Květen 2011

Léto je tady!

27. května 2011 v 11:47 | Janah |  Tady a teď
Ne, nezbláznila jsem se a počítat a podívat se do kalendáře stále ještě umím, jen jsem asi podlehla masáži švédských médií. Ta, ač do léta zbývá ještě skoro měsíc, už od konce dubna nasadila masivní kampaň za prosazení léta už v jarních měsících. Kde začnou média, nesmí chybět obchodníci - od dubna jsou plavky a potápěčské brýle všude, kam se podíváš.

Pravda je, že jsem si až letos všimla toho, že počasí a květena se tu chovají poněkud jinak, než v naší středoevropské kotlince. Zatímco v březnu se na vašich blozích rozteskňuji nad sněženkami a posléze sasankami, tady máme ještě zimu. Pak přijde přechodné období - asi dva až tři týdny je tu něco jako jaro a pak hop a skok - prudce se oteplí, protáhne se den a místní příroda se žene kupředu ta rychle, že brzy dohoní a posléze předežene tu naši, českou. Baloňák a jarní bundu tu moc neunosím.
Nejspíš to bude tím, že se změní proudění vzduchu a už na nás nefouká od severu, a květinám prospívá prodloužený den, tedy více světla. Zanedlouho přijde čas, kdy u nás příroda bude napřed oproti té české. Ona vlastně být musí, protože léto tu končí v půlce srpna, tak toho musí hodně stihnout.

Dlouho jsem přemýšlela nad pomatenými obchodníky, ale pak jsme si uvědomila, že Midsommar (tedy svátek letního slunovratu) je tu jeden z největších svátků, možná očekávanější a oslavovanější než Vánoce, no a Vánoce také naši obchodníci začínají slavit už v září, tak měsíc, dva před Midsommarem není až tak neobvyklé.

Takže je vlastně všechno v nejlepším pořádku. Nezapomeňte - léto je tady! Vzhůru do plavek!