Červen 2012

Léto! Prázdniny! Dovolená!

27. června 2012 v 12:51 | Janah |  Fotoreportáže
Vlastně to pořadí v nadpisu nemám úplně správně, pokud by se to bralo podle časové osy - prázdniny tu totiž začaly už v půlce června a nezačaly právě nejkrásnějším počasím. Nicméně děti jsou tu otužilé a prázdniny jsou prázdniny, i když prší.


Déšť v žádném případě nevadil ani všelikému ptactvu kolem jezera - letos se uctihodně rozmnožilo. Objevila jsem tu i nové druhy potápek, které jsem ještě předtím neviděla a lysky měly letos i více mláďat než běžné jedno. Zajímalo by mě, proč mají malé lysky červenou hlavu, to asi nebude nejlepší ochrana proti predátorům...?


Pěkně se letos rozrostla i rodinky labutí v přírodní rezervaci Oset. Fotografii hnízdící labutě jsem vám nabídla v článku Jaro podruhé, a tady vidíte co se z toho vyklubalo (doslova). Napočítala jsem sedm nových přírůstků!


S tím jak se blížil Midsommar (Letnice) se i mírně vylepšovala počasí, ale předpověď na den oslav nebyla příliš optimistická. Tak jsem si pro jistotu (a do zásoby) užívala malých výletů kolem jezera. A nechala jsem se vysávat prvními letošními vyhladovělými komáry.


A pak to přišlo - nejdelší den roku, den, kdy u nás sluce vlastně vůbec nezapadne. Abych vám tu "noc" trochu přiblížila, udělala jsem fotografii ve dvanáct hodin v noci, a vůbec jsem ji neupravovala. Není moc kvalitní, ale když uvážíte, že je z půlnoci...


Pak už se odehrávaly oslavy Midsommaru - to je tady nejdůležitější svátek roku a více se můžete dočíst zde v mém článku z roku 2010. Počasí naštěstí nenaplnilo předpovědi a bylo krásně.
Oslavy mají vlastně dvě části - společnou, kdy se na nějakém veřejném místě lidé sejdou zatancují si, zazpívají si, zasoutěží si, a pak se odeberou domů, kde slaví s rodinou a s přáteli. Na fotce je oficiální zahájení společných oslav Midsommaru v Ekeby - Almby.


Tentokrát jsme byli pozváni na pravý švédský Midsommar, který probíhal se vším všudy - s tancem, soutěžemi, tombolou, s typickým jídlem, a nesmím zapomenout na víno a zpěv (tedy spíš na akvavit a zpěv). Jen jsme neměli věnce na hlavě, ale asi by nám stejně neslušely tak jako dětem.


Pokud vás více zajímají zvyky a tradice oslav Midsommaru doporučuji vám pustit si toto video, které, ač je v angličtině, vám vše velmi názorně předvede.Nemusíte se bát, že byste neporozuměli.


Hned po Letnicích se tu počasí zhoršilo, a nám nezbývá než doufat, že nám zasvítí i jiné slunce než to na dně sklenky (zde jahoda v růžovém víně, znalci vína nezatracujte mne :-))


Všem vám přeji krásnou dovolenou, prázdniny a vůbec celé léto!

Rozhovor pro blog Ptáme se

19. června 2012 v 19:12 | Janah
Nedávno jsem byla byla vyzpovídána blogem Ptáme se. Takže pokud chcete vědět na co se mě autorka blogu vyptávala ( a jste stateční) koukněte se sem. Třeba tam objevíte něco, na co jste se chtěli zeptat, ale báli jste se :-)