Říjen 2016

Rukověť návštěvníka švédského lesa II.

26. října 2016 v 17:50 | Janah
Minule jsme si vysvětlili, že do švédského lesa je vhodné se neoblékat střízlivě, vlochyně, naopak, že vás střízlivé ponechá, a že se nemáte v lese chovat jako střízlík. Střízlivě vzato.


Pokud vás už přestane bavit Les pro začátečníky (viz předchozí díl), doporučuji nějakou z delších cest v místních přírodních parcích. Ale trasu si řádně dopředu nastudujte, zjistěte si kde jsou sruby, přístřešky a zdroje vody, zvláště pokud jdete na výšlap trvající několik dní. Do batohu tentokrát nezapomeňte přihodit i kompas. Na určování stran podle lišejníku zapomeňte, ten se v nouzi nejvyšší hodí spíš k jídlu, než k určení severu. Mobil naopak můžete směle ponechat doma, protože signál v lese není ani v okolí Örebra, natož v nějaké liduprosté krajině (a ne, nemyslela jsem lihuprosté!).


Do batohu přibalte i zápalky, ale vařič můžete nechat většinou doma. Mimo rezervace lze oheň rozdělávat kdekoli, v rezervacích na vyznačených místech, kde vám k tomu přidají ještě i dřevo, protože se tam nesmí kácet. V obou případech je samozřejmě žádoucí dodržovat bezpečností pravidla, a tady, konečně, zužitkujete i své české skautské dovednosti. Kromě jiného, oheň drží nežádoucí zvěř v přijatelné vzdálenosti (v kombinaci se zpěvem, zvláště neumělým, spolehlivě odradí zvěř v okruhu několika kilometrů).

Když už jsme u těch kilometrů - ve Švédsku máme takovou specialitu - švédskou míli. Takže se vám lehko stane, jako nám, že si vyšlápnete na procházku, jen tak pro zmrzku, vždyť je to za rohem, jen 2 míle, a ono šlapete, šlapete a najednou je to 20 kilometrů. Ano, míle je tu 10 km, takže neplést si to s tou anglickou (tedy 2 míle nejsou 3km a kousíček). Značení v mílích se tu často využívá na severu a všude, kde jsou velké vzdálenosti mezi obydlenými místy. Setkáte se s nimi i na silnicích. Asi že to opticky tu vzdálenost zkracuje.


Doufám, že jsem vás nevyděsila natolik, že radši zůstanete doma a v posteli, než abyste jeli do Švédska, natož se toulali po místních lesích.
Ale to by byla škoda, navíc tady se najde něco zajímavého pro každého - výlety na běžkách? Už ať jste tady. Lovení lososů a jiných ryb? Kde jste, včera bylo pozdě! Chcete vidět polární záři? Chcete zajít za polární kruh? Švédsko na vás čeká. Pozorování zvířat v divočině? Losi, bobři, lišky, vlci, medvědi se na vás těší (vyberte ale dobrou agenturu, aby se to nezvrhlo v krmení divokých zvířat). Možnosti jsou prostě nekonečné.

Tak si to zopakujeme - do lesa se pořádně obléknout, a nebát se barev, ani těch neonových (hlavně v době lovů), v lese hlučet, mít pořádnou obuv (kvůli nohám a zmijím) naučit se jak na medvěda, nastudovat trasu. Do batohu přihodit kompas, zápalky a KPZ (krabička poslední záchrany). Na místě dbát řádu chování v rezervaci, v horách (i když nejen tam) se nestydět najmout si průvodce. V době lovů se doporučuje zdržovat se v lese nejdéle do 16 hodin. Neriskujte, nepřeceňujte své síly, jen tak se nepřidáte k více jak stovce! lidí ročně, co se nenávratně ztratí ve švédských lesích.


Pokud dodržíte základní pravidla, nic vám nebrání v poznávání švédské přírody, která podle mne patří k těm nejkrásnějším na světě a získáte tak zážitky na celý život.