Květen 2013

Chtěl bych mít chaloupku bílou ve stráni...

15. května 2013 v 12:19 | Janah
No, bílých chaloupek tu moc není, natož ve stráni, ale nějakou tu klasicky červenou chaloupku v rovině byste tu snad nalézt mohli.

Švédi jsou totiž národ stěhovavý - v místě, kde bydlíme jenom pět let, jsme beznadějnými starousedlíky a neuplyne měsíc, aby se někdo nestěhoval do domu nebo z domu.

Většina stěhování se tu odehrává pod "patronací" nějaké realitní kanceláře. řekla bych, že se tak prodá minimálně 90% všech nemovitostí. Stačí se jí podívat na stránky hemmnet.se a uvidíte sami. Výhodou je, že realitní kanceláře tu musí uvést roční náklady na provoz domu, upozornit na jeho "slabá" místa, a navíc máte stoprocentní jistotu, že dům je skutečný nezadlužený a majitel je ten, kdo s vámi posléze přes realitku jedná.


To samozřejmě realitkám nebrání popisovat některé záležitosti kolem domu, řekněme, poněkud eufemisticky - takže například až na místě jsme zjistili, že výborná dopravní dostupnost znamená, že vám přes pozemek vedou koleje a nádraží máte hned za kurníkem (mimochodem, bylo též k prodeji!) nebo, že skvělá infrastruktura je zajištěna hlavně blízkostí papíren a nedalekého vězení. Ale to byl samozřejmě extrém.

Přesto, že vám realitky o nemovitosti a jejím stavu musí říct pravdu, všeobecně se tu doporučuje najmout si odborníka na nemovitosti, který vám dům důkladně projde a sdělí vám, jaké investice do domu vás čekají, tedy například jak dlouho vám vydrží střecha, podlahy, potrubí a podobně. Pokud jsou nějaké inovace neodkladné, vypočítá vám i jejich finanční náročnost.

Kolem typů nemovitostí je to tady docela zajímavé - pronajmout nebo koupit si tu byt je skoro nemožné, protože většina bytů je v družstevním vlastnictví, které ale funguje trochu jinak než u nás. Navíc na začátku se skládá docela vysoká "jistina", kterou Švédům rozpustí v "nájmu", ale nikoli cizincům, takže ji musíte až na výjimky složit celou a stejně pak byt není bezvýhradně váš, jak je to u družstevních bytů v ČR. Z toho samého důvodu se tu téměř neprodávají činžovní domy. Družstevní jsou tu i celé čtvrti domů a fungují na úplně stejném principu - pro místní je to výhoda dostupného bydlení, ale cizinec (nemající trvalé bydliště ve Švédsku) nemá šanci.

Na investice nebo na bydlení pro cizince pak zbývají domy a chaty nebo letní domy. Stylem pokus omyl, jsme zjistili, že nejžádanější jsou domy na jihu (čím víc na sever, tím jsou levnější), ve městě nebo nejvýš na jeho okraji - se zajímavým zdůvodněním - není tam v zimě tma (jako někde na samotě u lesa). Nejlepší chaty a letní domy také nejsou na samotě, ale v kolonii a ideálně u nějaké vodní plochy. Na velikosti pozemku kupodivu až tolik nezáleží. (To je další překvapivá věc - kolik domů je tu malých a s malými pozemky, při té rozloze, co tu mají).
Jistě nemusí to být vaše představa ideálního domu, takže jistě že tu najdete i domy na samotě s obrovskými pozemky (většinou farmy), ale pokud dům budete chtít jednou prodat, můžete mít problém.


Cizinci, co tu poměrně často kupují nemovitosti, jsou německé národnosti. V jednom městečku nedaleko Örebra tu vzniká jakási německá kolonie, protože tam žije jedna Němka provdaná za Švéda, a ta tak městečko na svém blogu vychválila, že způsobila, že už tři její krajané si v oblasti zakoupili dům, nejméně v jednom případě dokonce "naslepo" - tedy vůbec se na místě nebyli podívat!

No a já tady vychvaluju a vychvaluju a nic :-) Tak kdo z vás si tu plánuje koupit nemovitost?