Facebookové echo

Když je nouze nejvyšší...

27. května 2016 v 18:16 | Janah
Znáte to, jste v cizím městě, a najednou se vám hrozně chce, no..., vite co... Co si pak počít?!
U nás v Örebru teď stačí otevřít si v mobilu aplikaci Airpnp. Je to podobná aplikace jako Airbnb, která zprostředkovává ubytování, ale tahle aplikace vám pronajímá jen (soukromou) koupelnu, a to na podstatně kratší dobu. Samozřejmě za poplatek, který se liší toaleta od toalety, výší poplatku si si určuje majitel.
Otázka na víkend zní - využili byste tuto aplikaci? A v jakém případě?
A taky naopak, byli byste ochotní pronajmout svou koupelnu někomu cizímu? A za jakých podmínek?

Švédský první jarní den

16. března 2016 v 21:05 | Janah
Ne, ne, nedivte se, první jarní den je tu stejně jako v Česku, tedy v neděli 20.3. Ale pro mne nastal ten opravdový jarní den dnes, protože nejen, že svítilo sluníčko a zahrádky jarně kvetly, ale viděla jsem MOTÝLA!

Kam až moje švédská paměť sahá, nikdy jsem motýla neviděla takhle brzy. Ono to asi taky trochu bude tím, že mnohdy jsme tu ještě zasypáni sněhem.

Globální oteplování sem, globální oteplování tam, ohromně mi to zvedlo náladu!A co vy? Těšíte se na motýly?

Ledové lázně

6. prosince 2015 v 19:58 | Janah

Od roku 1907 do roku 1952 fungovaly v Örebru takzvané Studené (Ledové) lázně. Nacházely se kousek od centra města a sloužily všem, kdo pociťovali potřebu se v zimě smočit v místní řece. Tento snímek z padesátých let svědčí o dvou věcech, za prvé, že zimy dřív býlaly jak se patří, a že pánové na fotografiích už tenkrát zatahovali břicha.


Právě teď - Sněží!

19. listopadu 2015 v 20:21 | Janah
A je to tady! Hlásím letošní první sníh!


Nové peníze

2. října 2015 v 13:02 | Janah
Pokud máte doma slamník vycpaný švédskými korunami, je pomalu čas ho rozpárat a peníze si vyměnit za nové. V říjnu se objeví nové bankovky v hodnotách 20, 50, 200(nově) a 1000 SEK. Staré bankovky přestanou platit v červnu 2016.

VÍTE, ŽE...

23. září 2015 v 18:15 | Janah
...podzimní rovnodennost se švédsky řekne "höstdagjämningen" a nastala tu úplně stejně jako u nás v Česku, tedy dnes v 10,20 LČ?Poznámka: Zkouším zavést novou rubriku, protože někteří z vás Facebooku usilovně vzdorují, budu tu některé vybrané příspěvky z něj zveřejňovat také. Uvidíme, jak to bude fungovat.
 
 

Reklama