Únor 2012

Tučný týden

23. února 2012 v 19:22 | Janah |  Tady a teď
Tenhle týden je masopustní, a tady tudíž mastný nebo tučný. A tento je navíc tučný i svými událostmi.

Jen jsme v úterý stihli sníst svoje masopustní a mastné žemle (více v článku z r.2010, a zde z r.2011), už nám dnes přišla další výživná novinka - narodila se nám (totiž Švédům) nová princezna.

Malá princezna a následnice trůnu se narodila ve 4,26 ráno (těch 26 mě pobavilo, chtělo by to ještě sekundy), měří 51cm a vážila 3 280g. Moc se to nečekalo, princezna byla ohlášená až na březen, ale asi je vše v pořádku, jelikož princezna je už se svými rodiči doma.

První fotka "dítěte" (tedy spíš rodičů). Zdroj http://www.aftonbladet.se/

Celé Švédsko teď nedočkavě čeká na první fotku princezny (to, co se za první fotku vydává, je peřinka s kouskem čepičky viz. výše) a také se dohaduje o jménu. To mě hrozně překvapilo, že neřekli: " Dnes se nám narodila Alice Margaretha", nebo tak nějak, ale pořád jen mluví o princezně. Copak to neměli připravené? Ale třeba to patří ke královským mravům a princezna bude princeznou až do křtu.

Vypadá to že ve hře jsou jména ( a nebyli bychom ve Švédsku, kdybychom si na to nemohli vsadit)
Desirée, Kristina, Ingrid, Märta, Anna, Alice, Lovisa, Lilian a Margaretha. Zatím mírně vede Alice, tak uvidíme.
A jaké jméno byste dali princezně vy?

Aktualizace 24.2.
Princezna se jmenuje Estelle Silvia Ewa Mary, její titul zní vévodkyně z Östergötland. Princeznu budou oficiálně oslovovat Estelle, neoficiálně Stella. Mnoha lidem se jméno Estelle nelíbí, historik a překladatel Herman Lindqvist se nechal slyšet, že zní jako jméno nějaké hvězdy z nočního klubu, a že rodiče zcelas porušili tradici pojmenovávání v královské rodině. Mnoha Švédům se jméno nelíbí proto, že velmi připomíná značku oblíbených chipsů Estrella. Moc nadšení nevzbudila ani ostatní jména, hlavně Mary, protože to je cizí podoba švédského Maria.
Co vy na to? Líbí se vám Estelle (čti Estel)?

Aktualizace 29.2.
Tento týden se objevily první fotky princezny, a já se s vámi o ně podělím. Trochu mě šokovalo, že si z nich v jednom pořadu dělaly legraci a princezně přimalovávali knír, nebo zubatý úsměv, ale zřejmě tím chtěli naznačit, že je jedna z nás, nebo co... ???

Vzhledem k tomu, že ve Švédsku je krásné počasí, vyjela si včera královská rodina s princeznou na první procházku s kočárkem, takže Estelle zjevně dobře prospívá. Přeju jí, ať je tomu tak i nadále.

20 věcí co musíte znát, než se přestěhujete do Švédska I.

15. února 2012 v 16:44 | Janah
Tento seznam jsem objevila na stránkách The Local (švédské zprávy v angličtině) , ale já si z něj vypůjčím pouze jednotlivé nadpisy, a podělím se s vámi o své vlastní zkušenosti.

1.Začněte pracovat na své kávové toleranci

Ano, bez kávy se tu nekoná žádná akce - kávu vám nabídnou na bleším trhu, na aukci starožitností, na návštěvě, na výtvarném kroužku, a v práci se pravidelně koná "fika", což je taková odpolední svačinka, opět samozřejmě s kávou. Kávu tu všude vaří silnou, a po několika srdečních záchvatech jsem rezignovala na obyčejnou kávu a začala jsem v sebeobraně pít latte , nebo si kávu s mlékem míchám jedna ku jedné.
Švédskému kávomilectví také odpovídá nabídka různých kávovarů a mašinek na přípravu kafe, a také plné regály výborné mleté kávy nebo celých zrn v supermarketech. Rozpustné kafe, tolik oblíbené v Česku, tu nikdo nepije a nabídnout ho návštěvě by bylo téměř urážlivé.
Káva také patří k pravidelným lákadlům benzinových čerpadel, skoro bych řekla, že o tom, k jaké pumpě pojedou, se Švédi rozhodují dle kvality a šíře kávové nabídky.
Švédi jsou na druhém místě (za Finy) v počtu vypité kávy na osobu na světě, bude to patrně způsobeno i tím, že alkoholické nápoje tu nejsou běžně dostupné.

2.Vezměte si prosím číslo

Od lékaře, přes úřady, až po pult lahůdek v supermarketu, všude si musíte vzít číslo. Číslo si tu musíte brát všude, kde by potenciálně mohla vzniknout fronta, a následně pak dohady o pořadí v ní. Chcete reklamovat v Ikea? - Vemte si číslo. Chcete si koupit nějaký polotovar u pultu? - Vemte si číslo! Chcete si zařídit slevovou kartu v obchodě? - Správně, vezměte si číslo. Objednáte si jídlo v rychlém občerstvení? - Tady číslo naopak dostanete, po vyřízení objednávky vás číslem zavolají. Také proto doporučuji se nejdřív ve Švédštině naučit čísla, věřte mi, budete to potřebovat.

3.S angličtinou si vystačíte, ale...

S angličtinou si rozhodně vystačíte, pokud do Švédska pojedete na dovolenou nebo pokud tu máte strávit půl roku na stáži. Hlavně mladí si rádi angličtinu procvičí, ale se znalostí jazyků u starší generace raději nepočítejte, i když jistě existují výjimky. Chcete-li ve Švédsku bydlet, je nutná alespoň základní znalost už při vstupu do Švédska, mnoho věcí vám to usnadní a urychlí to i vaše případné studium na SFI (Swedish For Immigrants, švédština pro cizince). Od studentů SFI vím, že pokud začínáte zcela od začátku, jsou problémem studenti ze zemí, kde neumějí používat počítač, případně jsou i částečně negramotní - studium se jim přizpůsobí, a vám se pak zbytečně protáhne.

4. Nakupujte před 17. hodinou

No, některé obchody mají ve všední den i do šesti a nákupní centra dokonce až do sedmi, ale počítejte s tím, že tak půl hodiny před zavíračkou personál zneklidní, případně začne uklízet. Je pravda, že vás ani po uplynutí pracovní doby z obchodu nevykážou, ale úsměvy, co k vám vysílají, jsou křečovitější a chladnější úměrně době, kterou přes zavíračku přesáhnete. Když už jejich trpělivost pokoušíte příliš, nebo moc spěchají, zhasnou v obchodě světla, jak se nám jednou stalo (ale úsměv si podrželi).
V sobotu je většina obchodů v našem městě otevřena do čtyř hodin, v neděli je to ještě horší, obchody otevírají až ve dvanáct hodin a zavírají opět ve čtyři, některé už ve tři odpoledne.
Pravda je, že supermarkety mají otevřeno až do devíti (případně do desíti) večer, ale je to spíše výdobytek až posledních let.

5. Vymáčkněte si své jídlo z tuby

Švédi, patrně inspirováni výzkumy v oblasti vesmírné stravy, chtějí být o krok napřed a mnoho svého jídla uzavírají do tub, obdobných těm, co používáme na zubní pastu. V tubě tu koupíte kaviár, rybí pomazánky, rajský protlak, majonézu, hořčici, ale třeba i tavený sýr a nakládané (sekané) kyselé okurky. Nejspíš je to tak praktické, když si berete jídlo na loď či na výlet na kole.
Zatím ale ještě neobjevili naše kondenzované mléko nebo kakao v tubě, budu jim muset nějaké dovézt na ukázku, určitě to vzbudí nadšení.

Zatím jsem vám přiblížila prvních pět důležitých věcí, co musíte o životě Švédsku znát, pečlivě si je nastudujte, příště budeme pokračovat.