Prosinec 2017

Pozitivně pro Česko

23. prosince 2017 v 11:59 | Janah
Nemohla jsem si nevšimnout, že tady v Česku panuje poslední dobou "blbá nálada". Půdu pod nohama jakoby začali ztrácet i zarytí optimisté. Nelze se podívat na jedny zprávy, aby se člověk necítil úplně "vycucaný", a o reakcích a komentářích na Facebooku už radši nemluvím. A pak, aby toho nebylo málo, začaly negativní zprávy okupovat i média a sociální sítě našeho švédského městečka.

Tu se psalo o krádežích, tu o potyčkách, co se odehrály na náměstí, tu, že nefunguje tohle a támhleto. V důsledku toho, se začal vylidňovat střed města a sociální sítě se hemžily negativními komentáři. Své polínko si s radostí přiložili i obyvatelé okolních měst, jen aby si potvrdili, že to jejich městečko je mnohem lepší, hezčí, bezpečnější. Kdo neplivnul na naše město nebyl prostě "cool" a "in". Trápilo mne to, naše město rozhodně není o nic horší, než ta ostatní v kraji, má nádherný park, přírodní rezervaci na ostrově v moři, a všichni naši sousedé jsou hrozně fajn lidi.

Naštěstí se ukázalo, že to nedělalo vrásky jen mně - na Facebooku se v době nejhoršího hanobení, objevila skupina Pozitivně pro město, která si dala za úkol nacházet na našem městečku to hezké. Nejdřív jsme jen vkládali hezké fotky, psali o oceněních místních sportovců a o tom, proč se nám zrovna tady líbí. Skupinka se utěšeně rozrůstala, a když přesáhla tři tisíce členů, rozhodli jsme se přejít od slov k akci.

Naše vánoční trhy v důsledku negativních kampaní umíraly na úbytě, tak jsme se rozhodli s tím něco udělat - sehnali jsme tomtena (vánočního skřítka), někdo nabídl poníky na projížďky dětí, někdo bleskurychle domluvil sponzoring od nákupka, abychom měli ceny a dárky pro děti,... Každý se zapojil, jak mohl, já jsem akci fotila, abychom měli záznam, a jiní zase jenom na ten trh přišli a vzali s sebou rodiny. Jindy pomalí Švédi se vybičovali k akci. Bylo to všechno hrozně narychlo, ale bylo to úspěšné. Náměstí bylo plné rodin s dětmi, důchodci s pejsky, tančilo se, zpívalo, povídalo se sousedy,... Akce si všimla i místní média, a začala o nás psát. Spoustu lidí se k nám nadšeně přidalo, a už plánujeme, co vše uděláme v příštím roce.


Stačilo málo, a z odstrkovaného městečka se stala hvězda kraje, lidi se vrátili do centra, místní obchodníci si mohli oddychnout a zahodit formuláře o ukončení podnikání, lidi ve městě se zdraví s úsměvem na tváři. Ve chvíli, kdy jsme si my, obyvatelé, vzali zpátky svoje městské centrum, nekalá individua se stáhla kdoví kam.

Asi už chápete, kam tímhle článkem mířím - ano, je to jenom na vás. Jestli to je všechno na baterky, život je těžký a situace hnusná, a nikde není vidět to pověstné světlo na konci tunelu - zažehněte ho vy. Když budete chtít podpořit svého kandidáta na prezidenta, neházejte špínu na jeho protivníky, ale popište, proč je právě ten Váš kandidát ten pravý. Otočte to, nenechte se vtáhnout do toho kola negativity, co tu kolem nás všude víří. Začněte ve své rodině,ve své ulici, ve svém městě. Nepouštějte si domů negativní zprávy, zaměřte se hlavně na to, co je kolem vás dobré a krásné (a že toho tady v Česku je!). A usmívejte se - na tatínka, na souseda, na prodavačky, když vytrváte, ostatní už se přidají. Když to dokážou chladní odtažití Švédi, dokážeme to určitě i my.


S širokým úsměvem na tváři, přeji Vám, moji milí přátelé, veselé Vánoce a krásný a jasný nový rok!