Červen 2011

Den maturantů

10. června 2011 v 22:54 | Janah |  Fotoreportáže
O této události už jsem jednou psala v článku Poslední zvonění na švédský způsob , takže pro podrobné vysvětlení vás odkazuji tam, a dnes vás pouze provedu letošními specialitami a novinkami.

Také letos nebyl v okolí Örebra k sehnání jediný volný traktor či náklaďák, všechny vozily studenty.
Co nebylo novinkou - dnes se opět studenti osvěžovali nízkoalkoholickými nápoji, ale kvůli tomu, že nejsou na žádný alkohol zvyklí, působili někteří jako po požití vysokoprocentní lihoviny minimálně v litrovém balení.Ani letos někteří nejeli ve skupině, ale privátně ve své limuzíně, pak ale místo v autě zabírá řidič, a náklaďáku se také studenti více vyřádí. Tihle studenti to vyřešili stylem chytrá horákyně a auto umístili na korbu nákladního vozu.Novinkou letošní přehlídky byl také pedagogický dozor na některých vozech. Ten jste lehce poznali podle ztrápených pohledů, hodných mučedníka. Jen na jednom voze se dozor usmíval - oba učitelé měli špunty v uších!
Na tomto snímku se dozor nebo rodič uvolnil na chvíli podržet nepotřebné propriety.
Co jsem minule ještě nevěděla (švédštinou jsem disponovala na úrovni "hej"), je to, že se přehlídky účastní i učňovské školy. Na přehlídce můžete tedy spatřit všechny studenty - od pekařů, přes kadeřnice a zdravotní sestry až po gymnazisty. Zde například vidíte absolventy dřevařské školy.
Nesmím zapomenout na tabla (více v mém předchozím článku), letos se mi zalíbilo tohle, a k němu taky maminka, která tam s ním hrdě vířila vzduch.
Také letos se studenti po přehlídce sešli a oslavují. Někteří hlučně a většinou dost krátce (zelené je k večeru potkáváme v parcích) nebo tiše a spořádaně, jako vedle u sousedů, kde právě teď osm chlapců v oblecích sedí spořádaně na terase při světle svíček a tiše si povídají.


Národní den 2011

6. června 2011 v 20:15 | Janah |  Fotoreportáže
Dnes Švédi slaví svůj národní den a my tak trochu s nimi, je státní svátek a nemusíme do práce. Po tu dobu, co žijeme ve Švédsku každý Národní den propršel, až dnes se nad námi počasí smilovalo a bylo nádherně, ale jak už jsou lidé se vším nespokojení, tak si zase všichni stěžovali na velké teplo (29°C).Při vstupu do městského parku, kde se oslavy konaly, každý dostal program a nezbytnou švédskou vlaječku.


Potom už nás rychle vtáhnul starodávný trh s ukázkami řemesel. Tady jsme si mohli koupit dřevěné misky a mísy, vyrobené na tomto starém soustruhu.


Ukázka výrobků truhláře/řezbáře - panenky, s jakými si hrály švédské prababičky, a mečíky pro kluky.


Na trhu nescházela ani akce, tady muži bojují na život a na smrt - jeden druhého obvinil z nepoctivého obchodu.


Na trhu se dalo koupit kde co, například skutečné medvědí zuby.


Tady vám při výběru dobových šatů poradil šarmantní prodavač, stejně jako všichni ostatní prodejci byl v historicky odpovídajícím kostýmu.


Ani děti nezůstávaly stranou - mohly si zastřílet z luku či kuše...


...nebo useknout drakovi hlavu a vyčistit tak Švédsko od těchhle nestvůr, když se jim to povedlo, dostaly na krk státní vyznamenání.


Po těch drastických zážitcích jste se mohli uklidnit pozorováním přadleny...


Nebo si poslechnout národní a lidové písně v podání této kapely (dámy hrají na citery, vzadu, neviděna, ještě tahací harmonika).


Děti se zklidnily u hry na poznávání erbů a znaků a povídáním o historii.Dospělí se odreagovali pozorováním staré metody štípání klád na stavbu dřevěných domů.
Za zvuků dechovky a následného krojovaného průvodu jsme se pomalu vydali domů, i když oslavy budou pokračovat až hluboko do noci, ale bohužel nemůžeme stihnout všechno.Švédi si dnes konečně svůj den užili a my s nimi.

---------------
Pozn.: Celou dobu se nám ale vtírala otázka - když jde takový trh zorganizovat tady, proč to nejde i v Česku, kde se takový trh omezí na pět stánků ( zde asi 30), nebo se zvrtne ve vietnamskou tržnici.