Leden 2011

Důsledky švédského feminismu

23. ledna 2011 v 15:10 | Janah |  Vejrárna
Trkne vás to už po několika dnech ve Švédsku - mnohdy až neskutečná snaha o to, aby všechno a všeho bylo "lagom", tedy tak akorát, a půl na půl.

O tom, co přesně je "lagom" se můžete dočíst v mém článku  Není Švéd jako Čech,
ale dnes chci na tuhle problematiku nahlédnout očima švédské ženy, feministky. Feministkami se tu nazývají jen výrazně řečnicky agresivní ženy, ale zároveň tu slovo feminismus nezavání nadávkou jako u  nás, a téměř všechny ženy se s myšlenkami feminismu ztotožňují.

Ve Švédsku je v parlamentu přibližně polovina žen, v roce 2000 jich bylo dokonce o trochu víc než mužů. Ženy se běžně vyskytují v armádě a dokonce i v hradní stráže. (Vzpomeňte na to, že i o svatbě princezny byla stráž genderově vyrovnaná - čtěte zde). Ve Švédsku to bylo, kde jsem viděla svoji první popelářku  a prvního  prodavače dámského spodního prádla na světě. Každý tady může být kým chce, skutečně bez omezení.

Ale celá tahle "lagom" situace má své stinné stránky- nikde na světě jsem také neviděla tolik žen, co nedbají na svůj zevnějšek. Týká se to hlavně střední a starší generace. Mastné vlasy, šedivě nevýrazné větrovky, na nohou věčné tenisky, nenalíčené oči za brýlemi na jejichž tvaru nesejde - to je každodenní obrázek. 
Také myslím, že za "lagom" se skrývá i problém Švédů seznámit se s tím pravým/ pravou - vždyť kdo má dát první podnět, když už muž není tradičně lovcem? Rovněž se ze společnosti vytrácí gentlemanství a rytířskost - proč by muži ženě nosili tašky a otvírali dveře, když se ta může tahat s popelnicemi? Ale třeba to Švédkám za tu vyrovnanost stojí.

Nevím jak v Americe, ale v Evropě jsou myslím švédské feministky nejúspěšnější v prosazování svých názorů a myšlenek. Možná proto, že se jim podařilo dosáhnout realizace všech důležitých cílů začínají si, podle mého, už trochu vymýšlet.

Začaly trvat na tom, že značka pozor přechod je genderově nesprávná, a tak vznikla značka s přecházející panenkou, rovněž na přechodu vás na semaforu informuje panenka v sukni, zda jít či stát.


Ženy v armádě si zase vyžádaly speciální "bojové" podprsenky, ale ještě předtím si vymohly kastraci lva ve znaku Severské bojové skupiny. Bylo jim vyhověno a přes námitky heraldiků byl lev v roce 2007 zbaven své ozdoby.Nabízím obrázek před a po této "operaci".
Na švédských toaletách zase můžete zahlédnout tuto nálepku.

při močení sedět

Na obhajobu musím říct, že většina záchodků ve Švédsku je společná pro muže i ženy, a u nás tak tradiční pisoáry jsou výjimkou. Muži jsou tedy žádáni o močení v sedě spíše z hygienických důvodů a dávají tak najevo svoji ohleduplnost. Soudě dle stavu těchto zařízení, jim to nečiní nejmenší problémy.

Tak jak? Také byste si přáli/y aby to u nás také vzaly feministky více do svých rukou? Nebo je to podle vás zavrženíhodné? Těším se na vaše názory v komentářích, jen ať to jiskří!

Nejkrásnější okna adventního kalendáře 2010

17. ledna 2011 v 11:20 | Janah |  Vejrárna
Prošla jsem všechny ankety, spočítala vaše hlasy a dnes vám představím nejkrásnější okna (ne)tradičního kalendáře dle vašeho výběru.


Na prvním místě se s velkým náskokem umístilo okno číslo šest

Kalendář6

Místo druhé obdrželo okno číslo čtrnáct

K14


O třetí a čtvrté místo se dělí okna osmnáct...

18


... a dvacet

20

Souhlasíte s tím, že tato okna jsou nejkrásnější? Nelíbí se vám vůbec? Líbí se vám jiná? Nezapomeňte napsat svůj názor do komentářů.

Všechna okna naleznete zde - okna poprvé,  okna podruhé   a potřetí.


Zdroj obrázků www.orebro.se

(Ne)tradiční adventní kalendář III.

4. ledna 2011 v 17:34 | Janah |  Vejrárna
Dnes přináším poslední várku oken netradičního kalendáře v oknech örebrské radnice.


Okno sedmnácté - Natvrdo uvařená říše divů

17


Okno osmnácté - Předměstí

18


Okno devatenácté - V pozdní noci na ledu

19


Okno dvacáté - Bílá
20

Okno dvacáté první - Barvy neznají hranice

21


Okno dvacáté druhé - Google požár (ale v angličtině "brand" to znamená obchodní značku)

22


Okno dvacáté třetí - Pozorování zrození

23


Okno poslední, dvacáté čtvrté - Možný Ježíš

24Hlasujte v anketě o nejhezčí okno. Jsem zvědavá, které vás nejvíc osloví tentokrát, a také na celkového vítěze - které okno letošního roku je nej? Stále ještě můžete hlasovat i tady a tady, naleznete tam okna předchozí. Hodnoťte i v komentářích. Zdroj všech fotografií - www.orebro.se