Říjen 2012

Sexuální výchova (nejen dívek) ve Švédsku

20. října 2012 v 15:48 | Janah |  Vejrárna
Už nějakou dobu jsem přemýšlela, že napíšu článek na toto téma, protože jsem si postupně všímala rozdílů mezi Švédy a Čechy v této oblasti, ale definitivně jsem se rozhodla, až když jsem při prohlídce Umění na kopci pořídila tuhle fotografii.


Pro ty z vás, co hůře vidí (nebo nevěří svým očím), dívka si dělá prolézačku z nahé (detailně vyvedené) sochy muže, to vše za asistence netečné babičky.

Jako první mě napadlo, zda by to bylo možné i u nás, a abych řekla pravdu tak vlastně nevím, možná ano, ale hlídací babička mi u toho jaksi nesedí.

Začala jsem se tedy kolem sebe trochu rozhlížet a poptávat se, a zjistila jsem, že přístup k nahotě a následně i k sexu je tu asi poněkud odlišný od našeho pojetí. Vylíčím vám několik příkladů, a posuďte sami:

Byli jsme se koupat na jezeře v horách, když kousek od nás zastavilo auto, vystoupil z něj muž, svlékl se do naha, vykoupal se a zase odjel. Asi jel z práce, bylo teplo, plavky neměl, tak co by si lámal hlavu.

Bydlíme téměř v centru města, přesto se mi stalo, že vyjdouc ze dveří jsem narazila na sousedky, co se opalovaly nahoře bez, bez rozpaků mě (i manžela) pozdravily a ptaly se, jak se máme.

V televizní reality show Big Brother spolu začali spolubydlící spát už ve 2.! dílu, a než reality skončila, skončil každý s každým, včetně homosexuálních vztahů. A nesmíte se mýlit, že v podobných realitách v Česku to bylo to samé, když jsme viděli jen pár stydlivých záběrů pod peřinou, ve tmě. Tady jsem nevěřícně zírala na skupinový sex v plně osvětlené koupelně.

Děti tu ve školkách běžně kreslí maminky a tatínky i s pohlavími (a to nemusí být nazí) a nikdo to neřeší, umím si představit, že takové obrázky visí i nástěnce. Rodiče se (nazí) běžně koupají ve vaně se svými dětmi. Děti běhají kolem koupališť bez plavek do poměrně vysokého věku (7-8 let), protože mokré plavky na těle nejsou zdravé.

Seriál Sex ve městě tu vysílali v pět hodin odpoledne (chtěla bych vidět naši Radu pro rozhlasové a televizní vysílání!).

Mladými je tu sex vnímán trochu jako součást tělesné hygieny - umyjete si nohy, vyčistíte zuby a vyspíte se s někým novým, koho jste potkali dnes na diskotéce. Ráno se rozloučíte a nejspíš už se nikdy neuvidíte. Nebo si to dvakrát třikrát zopakujete, než si na diskotéce najdete někoho nového. Častými iniciátorkami sexu jsou dívky.
Jakási česká maminka žijící ve Švédsku, požadovala po synovi, aby ji představil svoji dívku, co jí chodí ráno po bytě, a odpovědí jí bylo jen udivené proč?, když s ní syn jen spí.

Vibrátory a sexuální pomůcky tu běžně koupíte v lékárně, samozřejmě bez předpisu.

Nedávno tu propukla aférka v parku, v podobném duchu se nesl i nadpis článku, tak jsem očekávala, že budou chtít řešit všechny ty naháče, co se tam opalují, ale v článku pak nakonec šlo o to, že je hrůza, kolik lidí v parku veřejně pije alkohol!

Ale i starší lidé tu mají trošku jiný přístup k sexu, jak napovídá článek z místních novin:Novináři se ptají: "Čím vyplníte slunečné letní dny?" A paní odpovídá: "Asi sexem, zmrzlinu moc ráda nemám!" (volně přeloženo).

Nechci tímhle článkem říct, že tady je to se sexem a s vnímáním nahoty nějak špatně, a rozhodně tím nechci říct ani opak - že je něco špatně u nás. Jen je to v obou zemích trochu jinak. Možná jsme v důsledku původní katolické morálky trochu prudérnější než Švédové, a Švédi naopak uvolněnější díky svému přístupu k přírodě a k lidskému tělu.

Jaký na to máte názor? Jsou odlišnosti pobuřující, nebo něco z výše jmenovaného pozorujete už i v Česku? Líbí se vám švédský přístup k výchově dětí? ... Jsem zvědavá na vaše příspěvky v komentářích.

Den skořicových rolek - Kanelbullar dag

8. října 2012 v 15:22 | Janah |  Tradice
Čtvrtého října jsme tu ve Švédsku oslavili Den skořicových rolek, nebo chcete-li skořicových žemlí. Shodou okolností jsem ho letos slavila poprvé, protože jsem o tomhle svátku nevěděla, přišla jsem na něj až při psaní článku 20 věcí co musíte znát, než se přestěhujete do Švédska. Pak jsem zjistila, že pokaždé tou dobou jsme byli v Čechách a kvůli tomu mi tento svátek unikl.

No, on je to takový svátek nesvátek, zatímco pojídání semlor a våfflor má nějaké historicky zdůvodněné pozadí a slaví se už dlouho, Den skořicových rolek se slaví od roku 1999 na popud firmy, která vyrábí suroviny potřebné, náhodička náhoda, právě k upečení skořicových žemlí. Takže je to takový konzumně reklamní svátek.

Nicméně žádný chutný svátek si nenechám ujít, a vy se můžete zúčastnit také, buď tím, že si balení Kanelbullar, koupíte zmrazené v IKEA, nebo že si bulky upečete podle švédského originálního receptu.


Kanelbullar

Na těsto:
1 sáček sušeného droždí (nebo cca 25g čerstvého, pak je ale nutný kvásek)
75g rozpuštěného másla (nesmí být horké)
2,5dl mléka (lehce zahřáté)
0,5 dl cukru
špetka soli
lžička kardamomu
cca 7 dl pšeničné mouky (u nás nejspíš použijeme polohrubou, která se tu nevyrábí))

Na náplň:
50g změklého másla
0,5 cukru, nejlépe třtinového
1 lžička mleté skořice (nebála bych se dát víc)

Navíc - vejce na potření, perlový cukr na posypání (viz obrázek)

Postup:
Všechny ingredience na těsto smícháme, necháme vykynout, poté těsto rozválíme na plát asi 20x 50cm a potřeme ho náplní (na kterou opět smícháme všechny ingredience) a těsto srolujeme (delší stranu). Z těsta krájíme asi 1,5cm široké kousky, které naplocho pokládáme na pečící papír, překryjeme utěrkou a opět necháme kynout (cca 30min).
Poté opatrně pomašlujeme rozšlehaným vejcem a posypeme perlovým cukrem.
Pečeme v předem vyhřáté troubě při 225°C asi 8-10 min. Necháme vychladnout.

Ke kanelbullar se tu ve Švédsku samozřejmě pije káva, ale nejsou špatné ani s čajem či čokoládou.

Nalákal vás recept? Uděláte si svůj soukromý Den skořicových rolek?