Únor 2016

Skottdagen

29. února 2016 v 17:35 | Janah |  Tradice
Zatímco v našem českém kalendáři jsem k dnešnímu přestupnému dni nalezla chudáka Horymíra (ten si moc svátků neužije), ze švédského kalendáře na mě vyskočil Skottdag(en).

Tak ta druhá část slova je jasná- dag = den, ale co znamená to předtím? Dala jsem se do pátrání a obvolala své švédské zdroje, ale ty netušily, takže to zase zbyde na českém intelektu (a fantazii) .

Slovník říká, že "Skottdag" je 29. únor. Hmm... To není příliš nápomocné. Takže pojďme to slovo rozdělit - "skott" jinak znamená "střela, rána". Nevím, ledaže by to byl střelený den, ale byla jsem ujištěna, že "střelený" ve smyslu "bláznivý" se ve Švédsku nepoužívá. Tak zase nic.Nepomáhají ani další významy slova, třeba i ve spojení s jinými slovy - výhonek, přepážka na lodi, trakař a odhazování (sněhu). I když na ten poslední význam má teorii manžel - odhozené části dne se pak sečtou ve Skottdagen. S takovým přízemním zdůvodněním ale moje zvídavá mysl odmítá souhlasit.

Pojďme tedy dál - skott taky může znamenat příslušníka národa - Skota. Co když je to myšleno tak, že opatrní Skotové si tři roky šetří čtvrtinu dne a čtvrtého roku ji s bolestným povzdechem použijí? Tedy něco jako uškudlený den. To nezní tak špatně, ne?

Kvůli zoufalému nedostatku možností zkusme ještě tedy vzít v potaz, že skott má za základ slova "sko", což je bota. To sice taky nic nenapovídá, ale jiným význam je "obout se" a pak v přeneseném významu to, použito ve frázi, znamená "obohatit se na úkor někoho, něčeho". Ha! Přestupný rok (mimochodem - Skottår) se vlastně obohacuje o jeden den na úkor ostatních roků! Ale aby tahle teorie mohla být bezvýhradně přijata, zbývá ještě taková maličkost - zdůvodnit, proč že jsou tam ta dvě "T". Odůvodnění, že tam zůstalo po slově "jedna", tedy "ett" bohužel neobstojí, protože den je "en dag" - jeden den. A přitom tahle teorie vypadá tak hezky! Nevím, proč mi ji Švédi zase museli zničit.

Takže nakonec jediné, co o tomto dni vím úplně jistě, je to, že je to jediný den, kdy může o ruku požádat žena muže, jinak je jí to zapovězeno. Sice mne to poněkud překvapuje, v téhle feministicky laděné společnosti, ale říkali to i v televizi, tak to musí být pravda!

Napadá vás ještě jiný důvod proč se dnešní den švédsky jmenuje tak, jak se jmenuje? Nebo to dokonce víte? Dávám vám komentáře v plen.

Žemle, model 2016

9. února 2016 v 16:00 | Janah |  Tradice
Dnes tu zase slavíme! A co? No přece Mastné úterý! (více zde) Tento svátek ve Švédsku nejlépe oslavíte tak, že se nacpete žemlí plněnou tradičně marcipánem a vysokoprocentní šlehačkou. Že to nemusí vždy skončit dobře, o tom už moji pravidelní čtenáři a chudák král Adolf vědí, vy ostatní čtěte tady.

Asi proto, že je to tradice s už více jak dvousetletou tradicí, tak už Švédi poslední dobou nevědí, co by si s tou tradiční žemlí počali. Zpočátku ještě byli krotcí a experimentovali maximálně s náplní - místo marcipánu se uvnitř ocitla nutella, vanilkový krém (což oceňuji), čokoláda nebo dokonce krevety.


Pak se pustili do inovace tvaru - nejdřív žemli upekli jako koláč, potom jako pizzu, pak ji podávali jako párek v rohlíku (bez párku a rohlíku) nebo jste si ji mohli koupit jako tyčinku, kterou jste si namáčeli do krému z marcipánu a šlehačky (velmi nepraktické). Minulý rok se objevily žemlové bagety, ale pomyslným výhercem se stala žemle srolovaná ( můj recept).


A letos tu máme další hit! Žemoothie (Semoothie) = žemle + smoothie, tedy žemlový koktejl. Recept je jednoduchý - upečete si klasickou žemli podle jakéhokoli receptu (zde), a taky ji klasicky naplníte, tedy marcipánem a šlehačkou. Pak si lehce ohřejete asi 200ml mléka, přidáte skořicí a vhodíte vše do mixéru (ano, i tu krásnou plněnou žemli). Mixujete dokud obsah není zcela hladký, bez kousků. Obsah musí být tekutý, případně přidejte mléko.

Přelijte do sklenek a servírujete, jak jinak, se žemlí nerozmixovanou.


Jak to chutná, nevím - přinesla jsem si zatím dvakrát žemli domů na testování, ale vzorek jaksi vždycky zmizel dřív, než byl dopraven do mixéru. Ale nevzdávám to, možná když si jich kupím opravdu hodně, jedna žemle mi na testování zbude. Možná.