Březen 2012

Chateau Grand Cru aneb je libo ústřici?

30. března 2012 v 15:47 | Janah |  Fotoreportáže
O víkendu tu na zámku, pod názven Cateau Grand Cru 2012, vypukly chuťové orgie. Je to vlastně takový ochutnávací trh, kde můžete ochutnat vína, sýry, čokoládu a další delikatesy. Alespoň tak nám to tvrdil pořadatel, a protože se trh konal na zámku, kde jsme ještě uvnitř nebyli, rozhodli jsme se to vyzkoušet.

Při vstupu jsme vyfasovali skleničku a také kupóny na ochutnávku - ano, za ochutnávku vín a destilátů se platilo. Když vám došly, mohli jste si u pokladny koupit další. Pak už nám nic nebránilo vrhnout se do dvou pater zámku naplněného dobrotami.


Já pořád o vínech a ona najednou whisky! Ale ve Švédsku je, pro mě dost nepochopitelně, hodně malých palíren whisky, které se rády na takovýchhle trzích prezentují, i když ne že bychom tu nenalezli i tu irskou a skotskou, které (12leté single malt) jsme nakonec neodolali i my.

Na trhu bylo lze ochutnat i marmelády, které tu ve Švédsku jedí rádi i se sýrem, a musím potvrdit, že třeba taková fíková marmeláda k sýru je lahůdka a doporučuji vyzkoušet.


U toho samého stánku prodávali i hořčice, na nichž Švédi opět "ujíždějí", nepoznala jsem jinou zemi, kde by hořčici věnovali takovou pozornost, a prodávali tolik druhů, jen, bohužel, je jich většina dost sladká.

Když jsem zasytili první hlad po chuťových zážitcích, začali jsme si všímat i zámeckého interiéru, který byl na naše poměry dost prostý, ale přesto nepostrádal kouzlo.


Pak jsme došli ke stánku s delikatesami, kde nás upoutala fronta na ústřice - každý je chtěl vyzkoušet. Rozhodla jsem se, že ji poprvé v životě vyzkouším taktéž. Píšu "ji", protože ústřice se prodávaly po kusech a do ruky. Prodavač vám ji otevřel, odříznul od škeble, přihodil citrón a naznačil srkání, které si ostatně mohl odpustit - viděla jsem to ve filmu! :D a také všude kolem sebe. Ústřice mi k velké nelibosti manžela ( luxusní chutě) velmi zachutnala, takže moc doufám, že to nebyla zároveň i moje poslední.


Po ústřici trochu nastal problém, jak "smazat" její chuť, aby všechna další ochutnávaná vína nechutnala stejně. V každé místnosti sice stál kanystr s vodou na vymytí sklenky a doušek vody, ale ústřice by si žádala něco vydatnějšího - bagetu a nebo chleba. To také považuji za největší přečin pořadatelů, že chléb nebyl k dispozici.

Snažila jsem se to vyřešit chlebem s marmeládou, ale přesáhla jsem se - byl to chléb s hořčicí místo marmelády (pamatujete? - stejný stánek), tak jsem to zkusila s tou marmeládou (byla moc aromatická), tu jsem zkusila přebít klobásou (česnek!) a tu zase čokoládou (moc sladká!), pak jsem zkusila ještě pesto, až jsem skončila u barelu s vodou vypila dvě sklenky a šla si žaludek napravit whiskou. Podobnost se slepičkou je čistě náhodná, a ta si nesplácala žaludek.
Ale zase jsem při obracení panáka (no spíš trpaslíka) do sebe, spatřila nad sebou tohle - není to krása?


Strop byl opravdu nádherný a ani mnozí místní si ho nevšimli, dokud jsem ho nezačala fotografovat.

Kupónků zbývalo ještě dost, tak jsme se jali objevovat další chutě. Vína byla ze všech koutů světa, a obchodníci se snažila nás lapnout do svých sítí, tím, že vás nutili se upsat k pravidelnému odběru novinek, či stát se členem klubu dobrého vína. I tenhle se právě snaží - no nekupte to!


Nevím zda paní podlehla, ale obchodníci s alkoholem to tady nemají právě lehké - na trhu si můžete s sebou domů koupit sýr, čokoládu, klobásy, limonády, hořčice, všechno co hrdlo ráčí, jen alkohol ne. Za každé ochutnání se platilo kupónky (aby se ověřilo, že je vám více než 20) a místo lahve vytipovaného vína jste si domů odnesli kartičku s názvem a s cenou vína v Systembolagetu. Tam si pro ní musíte dojít.

A tohle je naše sbírka.

Povšimněte si prosím, že jsme vyzkoušeli Michalem Tučným proslavené Chateauneuf du Pape ("šatoné dy pap") a pak také pravé šampaňské, za které by po nás v Systembolagetu chtěli kolem 1000 SEK (cca 2 600Kč), takže toho už se zase hned tak nenaději.

Odcházeli jsme z trhu právě včas - z nově příchozích se tvořila fronta, dříve příchozí milovníci dobrého moku, co si zakoupili už pátou sadu kupónů, byli v náladě a hlučně protivní (i když ihned odváděni), venku trval krásný sluneční den. Šli jsme pomalu domů, otevřít si lahev dobrého českého vína a pojíst k tomu švédský sýr.

Jarní výstava

19. března 2012 v 20:55 | Janah |  Fotoreportáže
Ne, nebudu ještě vkládat fotky z kvetoucího parku, tak jako jsem to udělala loni. Jaro nás tady totiž po slibném rozjezdu nechalo na holičkách, a jediné co je venku k nalezení, jsou schoulené sněženky. Tak abych se trochu nadýchala jara, musela jsem zajít na Jarní výstavu do městského parku, která se ale koná ve skleníku.

Letos mi výstava přišla docela chudičká, i když se tvůrcům podařilo vytvořit i docela pěkná zákoutí.


V den mé návštěvy bylo docela slunečno a tulipány se ukázaly v plné kráse.


Nenechaly se zahanbit ani modřence, zde v bílé (takže vlastně bělence, ne?)


Plnokvěté narcisky voněly po celém skleníku.


A zpěv ptáků (z reproduktoru) a zurčení vody, jste si mohli vychutnat sedíc na lavičce.

Tak aspoň takhle jsem se jarně naladila, protože počasí je tu bohužel stále nejarní, a to i když svítí sluníčko. Snad už se ale blýská na lepší časy, snad, nebo si budu muset jít pro další dávku do skleníku.

S výstavou se rozloučíme zákoutím, které připomíná blížící se Velikonoce.

Tak mi držte v těch svých dvaceti stupních palce, ať to jaro přijde i k nám!

20 věcí co musíte znát, než se přestěhujete do Švédska II.

8. března 2012 v 15:07 | Janah
Dnes přináším druhé pokračování článku, prvních pět věcí k osvojeni naleznete tady. Mějte ale na paměti, že uvedené záležitosti je třeba studovat do hloubky, a výsledné dovednosti se pro vás musí stát rutinou, jinak ve Švédsku neobstojíte. Připravte si zápisník, naostřete tužku.

6. Tatínkové začněte tlačit kočárky

Vzhledem k tomu, co jsem tu psala o švédském feminismu(článek zde), je vám asi jasné, že péče o potomka tu probíhá za účasti obou rodičů. Rodiče tu mají nárok na 480 dní rodičovské dovolené, a ta by měla být sdílená. Také že v mnoha případech je - tatínky s dětmi potkávám na dětských hřištích, v herních koutcích a i na pánských toaletách je přebalovací stůl. Legrační je, že tatínkové kolikrát víc řeší svoje iPady či jiná zařízení, a děti zatím zůstávají bez dozoru. Nedávno jsem viděla malé batole futrující se špinavým sněhem, když pak tatínek zvedl hlavu od čehosi zajímavého, nijak ho to nerozhodilo, a dítěti jen otřel černou pusu. Zase na druhou stranu může být tento otcovský nadhled někdy i ku prospěchu dítěte, když není neustále opečováno a napomínáno.


7. Kempování, turistika a sběr lesních plodin

O kempování jsem psala v článku - Strömstad - všichni už jsou v campingu, a i když my Češi kempujeme v přiměřené míře taktéž, na Švédy nemáme - takže do spacáku a trénovat!
Ale v turistice a sběru plodů se už se Švédy směle můžeme měřit, a kdyby byla nějaká olympiáda ve sběru hub, tak se nebojím říct, že zvítězíme. Místní totiž z hub sbírají specifickou odrůdu lišek, tady zvanou "trattkantarell", je to ta houba na obrázku níže. Dávejte si na tuto houbu pozor, pokud na ni nejste zvyklí, může pro vás být těžce stravitelná. Možná trochu jako naše václavky. Ostatní houby už tu sbírají méně, ještě tak některé hřibovité, které tu rostou v lesích víc než hojně. Tady lze opravdu říct: "Jdu sbírat houby". Prostě ráj pro českého houbaře!


8. Melodifestivalen

Není to nic jiného než Eurovision Song Contest, a doprovodné akce, které v předjaří rozproudí Švédům zamrzlou krev. Máme tu teď různé slevy na počest Melodifestivalu, speciální cukrovinky, a také mimořádnou slevu hudebních nosičů a benzínové pumpy se předhánějí v tom, která nabídne lepší CD jako bonus k vašemu nákupu.
Sledování soutěže je tu nesmírně oblíbené, možná i proto, že na festivalu v roce 1974 nastartovala svou hvězdnou kariéru i ABBA, svou písní Waterloo.
Takže lekce osmá - sluchátka na uši, a poslouchat, ale pozor, žádný odvaz, hezky střední proud. Co se mě týče, mám v tomto bodě hodně co dohánět, neboť z nabízeného snesu akorát tak tu ABBA.

9.Mnoho podniků a obchodů má v červenci zavřeno

Začíná to plíživě už od doby Midsommaru (Letnice), některé obchody na měsíc dva zavřou, v některých pobíhají mladí a zmatení brigádníci, kteří o ničem nic nevědí, namarkují vám všechno špatně, ale vždycky s úsměvem, někde mají tak krátkou pracovní dobu, že musíte před otvíračkou stát před dveřmi, abyste v jejich otevírací době stačili vstoupit dovnitř, chytit první věc, zaplatit a protlačit se polozavřenými dveřmi zpět. Samozřejmě trochu přeháním, ale ne zas tak moc.
Hlavně tahle omezení nechápu u kaváren, jsou prázdniny, tak mají o víkendu zavřeno, a týká se to i výletního zámečku za městem, omezenou pracovní dobu mají i muzea, galerie a často i zámek. Jsou přece prázdniny! A já vždycky jedním dechem dodávám - tak právě proto by mělo být otevřeno! Ale Švédi nechápou a švédská ekonomika přes léto stagnuje, ještě, že je tu léto tak krátké!

10. Snažte se chovat a jednat "lagom"

Lagom, je jedno z prvních slov, které se ve Švédsku naučíte, vyskakuje na vás totiž odevšad. V češtině znamená cosi jako "tak akorát" a ze Švédů nadělalo, a stále dělá průměrné studenty, žáky a pracovníky - není dobré nijak vyčnívat, a to ani na jednu stranu. Zjistili jsme, že například velmi dobří studenti tu mají problém najít práci, protože nejsou "lagom" a tudíž prý přílišní individualisté.
Pracovní schůzky nelze uzavřít hlasováním, kdy se bere v potaz většina, ale s výsledkem musí souhlasit všichni! Často se pak taková pracovní skupina stává rozhodování neschopná. Tedy pokud jí nešéfuje cizinec, vyrůstající mimo lagom, ten to pak za ně rozhodne. Někdy mě svatokrádežně napadá, jestli proto tu není v podnicích tolik cizinců (a my).
V historii se prý lagom používalo při jídle z jednoho hrnce, kdy každý si měl nabrat právě tak akorát, ani míň, ani víc, aby měli v žaludcích všichni stejně (ale myslím, že dnes už některým lagom zase pěkně leží v žaludku).

Tak abyste toho měli za úkol právě tak lagom, nechám si další body výuky na příště.