


Další okna opět očekávejte ve vaší Vejrárně. Již brzy. :-)
 
 

Reklama