Září 2013

Po večerníčku do školky

30. září 2013 v 15:03 | Janah |  Vejrárna
"Tak děti, vyčurat, umýt a ...do školky!" Také nějak takhle by mohla probíhat večerní rutina ve Švédsku. Školky tu totiž jsou otevřené i přes noc!

Je ovšem nutné říci, že ne všechny školky a ne všude. Tyhle školky se vyskytují ve velkých městech nebo v oblastech s provozem, kde se pracuje na směny. Běžná školka je otevřená od šesti do šesti, a dítě je možné, narozdíl od nás, vyzvednout kdykoli v průběhu otvírací doby, nebo ho také kdykoli do školky umístit. Výjimkou je rok před školní docházkou, kdy děti musí být ve školce v osm hodin, aby stihlo školní přípravu (která ale není povinná).

Otevírací doba školek se může lišit město od města, protože se přizpůsobuje potřebám rodičů, když například v obci funguje dvousměnný provoz, může školka zavírat třeba až v osm hodin večer, aby o děti bylo postaráno. Noční školky (nattis, denní se jmenují dagis) využívají například lékaři, hasiči a podobně, a děti si vyzvedají až ráno.

Na rozdíl od nás se v denních školkách nespí, (tedy pokud na tom dítě netrvá), nevyrážejí na procházky okolím (mají velkou zahradu), ale jídlo děti dostanou.


Věk pro nástup do školky tu také není pevně dán, věk dětí částečně překrývá i naše jesle, viděla jsem u nás ve školce, i roční děti, ale běžnější prý je umisťovat dítě do školky ve dvou letech, případně později.

Dítě do školky může umístit i v průběhu rodičovské dovolené s druhým (třetím,...) dítětem, pak je pobyt dítěte ve školce omezen na tři dny týdně. Za školku se platí až po nástupu do zaměstnání, pokud nevyděláváte, máte školku zdarma.
Další zvláštností je, že školky většinou nestojí jako samostatná budova, ale dost často jsou součástí areálu prvního stupně základní školy a "výuka" předškoláků většinou probíhá už ve škole, aby si děti snáze zvykly.

Školky jsou tu opravdu luxusní, a neexistuje, že by se rušily, když je dětí po nějakou dobu méně. Školky jsou tu vnímány jako základní právo rodičů na pomoc v případě návratu do práce po rodičovské dovolené. Školky a první stupeň školy jsou v každé, i relativně malé obci a nehrozí, že by vám dítě do mateřské školky nevzali. Narozdíl od Česka, kde zoufalé matky mnohdy vozí děti do školky přes celé město, mají-li to štěstí.

Dali byste svoje dítě do noční školky nebo radši po našem, k babičce? Dáváte přednost vycházkám a spánku dětí ve školce, před možností dítě si kdykoli vyzvednout? Jsem zvědavá na vaše komentáře.