Listopad 2017

Skřítci, trolové a tomteni

23. listopadu 2017 v 19:42 | Janah |  Tradice
Blíží se Vánoce, a spolu s nimi skřítci vylézají z nor, nebo vlastně z čeho. Na vánoční skřítky teď narazíte prakticky na každém kroku, ale ne každý skřítek je takový, jak se zdá.


Nedávno jsem se od znalce dozvěděla, že ve Švédsku existují tři druhy skřítků - jedni bydlí v horách a v dolech, druzí v lese a třetí žijí pod mostem. Pracovní náplň těch prvních dvou chápu, ale co proboha dělají ti pod tím mostem? Krmí labutě a povídají si z bezdomovci? Bohužel to mi už nebylo vysvětleno, takže to nechám na vás a na vašich komentářích.
Zajímavé je, že trolové a skřítci tady nějak záhadně splývají protože jejich zásadními vlastnostmi jsou: drzost, škodolibost, nepřejícnost a lakota, přestože jsou bohatí. Skřítci se také žení, ale protože jejich ženy jsou ošklivé a protivné, tak rádi kradou hezké a mladé ženy lidské; zvláště spadeno mají prý na princezny. Z toho jen logicky vyplývá, že si princezna Victoria, ne náhodou, vzala trenéra z posilky, ten prý ji nejlépe ochrání. Na druhou stranu, princezna Madeleine údajně takové štěstí neměla a skřítci (tedy skřítek Chistopher) ji dostali. :-D

Teď před Vánoci vánoční skřítci - jultomten pracují na plné obrátky. Bohužel i tady jim do toho fušuje tlustý Santa a tradiční vánoční skřítci se leckdy krčí v koutku... Správného a toho pravého skřítka poznáte podle toho, že má sice červenou čepici, ale bez bílé bambule, zbytek jeho oblečení není červený, v žádném případě není tlustý a je spíš menšího
vzrůstu. Prostě vypadá nějak takhle:No, nejezdí zrovna pokaždé na velbloudu, ale tohle je pravý skřítek z roku 1934, a to ještě bývali nějací vánoční skřítci! Jultomten, na rozdíl od Santy, nenosí dárky v noci komínem, ale, po způsobu našeho Mikuláše, je navštíví doma, a ptá se, zda byly děti hodné. Dárky naděluje ve stejný den jako náš Ježíšek, tedy 24. prosince.

Takže, teď už víte o místních skřítcích skoro vše, tak (hlavně ženy) pozor v horách, v lese a pod mostem. Před Vánoci pozor na to, komu svěřujete svá přání ohledně dárků, neboť, když to bude Santa, nic nedostanete!