Leden 2016

Jak přežít mrazy jako pravý Švéd

20. ledna 2016 v 17:39 | Janah
Jak jsem tak koukala na počasí v Česku, už k vám ty mrazy (co jste o ně pořád žádali, ať vám je pošlu), taky dorazily, tak si myslím, že by se vám mohlo hodit pár rad ze země, kde domorodci mají na mráz a zimu glejt a vědí, jak v něm přežít. Nabízím tři zásadní rady:

1. Otužujte se!
Bydlím u bazénu, a z každodenního pozorování Švédů jsem vyvodila, že když jdete do bazénu v -20°C, tak se v žádném případě neutírejte, hlavně si nesušte hlavu! Pokud chcete postoupit na další level, tak si ani nezapínejte kabát, na rukavice a čepici zapomeňte.
Pokud jdete nakupovat, zásadně si při odchodu z nákupního střediska nezapomeňte koupit zmrzlinu nebo nanuka. Vhodné je i pití v kelímku s ledem, držíme v ruce bez rukavic.
Na zimu si kupte nové tenisky, pokud možno takové, které vám sednou na nohu bez ponožek, v mínus dvaceti se uplatní nejlépe. Starší ročníky dávají přednost vyšlápnutým polobotkám, ponožky opět nechte doma. Výzkumem v okolí jsem zjistila, že jsou tu lidé, co žádné ponožky ani punčochy nevlastní, tudíž je (logicky) nenosí.
Pokud máte doma miminko, nebo ho dáváte do jeslí, neopomeňte ho v mrazivém počasí dát spát do kočárku ven, když si trochu popláče, nevadí, přimrzlá nudle ho jen zocelí.

Pozor! Otužování se ani v nejmenším netýká psů! Pejskovi naopak kupte tu nekvalitnější zimní bundu a oblékejte mu ji preventivně už od pěti nad nulou, i kdyby to byl bernardýn!2. Kupte si to správné auto!
Samozřejmě, že jediné správné auto do té švédské nepohody je jen a jen Volvo! Pokud uděláte tu chybu, že si koupíte auto jiné, podřadnější značky, dá se to ještě trochu (stěží) napravit tím, že si do auta necháte namontovat nějaké ty místní vychytávky. První a nejrozšířenější je ohřívač motoru. Na mnoha parkovištích u domu nebo i na pracovišti naleznete skříňku do které zapojíte kabel a strčíte do zásuvky v motoru (viz obr.). Líp se vám pak startuje, palivo nezamrzá a dieselový motor vydrží déle, prý.
Kupte si pneumatiky s hřeby. Sice s nimi nikam mimo Švédsko nemůžete, ale tady je užijete. Navíc hluk, který při jízdě na těchto pneumatikách vzniká, zabrání dlouhým plytkým rozhovorům manželů, které se při delších cestách tak rády zvrhávají v hádku.
Poslední výbornou vychytávkou (ovšem pouze pro změkčilce) je takzvané přednastartování auta. Když jdete na lyže, nastavíte si, že auto se má samo nastartovat (a ohřát interiér) v tolik a tolik. Pokud nedorazíte do půl hodiny auto se samo zase vypne. Dokud jsem tohle nevěděla, říkala jsem si, kolik že Švédů se chová tak ukrutně neekologicky a nechává zapnutý motor.3. Sportujte!
Jezděte dál na kole, jakoby se (doslova) nechumelilo! Nezapomeňte ovšem na několik zásad jízdy v zimě - vyměňte si pneumatiky za zimní (ano, mluvím stále ještě o kole) a více je nahustěte. Nezapomeňte si nasadit přilbu, neboť v zimě je pravděpodobnost pádu vyšší. Jinak se ničeho nemusíte bát, cyklostezky se v zimně protahují, a mnohdy jsou čistší než silnice.
Choďte na běžky do parku, v podstatě do každého, který máte nejblíž, v každém je projetá stopa, i kdyby měla být dlouhá jen deset metrů. Zvýšené pozornosti dbejte v parcích, které jsou odděleny vozovkou, při přecházení se nejdřív rozhlédněte a myslete na to, že vám přecházení s běžkami na nohou bude trvat déle!
Pokud jste předškolního a mladšího školního věku, válejte ve sněhu sudy, na klouzačce a na prolézačce si sundejte rukavice, aby se vám za ty kovové díly lépe drželo. Jestli vás oteplováky a boty na klouzačce brzdí, sundejte i ty.
Pokud jste pubertálního věku, zásadně nesportujte, ale lehněte si v parku do sněhu a líbejte se. V případě nedostatku vhodného protějšku se do sněhu natáhněte u cestičky, kuřte a/nebo poslouchejte hudbu se sluchátky na uších, dívejte se provokativně a buďte "cool"(možná taky doslova).

Kupte si "brusloběžky"(viz obr.) a běžte si "zabrusloběhat" na jezero. Jezero je také pravidelně protaženo, a to v délce několika kilometrů. Vyražte s celou rodinou, kočárek připněte na lyže. Když už u toho jezera budete, udělejte si piknik. V rezervaci u jezera je celoročně k mání dřevo, rozdělejte si tedy oheň, upečte falunskou uzenku a otevřete si termosku s kávou (ne,ne, na rum zapomeňte!).
Co naopak nedělat:
Chodit na plesy. Je to totiž tak nebezpečná aktivita, že se plesy v mnoha městech (včetně toho našeho) nepořádají. Kdo by o to taky stál, vyfiknout se, zatančit si klasiku a latinu a popovídat si s přáteli, pff.
Popíjet alkohol. To asi nikoho nepřekvapí, žádné vnitřní vyhřívání alkoholem se tu netrpí, natož pití na veřejnosti. Ne, ani do kafe se tu nedává, a kvůli grogu pašujeme rum, co se nejmenuje rum, přes hranice. A pijeme ho jen doma.
Chodit sáňkovat. Tedy tak to platí tady u nás, kde není ani kopeček široko daleko. Máme jeden pidikopečíček v parku, ale těch pět metrů na pekáči si tam užijí maximálně kojenci.

Sedět doma a číst si. Kdo by taky o to stál, když je venku tak krásně, že?! Tak šup šup!

Kasper, Melker a Baltsar

6. ledna 2016 v 16:22 | Janah
Možná vám ta jména něco připomínají, nebo ne? Snad vám pomůže, že dnes svátek Tří králů. Ano, jsou to švédské varianty jmen Kašpar, Melichar a Baltazar. Na rozdíl od Čech je tento den svátkem, a tak nám můžete závidět den pracovního volna, ale tím rozdíly nekončí.

Svátek se tu nenazývá Tříkrálový, ale je označován jako Třináctý den, protože je to dnes třináct dní od Vánoc. Proč to tak je, se mne neptejte, legenda o Třech králích je tu známá a všechna tři jména mají dnes svátek, ale den je to třináctý.U nás v tento den chodí Tři králové na koledu a označují domy známým K+M+B na ochranu před vším zlým. V písních a koledách pak zvěstují narození spasitele, proto se v některých zemích slaví tento den jako Den zvěstování. Ale my ne, my trváme na třináctém dni! Také se tu, mimo kostel, svátek nijak neslaví, a obchody nejenže nemají zavřeno, ale přímo se těší, že na nakupování a na povánoční slevy budeme mít celý volný den. A tak ho skutečně mnozí i stráví, pobíháním po nákupech. Snad to pomůže švédské ekonomice.

Svátkem Tří králů končí u nás v Čechách a na Moravě doba vánoční. Sundáváme světýlka a výzdobu, odstrojujeme stromeček a uklízíme betlém. A to my zase ne! My to vše děláme až 13. ledna na Svátek svatého Knuta, nebo-li (jak jinak) Dvacátý den. Spolu s námi to tak dělají i v Norsku a ve švédsky mluvící části Finska. Proč tomu tak je, je opět nejasné, ale jsem celkem ráda, že v těchto tmavých dnech budou ještě světýlka svítit a trochu je rozjasňovat.
Nechcete se přidat?

Hezký nový rok!