Listopad 2016

Smrkati zakázáno!

30. listopadu 2016 v 15:28 | Janah |  Vejrárna
To jsem tak jednou byla v hobby obchodě, venku bylo zima, vevnitř teplo, a tak se mi celkem logicky spustila rýma. Vytáhla jsem tedy kapesník, přiložila ho k nosu, lehce se nadechla a ...v tu chvíli vybuchla v obchodě puma!
Nebo alespoň myslím, že musela, soudíc podle reakcí ostatních zákazníků.


Po mém, podotýkám, že decentním vysmrkání, se totiž všichní vymrštili zpoza regálů jak vyplašená surikatí směčka. Vyděšenýma očima na mne hleděli a odhadovali, co se bude dít dál - povraždím je všchny ukrutným a hrozným způsobem? Vezmu si je jako rukojmí a budu chtít výměnou letadlo? Zavřu je ve skladu a nechám je tam zemřít pomalou smrtí vyhladověním? A budu se navíc ďábelsky smát?Ač jsem to tehdy ani zdaleka netušila, moje vysmrkání je zjevně k takovým truchlivým úvahám opravňovalo. Ve Švédsku se totiž nesmrká, tečka. Je to vrchol nevychovanosti, znak potomků barbarů a cesta k vydědění ze společnosti. Ve Švédsku si leda tak POTICHU! můžete utřít nos. Ještě lepší je otřít si ho decentně otočen k nějaké stěně, aby nikdo ani jen koutkem oka nezahlédl bílou barvu, jasně signalizující, že jde o kapesník.

Kupodivu tu není nijak trestné popotahování, takže jaro a podzim jsem si tu pro sebe přejmenovala dny popotahujících nosů a dlouhých nudlí. Nudle různé délky se tu běžně objevují u dětí, protože je vlastně nikdo neučí smrkat. Smrkání je přeci neslušné. Obzvlášť za chladných dnů se v obchodech, kavárnách a úřadech ozývá symfonie synchronizovaného frkání, občas akcentovaná kýchnutím. Mimochodem, kýchá se tu do ohbí lokte, pokud nechcete být úplně společensky vyděděni.

V důsledku výše popsaného se ze mne stala flexibilní akrobatka, přičemž si ke své exhibici vybírám temná zákoutí supermarketú a obchodů, následována povětšinou podezřívavou ochrankou. Ve vrcholném čísle pak visím jako netopýr pod regálem, držíc se ho jednou rukou a druhou...jaká hrůza, smrkám (tiše) do kapesníku!
Ano, ač se v této společnoti pohybuji už dlouho, stále mám zábrany hlasitě popotahovat a nudle u nosu mi vadí ještě víc. Asi si budu muset najít nějakou podpůrnou skupinu anonymních smrkačů. Ahoj, jmenuji se Janah a SMRKÁM!