Listopad 2015

Právě teď - Sněží!

19. listopadu 2015 v 20:21 | Janah |  Facebookové echo
A je to tady! Hlásím letošní první sníh!Červeň uzenková, pardon, falunská

12. listopadu 2015 v 19:02 | Janah |  Tradice
Já nevím, proč se všechno dobré musí jmenovat "falunské". Pamatujete jak šla Lisa s Annou z Bullerbynu nakupovat, a jak zapomněly na falunskou uzenku? A pak jsem zjistila, že červená barva na domech se také jmenuje falunská. Je to ta barva, která dodává švédským domům, ten jedinečný vzhled, a to už od roku 1700.


Falunská červeň vznikla jako vedlejší produkt dolů, jak jinak, ve Falunu. Díky mědi a pigmentům železa, které se při přípravě vypalují, získala svůj charakteristický odstín. V průběhu století se do ní, jako vedlejší činidlo, přidávalo kde co, od krve, přes pivo!, po moč. Běžně se do barvy dávala mouka, nejčastěji žitná. Dnes už se do barvy přidává pouze lněný olej a emulgátory.


Proč v 18. století najednou vznikla potřeba natírat dřevo? Prý ho začal být nedostatek a bylo drahé. Nejrychleji mizelo v okolí těžebních míst - používalo se v samotných dolech, při budování osad havířů, na topení, na vaření... A tak bylo nutné stavby nějak konzervovat, aby déle vydržely. Odpadní struska se k tomu nabízela, už jenom proto, že výsledná červená barva byla v té době symbolem bohatství (napodobovala barvu velmi drahé mědi z domů boháčů). A tak se začala vyrábět v okolí měděných dolů, tedy asi na pěti místech ve Švédsku. Ve Falunu s ní ale prý přišli první, a výroba tam probíhá dodnes.


Jak to tak bývá, čeho je moc, toho si nikdo neváží, tak najednou Falunská červeň ztratila svůj prestižní status, a stala se barvou chudých. Byla prostě na už na každé druhé stodole. Pokud se zazobaní sedláci nebo měšťani chtěli nějak odlišit a dát světu najevo svůj sociální status, museli si připlatit za náhle módní barvu - žlutou. Její výroba byla složitější, protože se pigment snadno přepálí, tudíž na jednu dobrou várku připadá několik dávek "k vylití", proto byla žlutá barva dražší (teď mě napadá - neměla-li tato barva napodobovat barvu zlatou z domů ještě bohatších...).

Dnes se barva vyrábí stále stejným postupem, je světlu, vodě a plísním odolná, a to přesto, že se vyrábí podle původního recetu s přírodními inkrediencíemi (hlavně lněný olej, žádné pivo či moč!). Pokud máte pocit, že barvu jste už viděli i jinde než ve Švédsku, tak vězte, že je to místní export. Falunská červeň se totiž ve velkém vyváží do okolních zemí, ale i do Ruska nebo Kanady. Pokud snad zatoužíte použít tuto barvu na svůj dům či plot, tak vás musím varovat před padělky, kterých je mnoho, ale málokdy vykazují stejně dobré vlastnosti jako originál. Pátrejte po certifikátu pravosti, ale mnohé vám napoví i cena, přibližně 400 SEK za 10 litrů barvy. Za to už dnes můžete volit z mnoha odstínů, ale uznejte, že červená je červená.Ve Falunu vůbec nějak k té červené přilnuli, ona i ta falunská uzenka se dodnes vyrábí, a světe div se - je červená!