Červenec 2016

Tradiční trh v Mullhyttanu

26. července 2016 v 22:21 | Janah |  Fotoreportáže
Slovo "tradiční" v nadpisu neoznačuje jen roční opakování trhu, ale také jeho podstatu - trh tradičních řemesel. A nejen to, do malého městečka Mullhyttan se sjedou k tomu dni i veterány, prodává se domácí a bio potraviny z farem, z podia zazpívají zpěváci písně let minulých,... Prostě takové moderní retro.

Fotoreportáž začnu i skončím jedním parádním vozidlem. Tohle sice moc veterán není, ale tenhle "domeček na kolečkách" budil velkou pozornost. Retra se dočkáte v závěru článku, a to v podobě super Porsche! Ale teď se pojťte kochat!Vše co se dá v Mullhyttanu dělat, se dozvíte z téhle inspirativní cedule. Autorem Allan från Mullhyttan.Mlýn běžel naplno, mele se tu výborná mouka v bio kvalitě, navíc je naprosto čerstvá, často je umletá před pár minutami, protože místní mouka je docela vyhledávaná. Já sama si vždycky přivezu pár kilo do zásoby. Ta vůně!A z čerstvé mullhyttanské mouky se tu hned peče i skvělý plochý chleba. Normálně kupovaný z obchodu ho nemusím, ale tenhle je skutečná delikatesa, a nikdy ho člověk nekoupí dost.Tyhle fotografie musím trochu vysvětlit. Ten obrázek vlevo, to je automatická štípačka, nikoli pila, i když to funguje na stejném typu pohonu, jako i u nás rozšířené cirkulárky (viz Na samotě u lesa). Tady se ke kotouči přikládá dřevo z boku, na disku jsou v pravidelných rozestupech umístěny výčnělky, jakési "sekery", co následně prkno rozštípnou. Pracovat bych s tím moc nechtěla, protože udržet to dřevo ve chvíli rozštípnutí bylo docela náročné a myslím, že pán měl druhý den pěkně namožené ruce.
Na foto vpravo je soustružník, co obráběl na stařičkém stroji špalíky s takovým krásným soustředěním a láskou, až mi bylo líto, že s odchodem této generace nejspíš tahle řemeslná zručnost zmizí v nenávratnu. Jaká škoda.No a nakonec to slíbené Porsche!Věděli jste, že tahle značky vyrábí i traktory? Mně to tedy nějak uniklo, i když je Porsche liberecký rodák, jako já. Pozvánka na vyjížďku nabušeným červeným Porsche tímto získává zcela nový rozměr! Ode dneška se vždycky ještě musíte zeptat: "A myslíš to nízké sportovní AUTO, jo? "