Okolí Örebra

Dny Nory

18. července 2011 v 23:22 | Janah
Pokud vás nadpis zmátl a vy čekáte barvité líčení honu na lišku, tak budete asi zklamáni - velké "N" naznačuje, že jde o název, konkrétně o název městečka Nora a v překladu to znamená něco jako Severka, Sever.

Nora je městečko asi 30km od Örebra a vyznačuje se pohodovou poklidnou atmosférou. Pokud tedy zrovna nepořádá své dny.
Na náměstí se pak děti honí v koulích jako křečci.A okolo náměstí projíždějí veterány. Nebo taky tento "veterán" se speciálním "vytuněním", ...

...ale já se přiznám, že si potrpím spíš na klasiku, i když tenhle řidič nestylově používal mobil.

Letos byly ke shlédnutí i veterány z řad mopedů.

I na nich se jezdilo, ale přiznám se, že na mne byli tihle motopedisté moc rychlí, takže mi ujeli :-D Koho jsem ale zastihla byl mistr formule jedna na vodě - Jonas Andersson, který svojí formulí čeřil vody místního jezera.

S mistrem voDní F1 jste se mohli i svést, nabídka to lákavá, pokud by jedna jízda (3 okruhy, asi 5 minut) nestála 500 SEKů. Doma jsem si potom přečetla, že tahle potvora sežere i 1000! litrů nafty na 100km, takže poplatek chápu jako opodstatněný. Přesto, že jsem Jonasovi dala košem, jiných zájemců se našlo dost a dost.

Já jsem pro uklidnění šla blíže prozkoumat něco pomalejšího - místní taxi, které mělo taky napilno, i když tady zrovna "čepuje pohonné hmoty".

V Noře nesměl chybět oblíbený bleší trh, který tradičně doprovází podobné akce, a je, dá se říct, součástí švédského folklóru.

Pohyb na slunci a nevšední zážitky nás znavily, a tak jsme, se zmrzlinou v ruce napodobili tyto dvě dámy a usadili se u místního kostela.
Do Nory jsem vás určitě nezavedla naposledy, protože se tady v na přelomu srpna a září koná vyhlášený trh, a já jsem zjistila, že jsem vás na něj doposavad nezavedla, tak to hodlám letos napravit.

Pozdně letní park v Kumle

3. října 2010 v 20:53 | Janah
Dnes vám nabídnu prohlídku městského parku v Kumle. Kumla je malé městečko asi 30km od Örebra. Je to město, kde se mimo jiné každý rok koná setkání aut - veteránů (loňský sraz naleznete ZDE,letošní vás také nemine).

Je zajímavé, že několikrát jsme se nacházeli v těsném sousedství parku, ale nikdy jsme netušili, že park je tak blízko, ani že je tak rozlehlý.

Park v Kumle


Na jezírku téměř celý rok kvetou krásné lekníny.

lekníny růžové


Na malý odpočinkový ostrůvek uprostřed jezírka vede malý klenutý můstek.

most na ostrov


Kachnám se můstek zjevně líbil, asi jsou z něho často krmeny (a foceny :-)  ).

kachny pod mostem


Občerstvit se můžete v místní kavárničce, kam se dostanete po mole přes jezero (kachna nás zase předběhla). My jsme si dali výbornou kávu, našemu psovi donesla obsluha automaticky misku s vodou, což je hezký švédský zvyk. 

Kavárna


Sousoší dětí, které hledí na jezero je zajímavé i zepředu. Hledí vstříc jasným zítřkům?

Socha dětíNejvětší atrakcí jezera - vodotryskem - se loučím a máte to i s podpisem autora (architekta) parku na kameni.


Vodotrysk


Váhala jsem, zda mám zařadit sochu objímajících se medvědů, a rozhodla jsem se že to nechám na vás, vyjádřete se prosím v komentářích.


Trpělivost se vám vyplatila - můžete shlédnout ne dva, ne tři, ale rovnou čtyři mírumilovné medvědy :-)

medvědi socha

I když - nezdá se vám ten nejmenší trošku "kočkoidní"? Není to snad kočka? A jak a proč by se do sousoší dostala? Nevím, napadá snad něco vás?

Risebergský klášter

11. srpna 2010 v 22:42 | Janah
Klášter byl založen někdy kolem 12. století a sídlil v něm ženský řád cisteriánů.  Dnes už z něho tedy moc nezbývá, spíš než klášter je to zřícenina.

klášterní stěna


Zachovaly se z něho jen základy a jedna štítová stěna, ale v době své největší slávy to bylo na švédské poměry skoro malé městečko. Takhle asi nějak vypadalo.

RK Plánek


Hospodařily tu řádové sestry -vykonávaly domácí práce, pěstovaly pro sebe potraviny hlavně fazole a řepu, něco brambor, ale těmi rozmazlovaly jen nemocné jeptišky. Také sázely a sušily léčivé byliny, kterými zásobovaly sebe i okolí, nedílnou součástí jejich dne byly samozřejmě modlitby. 

RK se zvonky

Život v klášteře nebyl v té době jednoduchý, přesto nebyla přijímána každá zájemkyně. Každá jeptiška byla nejdřív prověřena po stránce víry a poté navíc musela (ona nebo její rodina) složit slušný obnos peněz, ty jí pak měly stačit na živobytí do konce života.

Klášter skončil svoji činnost v roce 1546, kdy jej zasáhl blesk a do základů vyhořel. Nikdy už nebyl obnoven a kameny z kláštera byly použity na stavbu nedalekého kostela. Takový je světa běh, šeptají nám dnes klášterní kameny.

RK kameny

Součástí rozsáhlého areálu je dnes i  lesní divadlo.

lesní divadlo

Konají se v něm představení kulturní akce a shromáždění občanů z nedaleké Fjugesty, dočetli jsme se, že se tu každý rok odehrává i předávání vysvědčení ( nejspíš ho nesmí psát inkoustem, co kdyby pršelo - to by se pětkaři radovali! :-))

Zvláštností divadla je, že stojí na soukromém pozemku a všude kolem nás cedule žádaly, abychom to respektovali  a chovali se slušně. Tak se zařídíme podle toho a tiše se vytratíme...

amfiteátr
 
 

Reklama