Květen 2012

20 věcí co musíte znát, než se přestěhujete do Švédska IV.

31. května 2012 v 14:43 | Janah
Dnes vám prozradím posledních pět věcí, bez nichž se ve Švédsku neobejdete. Předchozích patnáct bodů naleznete zde a tady a taky tady. Doporučuji nastudovat, bude se z toho zkoušet!


16. Ponechte si svoji plastovou tašku

Igelitky vám tu ve Švédsku nedají v žádném supermarketu, musíte si ji koupit, i když většina (stejně jako my) dává přednost velkým taškám papírovým (takové ty ála IKEA). Hodně lidí tu nákupní tašky používá opakovaně, spíš než kvůli ceně je to z ekologických důvodů. Igelitky jsou tu vyráběny z rozložitelných materiálů a obojí tašky, když doslouží, jsou recyklovány. Je tady třeba připomenout, že Švédsko patří k zemím, které jsou nejvíce šetrné k životnímu prostředí, kdy navíc Švédsko v mnoha směrech zaujímá první příčku. Ekologický přístup a třídění jsou tu běžným životním stylem.

17. Slavte dny jídla

To je moje oblíbená disciplína. S radostí slavím žemlemi Fettisdagen (více čtěte zde), a hned na to vaflemi Våffeldagen (více zde). Z článku, z kterého jsem si vypůjčila nadpisy, jsem se ještě dozvěděla, že jsem dosud trestuhodně pomíjela den skořicových rolek (něco jako švýcarky), který se údajně slaví 4.října. Jak to , že jsem si nevšimla!? Už jsem si ho ale zanesla do kalendáře, a moc se těším, jak ho oslavím!

18. Je bezpečné pít vodu z vodovodu

A hned dodávám, že nejenom z vodovodu, bezpečné k napití jsou i různé studánky a potůčky v lese i na lukách. Nikde, v žádné restauraci, vám tu nenabídnou balenou vodu, všude vám zdarma nabídnou vodu z vodovodu. Pokud chcete vodu s bublinkami, přinesou vám balenou vodu ve skle, ale zažila jsem už kavárny, kde si ji sytili sami - sifonem. V obchodech není k mání jiná voda, než bublinkatá a minerální, na stolní vodu narazíte zřídka.


19. Pokud je předepsán klasický byznys oblek - natáhněte si džíny

Ano klasickým oblekem manažerů a obchodníků je všude v Evropě oblek, tady jsou to džíny a košile s dlouhým rukávem. Když jsme se sem přistěhovali, byl manžel po měsíci předvolán na kobereček, aby proboha přestal nosit obleky a pořídil si do práce nějaké více ležérní oblečení. Náš údiv neznal mezí - nároky většiny evropských firem byly přesně opačné! Plně jsme to pochopili až ve chvíli, kdy jsme sledovali přenos, kde král Švédska rozdával vyznamenání - valná většina mužů si ho přebírala v džínách!

20. Ne všechno vzdělání a lékařská péče jsou zadarmo

Vzdělání si tu platí cizinci ze zemí mimo EU, ale začíná se uvažovat, že by se nějakým způsobem zpoplatnilo i příslušníkům EU. Jak to bude je ještě ve hvězdách, ale rozhodně by se to nemělo týkat výměnných pobytů, takže valná většina našich studentů může být v klidu.
Ve zdravotnictví se naproti tomu platí každá návštěva lékaře, a to nikoli paušálem, ale dle typu výkonu, a to i přesto, že si platíte pojištění. Za lékařskou péči pak zaplatíte (mimo pojištění) za rok maximálně 900 SEK (za předepsané léky 1800 SEK) zbytek je vám navrácen pojišťovnou. Platí se i preventivní prohlídky. Nejdražší je tu, stejně jako u nás, zubní lékař. Takže vřele doporučuji zajít si na zubní prohlídku i před krátkou návštěvou Švédska.

No, začali jsme u kávy, a skončili jsme u zubů. Já jenom doufám, že mě ještě nemáte plné zuby a článek vás zaujal.
Já si jdu dát kafe a trénovat na švýcarkový den!

Jaro podruhé

22. května 2012 v 15:49 | Janah |  Fotoreportáže
Letos se mi výlet do Čech podařil - přijela jsem do tepla a zastihla jsem Česko v plném květu. Na zahrádce mi právě vykvetla oblíbená magnolie, a když jsem dojížděla, voněly mi na cestu rozkvetlé jabloně. O to horší byl příjezd do Švédska, kde se jaro ještě ani nerozkoukalo, kvetly jenom narcisky. Pak jsem si ale uvědomila, že to má i jednu nespornou výhodu - letos si jaro užiju hned dvakrát! A to je rozhodně lepší, než si dvakrát užít zimu.

Pak už se slunce probudilo i tady, a spolu s ním i Örebro a okolí.
U jezera hnízdily labutě ( a mírně vlevo nad labutí můžete objevit i hnízdo potápky).

Kdežto husa velká už hrdě předváděla své mladé. (Dříve tu stálo, že je to berneška, ale není.)

Do přírody na procházku si vyšli mladí staří a...kočky na vodítku!

Do přístavu na řece se začaly vracet lodě.

V jezerní rezervaci se objevilo dříví na pikniky. (Pozn.Protože se v rezervaci nesmí rozdělávat oheň tam, kde vás napadne (jinde to možné je), jsou zde vyhrazená ohniště. Protože tu rovněž nemůžete kácet stromy na podpal (jinde většinou ano) dovezou vám sem i to dřevo, abyste nebyli kráceni ve svých právech.)

A v celém Örebru letos zavládla macešková móda, nejvíce to bylo, a je, patrné v parku.

Maceškové mánii jsem neodolala ani já, a macešky se objevily i u mne na balkóně, jsou žluté, s tmavě fialovými středem - musím přeci jít s dobou! A co vy? Podlehli byste maceškové módní vlně?
Přeji vám krásný zbytek jara!