Duben 2015

Opera z labutího jezera

29. dubna 2015 v 22:13 | Janah |  Fotoreportáže
Možná si myslíte, že už mi tu trochu zamrzá mozek, vždyť Labutí jezero je balet, a ne opera! Ale je to tak správně, zase jsem letos navštívila labutě v Tysslingenu (fotografie z minulých let najdete tady, zde a tu, doporučuji shlédnout a nastudovat, zvláště jste-li zde poprvé).

Letos totiž žádné fotografie nebudou, natočila jsem pro vás rovnou Operu na labutím jezeře (svansjön). Účinkují labutě zpěvné, kachny, kavky a nějaká ta husa berneška, ale ty všechny hrají pouze vedlejší role, případně jsou v roli nápovědy, hlavní roli hrají labutě. A jejich sbor je početnější než Alexandrovci, zpívá jich pro vás tři a půl tisíce!


Doufám, že se vám to bude líbit, a nevšední zážitek si vychutnáte i přes nepříliš kvalitní obraz.


Veselé Velikonoce (Glad Påsk)!

4. dubna 2015 v 22:16 | Janah |  Recepty
Je tu jaro, a zatímco vy se na drsném jihu balíte do plédů, my zde na teplém severu odkládáme zimní oděvy a vystavujeme tvář slunci. A protože nechci být zlomyslná, podotýkám, že velmi často se počasí odsud, ze severu, přesune i k vám na jih, tak snad se máte na co těšit.

Společně s odložením svrchníků, bych velmi ráda odložila i vaflosemlošpeky (viz předchozí článek), a tak přestože vám opět nabídnu recept (nedám si pokoj!), bude to recept zdravý, velikonoční, švédský a lehký (ve všech významech toho slova).

Okurkovo-lososová rolka

Na 6ks
4 lžíce čerstvého sýra (např. Lučina)
2-3 lžičky křenu
6 plátků uzeného lososa
6 plátků z malé(úzké) okurky

Smíchejte sýr s křenem, vytvořte z okurky podélně plátky (škrabkou nebo plátkovačem na sýr), okurku pomažte tenkou vrstvou sýra na ni polože stejně dlouhý a široký (Bystrozrakého můžete vynechat) plátek lososa, ten opět potřete sýrem s křenem a poté zaviňte. Pokud by zavinutí nechtělo držet, pomozte si párátkem. Navrch můžete (pro pocit luxusu) položit pár kuliček červeného kaviáru. Toť vše! Lehké, zdravé, a lze k tomu podávat i natvrdo uvařená vejce (oloupaná, půlená, lehce osolená).

(zdroj obr.http://www.mytaste.se/s/laxsnurror.html)

To, že tady patří k Velikonocům peří a čarodějnice, a naopak nepatří mazanec nebo beránek, už vám nebudu opakovat, tomu se můžete podivovat v mých starších článcích například zde, případně též tady.

Všem vám přeji krásné Velikonoce!