Únor 2015

Srolovaná žemle (semmelwrap)

13. února 2015 v 17:05 | Janah |  Recepty
Nezadržitelně se nám blíží můj oblíbený svátek - Tlusté neboli Mastné úterý. Letos ho budeme slavit 17. února. Více si o této tradici můžete přečíst v mém článku tady.

Kdo sem chodí nebo ve Švédsku bydlí tak ví, že k tomuto svátku neodmyslitelně patří i jedna nepříliš dietní lahůdka, a to žemle (semmlor). Vypadá běžně takto,


...a recept na ní naleznete v tomto mém článku z roku 2010.

Ale letos Švédsko žije čerstvou kulinářskou novinkou - srolovanou žemlí, neboli semmelwrap. Ta vypadá zcela jinak a vydobyla si již mnoho příznivců, včetně mne. Možná, že je to tím, že je lehčí, ne tak suchá a obsahuje více náplně (mňam!).

A protože byste bez znalosti výroby nemohli s přehledem a znalecky konverzovat na úrovni (minimálně té evropské), nabízím zcela nezištně jeden z receptů.

Srolovaná žemle

(Cca 12 ks)

25g droždí
50g másla
2 1/2 dl šlehačky (nebo smetany, ne kysané)
1/2 lžičky kardamonu drceného
1 lžičku kardamonu mletého (můžete vynechat, pokud vám nechutná, ale už to nebude ono)
3/4 dl třtinového cukru
špetka soli
cca 6dl pšeničné mouky hladké (ale s polohrubou taky nic nezkazíte)

Marcipánová náplň
300g marcipánu
cca 1dl šlehačky na šlehání
1/2 lžičky pravé vanilky

Šlehačková náplň
cca 6dl šlehačky s vysokým obsahem tuku (40%)
2lžíce moučkového cukru
1/2 až 1lžičku pravé vanilky

Rozdrobte droždí do mísy. Rozpusťte máslo a smíchejte se smetanou a s kardamonem (oba druhy), nechte mírně vychladnout (asi na teplotu těla), pak směsí zalijte droždí a míchejte, dokud se všechno nerozpustí. Přidejte ostatní ingredience a umíchejte těsto (ideálně v robotu). Mísu přikryjte utěrkou a nechte kynout asi 40 minut.

Poté zpracujte těsto na pomoučněné ploše na 12 stejných dílů, z každého vypracujte bulku a nechte kynout pod utěrkou asi 30 min.

Troubu předehřejte na cca 225°C. Z každé bulky vyválejte kulatou placku, asi 2mm silnou, a položte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte cca 2-3 min, ne příliš dohněda! (nepůjdou rolovat). Těsto musí zůstat světlé. Upečené placky nechte vychladnout pod utěrkou, aby se zachovala měkkost.

Všechny ingredience na mandlovou náplň smíchejte v misce vidličkou.
Vyšlehejte pevnou šlehačku s cukrem a vanilkou.

Servírování: Do prostředka každé placky naneste marcipánovou náplň, na ni nastříkejte/ naneste šlehačkovou náplň, a srolujte, nebo přehněte strany přes sebe, posypte moučkovým cukrem.


Vypadat by to mělo nějak takhle:

Konzumujte, rozplývejte se blahem! (Na vlezlé, dietně zaměřené svědomí nehleďte).

Mým čtenářům

10. února 2015 v 17:07 | Janah
Milí moji čtenáři,

minulý rok pro nás nebyl jednoduchý, nálada byla na bodu mrazu, a na psaní na blogu už mi nezbývalo sil.
Také je potřeba říct, že jsem ve Švédsku šest let a tak zvaný "wow factor" (volný překlad - "jé, tohle je tu úplně jiný" :-)) se pomalu začíná vytrácet.

Navíc je pro mne čím dál tím těžší psát správně česky, a musím si často ověřovat i naprosté samozřejmosti, a stejně se chyby množí.

Nicméně jsem se rozhodla popřát sluchu vašim žádostem, abych s psaním blogu pokračovala, protože ty vaše zprávy byly tak úžasné, milé a četné, že jsem prostě podlehla. Jsem taky jenom člověk :-) Ale mám jednu podmínku - "vy omluvit moje cestyna!"

Takže se už brzy můžete těšit na žhavou novinku ze švédské kuchyně, bez které byste rozhodně nebyli v (evropském) obraze. A já se zase budu těšit na vaše komentáře.

Vaše Janah