Březen 2015

Vafle, vafle, vafle....(Våffeldagen)

27. března 2015 v 13:00 | Janah |  Recepty
Ještě jsme ani nestihli shodit naše semlošpeky (jednotka pro faldy nabrané jedením semlí viz. zde.) a už na naše lepá těla útočí další dobrůtka - vafle! Dokonce jsme na ni zváni dnem označeným ve švédském kalendáři - 25. března jsme tu měli Våffeldagen. Ovšem konzumace se většinou neomezuje pouze na tento den a dozvuky bude mít až do Velikonoc, kdy ty vaflosemlošpeky taky neshodíme, ach jo!

Já jsem od středy vafle taky ještě nedělala, protože jsem se pohybovala v místech, kde mi je nabízeli zadarmo (nákupka, kavárny, kamarádky a náměstí), ale chystám se letos vyzkoušet dvě méně obvyklé varianty, které nabídnu i vám.

První není ani tak o vaflovém těstu, jako o obložení toho těsta. Recept na švédské těsto, které hodlám použít najdete v mém článku Slavíme Den vaflí! nebo Vaflový den.

A na něj položíme:

Pomazánka ze Skagen
150g krevet
2dl créme faiche (kys. smetanu)
3lžce majonézy
1/2 červené cibule, jemně nakrájené
1 1/2 kaviáru (lepší je červený)
1lžíce nasekaného kopru
pár kapek citronu
sůl pepř

Krevety na hrubo posekáme, smícháme s ostatními ingrediencemi a necháme vychladit v ledničce. Mezitím upečeme vafle. Vafle rozebereme na jednotlivá "srdíčka" na každé dáme lžičku pomazánky, obložíme krevetami, koprem a citronem a podáváme.A pak tu máme vysoce módní recept na bezlepkové vafle.

Kokosové vafle

Vyšlehejte dohromady 4 vejce, 4dl kokosového mléka a 3/4 dl rozpuštěného kokosového oleje. V jiné míse smíchejte 1dl pohankové mouky, 1dl ovesné(nebo rýžové) mouky a 2 lžičky prášku do pečiva (lepší je vinný kámen) a 2 špetky soli. Smíchejte obě mísy, upečte vafle, na omaštěném vaflovači. Podávejte jak je libo, já se chystám na klasiku - jahodový (malinový) džem a šlehačka. Mňam.


Jak tak na to koukám, jsou tyhle vafle vlastně zdravé jídlo, první doplní jód a druhé přetékají minerály a tělu důležitými látkami, takže o nějakém nezdravém mlsání nemůže být ani řeči.

Tak mne tedy omluvte, jdu se léčit vaflemi! Dobrou chuť!

Knižní sleva (Bokrea)

3. března 2015 v 12:53 | Janah |  Tady a teď
25. února tu odstartovala každoroční knižní sleva. Možná si říkáte, no a? Co je na tom zajímavého?
No, nějaké ty odchylky od českého trhu by se tu našly.
Tak předně - sleva probíhá na celém území Švédska, ve všech prodejnách knih, v internetových knihkupectvích, ale i v těch prodejnách, kde jsou knihy jen okrajovým zbožím, například v supermarketech.

Sleva se navíc začíná každý rok v přibližně stejné datum, kolem 25. února, což je prý způsobeno tím, že v té době přichází povánoční pokles prodeje, a navíc se tento den víceméně shoduje se dnem výplaty.

Únorový výprodej (nějak se mi nechtělo psát "velký únorový" :-) ) má již dlouhodobou tradici. S prvním hromadným výprodejem tu přišli vydavatelé už v roce 1920, kdy zlevnili knihy, které byly starší pěti let. Za deset let nato se už dohodli na společném termínu kolem půlky února. Rok od roku se počet vyprodávaných titulů zvětšoval a největší boom zažíval trh v padesátých a šedesátých letech minulého století.
V 70. letech nastal mírný pokles, mimo jiné i proto, že přes slevy zůstávala cena knih příliš vysoká. To se vyřešilo až v roce 1980, kdy se velmi výrazně zlevnily tzv. "ležáky" a zlevnily se i ostatní vyprodávané knihy. Od té doby zase trh se zlevněnými knihami stoupá, i když už nikdy nenabyl úspěchů z poloviny minulého století.


Pravidla dnes stanovuje SBS (švédské sdružení knihkupecké), které zároveň dohlíží na spravedlivost celého systému a snaží se aby nebyl nikdo zvýhodňován, ani poškozován.
Ne že by se jim to vždy dařilo - například v roce 2010 čas prodeje porušil supermarket ICA, který umožnil svým členům (rozuměj - upsaným zákazníkům) nákup už od 20 hodin den předem. Konkurence se do nich ale tvrdě pustila (nazvat tady někoho zlodějem jsem tu tedy ještě neslyšela) a příští rok, už si to ICA netroufla.
Dnes mnoho obchodů umožňuje knihy si den předem vybrat, ale odebrat a zaplatit je mohou až v první den slevy (to sice trochu nechápu, ale budiž).

Aby toho nebylo málo domluveného, podezírám knihkupce i z dohody cenové - ve většině kamenných obchodů stojí jedna a ta samá kniha stejně, levnější je většinou v internetových obchodech, ale tam zase všechna internetová knihkupectví mají cenu úplně stejnou! Také sortiment zlevněných knih je u jednotlivých prodejců téměř totožný.

Nezavání to všechno "tak trochu" kartelovou dohodou? I když já jsem za tyhle výprodeje vděčná, jelikož knihy jsou tu opravdu drahé (průměrná cena knihy se pohybuje kolem 300-350 SEK/cca 1000Kč) a slevy jsou opravdu výrazné, neopomenu nikdy svoji knihovnu doplnit švédskými (kuchařky) či anglickými (umění) knihami. Mým "nej" letošním úlovkem je výpravná kniha o Alfonsu Muchovi.

Pokud byste snad také zatoužili vybrat si nějakou tu zlevněnou švédskou (popř. anglickou) knihu, stačí, když zadáte do vyhledávače "bokrea sverige" a můžete vybírat.