Červenec 2011

Události v Norsku

23. července 2011 v 22:46 | Janah |  Tady a teď
Snad nikomu nemusím nějak podrobně popisovat, co se včera v Norsku událo - tedy, že v Oslu vybuchla nastražená bomba a několik mladých lidí bylo zastřeleno na politickém táboře asi 30 km od hlavního města (více např. zde). Oslo znám, byla jsem tam, a moc se mi líbila atmosféra města, která teď patrně bude nějakou dobu narušena...

Tento článek vlastně vyvolala blogerka Vendy, která mi dnes zaslala tento Vzkaz autorovi:

"Ahoj, chci se zeptat, jaká je po včerejším blázinci v Norsku nálada ve Švédsku, nebojí se tam lidé?"

A já se nakonec rozhodla na něj odpovědět veřejně, na svém blogu. Shodou okolností jsem ještě ve čtvrtek v noci byla jen pár kilometrů od Osla a přes letně poklidné Norsko, jsem se vracela do Örebra.
V pátek nebylo po ospalé atmosféře ani vidu ani slechu, začalo to vřít i tady ve Švédsku - dokud se nevědělo, kdo je pachatelem, brali to všichni jako teroristický útok, a tak se i tady posilovala kontrola na hranicích a připravoval se preventivně ochranný scénář.
Nakonec se zjistilo, že pachatelem byl nejspíš jeden duševně nemocný člověk (nebo lidé), což bohužel nikomu život nevrátí, ale alespoň se lidé přestali tady ve Švédsku bát teroristického útoku, i když pohotovost stále trvá.

Na náladě události pochopitelně nikomu nepřidají, skoro každý má v Norsku příbuzné nebo přátele...
Švédi samozřejmě s Nory soucítí a vyjadřují jim svoji podporu a nabízejí pomoc. Je jasné, že celá Skandinávie bude ještě nějakou dobu vzhůru nohama a veřejnost bude velmi napjatě sledovat vyšetřování i případné tresty viníkům.

Dny Nory

18. července 2011 v 23:22 | Janah |  Okolí Örebra
Pokud vás nadpis zmátl a vy čekáte barvité líčení honu na lišku, tak budete asi zklamáni - velké "N" naznačuje, že jde o název, konkrétně o název městečka Nora a v překladu to znamená něco jako Severka, Sever.

Nora je městečko asi 30km od Örebra a vyznačuje se pohodovou poklidnou atmosférou. Pokud tedy zrovna nepořádá své dny.
Na náměstí se pak děti honí v koulích jako křečci.A okolo náměstí projíždějí veterány. Nebo taky tento "veterán" se speciálním "vytuněním", ...

...ale já se přiznám, že si potrpím spíš na klasiku, i když tenhle řidič nestylově používal mobil.

Letos byly ke shlédnutí i veterány z řad mopedů.

I na nich se jezdilo, ale přiznám se, že na mne byli tihle motopedisté moc rychlí, takže mi ujeli :-D Koho jsem ale zastihla byl mistr formule jedna na vodě - Jonas Andersson, který svojí formulí čeřil vody místního jezera.

S mistrem voDní F1 jste se mohli i svést, nabídka to lákavá, pokud by jedna jízda (3 okruhy, asi 5 minut) nestála 500 SEKů. Doma jsem si potom přečetla, že tahle potvora sežere i 1000! litrů nafty na 100km, takže poplatek chápu jako opodstatněný. Přesto, že jsem Jonasovi dala košem, jiných zájemců se našlo dost a dost.

Já jsem pro uklidnění šla blíže prozkoumat něco pomalejšího - místní taxi, které mělo taky napilno, i když tady zrovna "čepuje pohonné hmoty".

V Noře nesměl chybět oblíbený bleší trh, který tradičně doprovází podobné akce, a je, dá se říct, součástí švédského folklóru.

Pohyb na slunci a nevšední zážitky nás znavily, a tak jsme, se zmrzlinou v ruce napodobili tyto dvě dámy a usadili se u místního kostela.
Do Nory jsem vás určitě nezavedla naposledy, protože se tady v na přelomu srpna a září koná vyhlášený trh, a já jsem zjistila, že jsem vás na něj doposavad nezavedla, tak to hodlám letos napravit.

Nyköping

6. července 2011 v 22:02 | Janah |  Výlety
Chvíli jsem váhala, zda reportáž z Nyköpingu zařadit do rubriky Okolí Örebra, ale nakonec jsem usoudila, že 250 km z pohledu Čecha už okolím není, a vytvořila jsem tedy novou rubriku Výlety.

Nyköping leží na východním pobřeží Švédska, na jih od Stockholmu. Rozkládá se na místě, které bylo osídlené už 2000 let před naším letopočtem a v době našeho letopočtu sloužilo bezpočtukrát jako hlavní město různých malých království. Kolem roku 1300 se začala v městě stavět pevnost, která jej měla chránit před útočníky z moře.

V roce 1317 pozval král Birger Magnusson své dva bratry do Nyköpingu na banket, ti, nic netušící, přijeli, aby se vzápětí ocitli v hladomorně, kde bídně skonali, alespoň to praví legenda. Dnes se na nádvoří pevnosti každoročně koná představení, které se tomuto tématu věnuje.
Z dob nájezdů a útoků se zachovaly tyto hlásky, dnes už dávno nefunkční a většinou neschopné "dohlédnout" dál než pár desítek metrů.
V podvečer jsme narazili na místní zábavu - jednou týdně tu městem projíždějí veterány, stále dokola, dokud je to baví. Posádky hulákají na kolemjdoucí a protijedoucí auta, neřidiči (ale mám podezření, že i někteří řidiči) se posilňují alkoholem a jinými návykovými látkami, a to vše stále dokola, až do setmění (a zblbnutí). Švédům stačí k zábavě málo :-)
Město ale přeje i romantikům a nabízí i takováhle zákoutí, kde jsem si, nevím proč, v vzpomněla na Máchův Máj.Ale pospěšme k moři, k hlavní atrakci pro nás Středozemce (jak ve Švédsku, tak v Česku). Z města se táhne molo, které se táhne, koce nemá..., ale v tom je právě ta zrada, když už po houpavém molu ujdete pořádný kousek (kilometr, spíš víc), zjistíte, že náhle končí, a nezbyde vám než se obrátit a pohoupat svůj žaludek o něco víc a déle. Nebo také můžete těch pár metrů ke břehu doplavat, to je právě na molu nejvíc iritující, že končí pár metrů od břehu. My jsme, vzhledem k teplotě vody a vzduchu, zvolili otočku.
Tohle je ovšem jen takové rybníkovité, městské moře. Šli jsme tedy hledat, a našli jsme to moře s velkým "M" nebo spíš "B ", protože je to moře Baltické, kterému tady ovšem nikdo neřekne jinak než Východní jezero.

Moře na mě zapůsobilo tím spíš, že se přibližovala bouřka a nad mořem to hřmělo a blýskalo a vzduch byl plný vody a elektřiny...
Je libo strávit léto v chatě na útesu? Značka vlastní maják k dispozici. :-) Na chatě s majákem (a zvonicí!) skutečně visela nabídka k letnímu pronájmu, dokonce nebyla ani nijak finančně přemrštěná, mělo to jen jednu vadu na kráse - nesmíte nikomu bránit v přístupu na váš pronajatý pozemek a vzhledem k tomu, že je oblast hojně navštěvována, moc klidu byste si neužili.


Naše putování po Nyköpingu zakončím dotazem - Níže uvedenou mísu jsem objevila v místní obchůdku s uměním, kromě toho, že byla předražená, mne zaujala i tím, že zprostřed mísy vyrůstají chlupy. Žádné historicky tradiční použití nám dotázaní Švédi nepotvrdili, tak je to na vás - Proč a nač tam vlasy/chlupy/štětiny jsou? Napadá vás nějaké praktické použití, nebo co tím případně umělec chtěl říct?Jsem zvědavá na vaše komentáře pod článkem. Popusťte uzdu své fantazii.