Březen 2014

Labutě z Tysslingenu 2014

24. března 2014 v 21:26 | Janah |  Fotoreportáže
Poprvé jsem se byla na labutě podívat už před pěti lety, takže už můžu pozorovat určité změny v "největším odpočívadle labutí v Evropě", jak se ještě nedávno v Tysslingenu titulovali. Více si o místě můžete přečíst tady a tady.


Bohužel to nejsou změny k lepšímu - labutí každý rok ubývá. Jestliže v roce 2009 napočítali v Tysslingenu i více jak 6000 labutí denně, dnes je dobře, když je jich tam kolem 2000. A byly doby, kdy jich napočítali i kolem 10 000. To už jsem bohužel nezažila.


Abych těch špatných zpráv nebylo málo, místo se začíná přímo úměrně úbytku labutí komercializovat. Stále více se klade důraz na loterie, soutěže, kurzy a různé prodeje, které jsou prokládány žádostmi o sponzoring - labutě na místě krmí. Protože labutě krmí, tak tam přilétají - není krmení, nejsou labutě - nejsou labutě, nejsou sponzoři toho krmení - trochu začarovaný kruh.


Přesto na tohle místo přijíždí každoročně mnoho milovníků přírody, fotografů a ornitologů. Mnohé labutě si nesou kroužky, ale i jiná označení (viz foto). No nevím, jestli se to té labuti líbí...


Začínám mít z těch všech doprovodných akcí pocit, že si lidé kolem labutí jejich úbytek také uvědomují a snaží se nalákat návštěvníky i na něco jiného, než jsou labutě, například na výstavy nebo na divadlo. Obávám se ale, že jsou to snahy marné, to místo je tak spojeno s labutěmi, že změna nebude možná.


Zvláště, když doprovodné akce jsou vedeny velice amatérsky, tedy divadlo nemohu soudit, tam jsem nikdy nebyla, ale třeba soutěže a prodej obrazů, dokonce i samotný prodej kávy v místě... Prostě nejsou labutě - není důvodu na místě setrvávat.


Já jenom doufám, že labutě z Tysslingenu postupně nezmizí, že se na ně ještě dlouhá léta budeme moct chodit dívat, poslouchat jejich kejhání a užívat si jejich společnost.