Únor 2018

Pan IKEA

5. února 2018 v 17:15 | Janah
29. ledna zemřel Ingvar Kamprad, zakladatel firmy IKEA. Jeho cesta životem byla tak zajímavá, že by vydala na knihu, takové ambice ovšem nemám - budu se snažit vybrat pro vás to nejdůležitější.

Malý Ingvar se narodil 30. března 1926 nepříliš movitým rodičům. Od malička se musel pěkně otáčet, aby rodině přispěl svým dílem - chytá ryby, roznáší po sousedech zápalky, co vyrábí jeho otec, a sousedům za drobný peníz vyřizuje pochůzky. Malý poslíček si tak už v 17 letech zakoupí starý mlékárenský vůz, aby mohl doručit více pochůzek. Jeden z obyvatel městečka mu nabídne do komise nábytek, který vyrábí. A z toho vznikne značka IKEA - zkratka z prvních písmen Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd. Jméno a bydliště, tak jednoduché.
Po dvacítce si Ingvar kupuje první prodejnu s nábytkem - v blízkém městečku, které je ovšem uprostřed lesa. Zatím, co se mu ostatní vysmívají, vyjedná si kvůli poloze minimální nájem a nízké nákupní ceny od místních truhlářů. A tak vlastně vzniknou, dodnes tradované, IKEA víkendy. Kupci přes týden nemají čas zajet si někam do lesů pro nábytek, ale zase je tam táhnou skvělé ceny. Takže o víkendu parkoviště před obchodem praská ve švech. Navíc majitel sám obsluhuje, a na místě řeší problémy a požadavky zákazníků.

Pak přijde zásadní zlom - truhláři se cítí vydíraní (Ingvarovi se daří nad poměry dobře), a tak začnou stávkovat. Ingvar musí vymyslet, co dál. Nejdříve začne nábytek sám vyrábět a sestavovat, ale zabírá mu to hrozně času, ale hlavně místa. Neví, co s tím, nemá sklad, a nový si u prodejny postavit ve své situaci nemůže; pokud montuje ve staré kůlně doma, tak zase nestíhá prodejnu zásobovat... Co s tím?

A napadne ho, že nesložený nábytek zabírá jen velmi málo místa. Od toho už je jen krok k IKEA, tak jak ji známe dnes. Místo stávkujících truhlářů osloví větší manufaktury, které pro něj vyrábí pouze díly, ty pak, zabalené s návodem na sestavení, dodává zákazníkům. Prodejna opět prosperuje - rodiny si udělají výlet do IKEA, nají se v nové samobslužné jídelně, zakoupí nábytek a ten pak v neděli společně smontují. Ideální rodinný víkend!
Pobočky IKEA začínají růst po celém Švédsku, a protože úspěch se neodpouští ani tady ve Švédsku, začne mít rychle bohatnoucí Ingvar po roce 1960 problémy. Konkurence zaplatí štvavou mediální kampaň, ve které ho napadají jako fašistu a odmítají dávat zakázky továrnám, které s ním spolupracují. Ty, pod tlakem, spolupráci s Ingvarem ukončují. Dosáhnou však jedině toho, že se z IKEA stane mezinárodní podnik a vyrábět začíná mimojiné i v Polsku.

IKEA nadále prosperuje, a to konkurenci nedá spát, a už nejen konkurenci - Ingvar Kamprad se totiž stává nejbohatším mužem Švédska! Vlastně kvůli němu vzniká nový daňový systém, který bohatým lidem prakticky odebírá celý zisk. (Jako vše se to pak zvrhne, a vysoké daně už platí prakticky všichni, až spisovatelka Astrid Lindgrenová, tomu učiní přítrž poté, co je v roce 1976 donucena zaplatit 102 % (!!!) na daních). Ingvar to vyřeší emigrací do Švýcarska, kde založí první pobočku mimo Skandinávii. Peníze převede do nové společnosti v Nizozemí, a daně tak Švédsku neplatí žádné.A dál už to asi všichni znáte - pobočky IKEA vyrostly po celé Evropě (v Česku trochu později), pak se začaly budovat po celém světě, včetně třeba Číny. Katalog IKEA se stal nejčtenější "knihou" světa. Sám Kamprad se ale až do konce svého života nezastavil, v IKEA pracoval až do své smrti, a nikdy neměl pocit, že je jeho práce u konce. Doufejme, že stejně smýšlejí i jeho synové - bez IKEA by nebylo nakupování nábytku přinejmenším tak zábavné.