Září 2010

Svampen aneb jak jsme šli na houbu

13. září 2010 v 18:06 | Janah |  Fotoreportáže
Možná se název článku zdá zmatečný, ale hned to vysvětlím - Svampen znamená ve švédštině houba. Jednotné číslo je použito záměrně, neboť jsme nešli hledat houby, ale šli jsme na Houbu. Houbu ostatně nijak hledat nemusíte, je skutečně nepřehlédnutelná. Ostatně posuďte sami.

Svampen - houba


Svampen se totiž v Örebru říká vodárenské věži, která skutečně slouží svému účelu a zároveň je jasnou dominantou rovinatého města. Až se trochu stydím, že pohled na ni jsem vám nenabídla už dřív. (Ale musím vám to  trochu dávkovat, aby se vám z těch všech severských divů nezatočila hlava :-))

Svampen Örebro


Mně se totiž trochu zatočila, to  když jsem se podívala z téměř  60 metrové věže dolů na město. (Stále si stěžujete, že tajnůskařím, tak dnes vám ukážu náš dům - je to ten vzadu vlevo na horizontu a má šedou střechu, hned vedle té červené)

Švédsko Örebro


Houbu začali stavět v roce 1955, dokončena byla o tři roky později. Věž je vysoká 59 metrů a pojme 9 miliónů litrů vody, kterou zásobuje město. Chlubí se jednak tím, že od doby vzniku ji navštívilo už více než 8 miliónů návštěvníků a také tím, že Svampen se tolik zalíbila Arabům, že si ji tam postavili také, a rovnou ne jednu, ne v jedné zemi,  a rovnou větší. Prostě tam v arabských zemích rostou jak houby po dešti. Na obrázku jsou fotografie kuvajtských houbových sestřiček.

Kuvajtské svapmpeny


Na vrcholu, kam se pohodlně dostanete výtahem, je restaurace s denním meny a Aqua Nova, což je vlastně takové výukové středisko. Můžete tam shlédnout film o tom, jak se věž stavěla a vyslechnout názornou přednášku. o tom jak funguje. Nejoblíbenější je takzvaná praktická část, kde si můžete sami vyzkoušet, jak se čerpá voda do domácností, podívat se, co se děje v nádržce WC po spláchnutí ( je prosklená)  nebo zjistit, jak vzniká vodní vír.

vodní vír


Z restaurace je také pěkný výhled a lze i posedět venku, jen je tam poněku větrno. Kdyby vám vítr vyfoukal hlavu, tak vám vlajky napoví, kde jste.

svampen vlajka


Pokud se pamatujete na moje fotografie jezera (například zde nebo zde) tak z Houby se na něho můžete podívat s nadhledem, rozšířuje se a mizí jako moře za obzorem.

Jezero Hjälmaren


Jen si trochu ustálíte žaludek a vypijete svoji kávu, je pomalu čas jít domů, dolů. Může vás těšit pomyšlení, že jste jedním ze sto tisíc návštěvníků, který věž na své cestě Örebrem tento rok neminuli bez povšimnutí.

Svampen Švédsko


Takže nashledanou v roce 2011! (Musíme jim trochu zvednout statistiku, ne? :-) ) Vaše návštěva určitě nebude na houby.