Září 2018

Kronika Studeného vrchu 1

3. září 2018 v 8:30 | Janah |  Jak jde život
Spoustu z vás mě nabádá, ať píšu zážitky z běžného dne, jak si tu žijeme, co děláme. Přijde mi to jako docela dobrý nápad, protože takových témat, aby to vystačilo na celý článek, je čím dál tím míň (tedy pokud nechci pětiřádkový článek). Tak jsem se rozhodla, že tu zapíšu, co se mi v nějakém, blíže nespecifikovaném, období stalo, co mne zaujalo a překvapilo. Snad vás to bude bavit.

Marindagen (Den mariny) Karlskrona

Rozhodli jsme se navštívit místní vojenskou marinu, tedy něco, co u nás v ČR, asi neuvidíte. Normálně je celý vojenský přístav oplocen, střežen a nesmí se fotografovat ani z dálky. A to všechno na Den Mariny padá, ovšem s jednou podmínkou - musíte mít švédské občanství. Bez něj se na vojenské lodě, ponorky, letadla a vrtulníky nepodíváte, nebo aspoň ne zblízka. Abychom prošli jsem kontrolu museli jsme ukázat občanky, já i svůj nepořádek v kabelce, teprve potom jsme mohli vstoupit do areálu, který se z větší části nachází na ostrově, se kterým pevninu spojují padací mosty. Zašli jsme na paluby některých plavidel, prolezli jsme některé lodi, poslechli si námořní kapely, sledovali jsme akrobacii se stíhačkou, jedním uchem ven jsme pustili řeči náborářů... Také jsme se byli podívat na supertajné moderní lodi - museli jsme si vystát hodinovou frontu, odevzdat svou kabelku, a hlavně mobil, a v doprovodu dvou námořníků jsme si ve skupině 8 lidí loď mohli prohlédnout zblízka - zvenčí i zevnitř. Obsahovalo to i poněkud krkolomné lezení po žebříku, ale pst, nikomu to neříkejte, nebo jednoho dne záhadně zmizím. :-)


Ono to sice vypadá jako velká legrace, ale v téhle oblasti jsou stálé problémy s ruskými ponorkami, plavidly a letadly. Prý neuplyne měsíc bez nějakého narušení prostoru, dost často i opakovaně. Překvapuje mne, jak málo se o tom v rámci EU mluví. Místní vojáci a mariňáci už to sice berou jako folklor, ale jeden si říká, co by se stalo, kdyby se něco zvrtlo? Radši nemyslet.


Více oficiálních foto zde.

Švédské volby 2018

S našimi prvními volbami nás tu čekalo hned několik překvapení -
za prvé: volí se do všeho najednou - do okresu, do kraje i do parlamentu.
Za druhé: přestože je jen jeden volební den - neděle 9.9., volit už můžete 18 dní předtím, pomocí průkazu, který každý občan dostane. A přitom všem volení ještě stále probíhá kampaň a předvolební průzkumy, a nikdo si s tím neláme hlavu.
Za třetí: je tu taková šílenost - pokud nenaleznete volební lístek se "svou" stranou, vezmete si prázdný list, a na ten, považte!, stranu jakoukoli tužkou N A P Í Š E T E! Je pravda, že registrovaných stran a straniček je tu požehnaně, a lístky si tisknou jen "hlavní" parlamentní strany, tak asi proto.
Možná založím stranu!
Vše, co potřebujete o volbách vědět, naleznete tady (ŠJ).

Mišmaš

Konečně zapršelo - za jeden jediný den tu spadlo víc srážek než za celé léto - a stačilo k tomu pouhých 5mm.

Kromě srážek nám tu (cca 5 km od nás) spadlo i letadlo - vojenská stíhačka JAS. Pilot se naštěstí stačil katapultovat a naštěstí letadlo spadlo do lesa v neobydlené části. S typicky českou skeptickou povahou jsme zamítli ptáka jako důvod pádu. "No jo, u vojenských letadel je to vždycky pták", konstatoval manžel, který kdysi vojákoval na letišti.

Dnes jsme byli na velkém bleším trhu, a co mne vždycky zarazí je, že mezi, leckdy špinavými, botami a nádobím, se prodává i nějaká ta doma upečená buchta či padaná jablka. Hmm, proti gustu...


Na výstavě hub byla růžovka (masák) označena jako nejedlá houba, prý proti ní má výhrady mykolog z Polska.Ale aspoň jsme díky tomu objevili první Švédy, kteří ji taky jedí. Mimochodem, mysleli si, že jsme z Finska, protože tam se prý růžovky také normálně sbírají.

A to je pro dnes vše, pokud jste to přežili, a chcete ještě, tak pokračování příště.