Listopad 2012

Oslava světla

16. listopadu 2012 v 18:04 | Janah |  Fotoreportáže

Tak už tu zase máme tmu... Po třetí hodině slunce zapadne a na jeho místo nastoupí tma a zima, pokud se takový "den" obzvlášť "povede", tak slunko nevyjde celý den, a den tak vlastně vůbec nenastane. Naštěstí proti tmě existuje mocná zbraň - světlo. V oknech se rozsvěcují lampičky, na stolcích v restauracích se objevují svíčky a v parku se každý rok koná Svátek světel.

Poprvé jsem o něm psala už v roce 2009, kdy vlastně tato tradice vznikla, a další fotografie, tentokrát z roku 2010, naleznete zde. Tuto událost jsem si nenechala ujít ani loni, kdy jsem vám nabídla nevšední fotografii světelné pyramidy.

Letos na Svátek světla se mi ven moc nechtělo - foukal silný vítr, celý den pršelo, k večeru už jen mrholilo. Nic mě nelákalo opustit teplý byteček, kafíčko a knížku..., ale tradice je tradice, a také mám nějaké závazky k vám čtenářům, že? Oblékla jsem tedy sebe, čivavu i foťák do nepromokavého kabátku a vyrazila jsem.Festival už byl v plném proudu, navíc přestalo pršet, tak mi hned bylo veseleji.Obrovské svíčky rozháněly tmu docela účinně, dokonce i obloha se prosvětlila.Někde vládla komorní atmosféra - jenom světlo a ticho.Na některých místech vyvolával oheň pocit ďábelské přítomnosti.Plápolání ohně vypadalo opravdu až děsivě - bylo to způsobeno i silnými poryvy větru, co letos festival provázely. Kvůli tomu také často některé svíčky i ohně zhasínaly a zaměstnanci parku měli plné ruce práce s novým a novým rozsvěcováním už jednou (a vícekrát) zapálených svíček. Nejjistěji zářily ty elektrické.Také z toho důvodu vám letos nenabídnu tradiční snímek světelné pyramidy, se kterou jsem opět měla smělé plány, ale když jsem k ní přišla, svítily z ní pouhé čtyři! svíčky. Možná právě proto se letošním hitem stal světelný strom, který si ale svoji pozornost zasloužil - vypadal na jinak opuštěné louce jako strom kouzelný, a mnohým z nás připadalo, že si z něj kousek světla můžeme utrhnout stejně jako jablko, a donést domů. Alespoň já jsem si ho domů přinesla - rozjasňuje mi pošmourné tmavé dny lépe než stowattová žárovka.