Červenec 2010

Jak na medvěda

27. července 2010 v 23:02 | Janah
Když jsem poprvé jela do Örebra (vlakem ze Stockholmu), docela mě vyděsily souvislé pásy lesů, a to lesů divokých. Po Belgii (naše minulé působiště), kde se za les vydávají už tři stromy, to byla obrovská změna.

Nenabaženi lesy jsme se tedy brzy vydali na průzkumy, a zjistili jsme téměř hned, že lesy švédské a české (natož belgické) se nedají srovnávat.

Tak za prvé - v Česku se v lese skoro pořád setkáváte s jinými lidmi - tady můžete lesy bloudit celé dny a nepotkáte ani živáčka.
Za druhé - zajdete za poslední vísku a mobil je vám k ničemu, jelikož ztratíte signál (i proto není dobré chodit do lesa sám a kompas se taky hodí).
Za třetí - česká výchova pro chování v lese je vám úplně na nic - nesmíte být oblečení v nevýrazném oblečení, naopak výstražná vesta se docela šikne - obzvlášť v lovecké sezóně, a také není dobré chodit příliš potichu, jak u nás radí dětem už slabikáře, s poukazem na to, že pak můžete pozorovat zvířátka. Tady by se vám mohlo stát, že zvířátka budou pozorovat vás, a to sakra z blízka.

Tím se dostáváme k medvědovi, ke zvířátku, které nějak netoužím pozorovat jinak než ve výběhu v ZOO.

medvěd
V nadpisu letáčku se nás naivně dotazují, zda je medvěd nebezpečný, moje odpověď je vám asi jasná. Konec konců statistika jasně ukazuje, že množství lidí napadených medvědy rok od roku stoupá. (viz obr. Rok 1977-2007 - hnědý medvěd zranění, černý usmrcení)

A co tedy dělat, abyste vyvázli ze setkání s medvědem bez úhony?

Tak především vodit svého psa v lese na vodítku. Je to prý nejčastější důvod napadení
medvědem - pes medvěda vydráždí, a potom se vrátí k vám i s rozzuřeným dárečkem v patách.

Jídlo mějte v batohu až na dně, nejlépe v neprodyšných nádobách a za chůze po lese nechroupejte brambůrky či jiné pochutiny, medvěda by mohla chytit mlsná, a to nejen na ty brambůrky...

Když už medvěda potkáte, řiďte se pravidly z obrázků dole vlevo - medvěda pozdravte (nejlépe v jazyce země, kde se nacházíte, neriskujte, že si váš pozdrav medvěd vyloží jako urážku...)Jistě, dělám si legraci, ale skutečně se doporučuje s medvědem navázat slovní kontakt a mluvit k němu uklidňujícím způsobem. Možná to bude působit i na vás.

Potom pomalu (nesmíte běžet) začněte ustupovat vzad a přitom si (pomalu) sundejte ze zad ruksak (máte-li) a posléze svrchní část oděvu (do švédského lesa nikdy nechoďte v tílku dámy!). Tu pak pomááálinku položte na zem před medvěda. Pokud to bude medvěd rozumný, porochní se v oblečení a následně vás opustí. Vy zatím stále pomalu ustupujte, ale když se k vám medvěd po očichání svršků vydá, zbývá jen jediné - padnout na zem, zaujmout fetální polohu, krýt si hlavu a modlit se.

Ovšem, je-li to matka s mládětem, pravděpodobně vám ani to modlení nepomůže. Aspoň dle statistik.

Vůbec nejlepší je, jakmile si všimnete stop medvěda (viz obr.- zleva - otisk přední tlapy a zadní), místo urychleně opustit.

Medvěd není jediné nebezpečné zvíře, které lze ve švédských lesích potkat, ale následky střetu s medvědem jsou nejtragičtější - vždyť takový "medvídek" může měřit skoro až tři metry a vážit neuvěřitelných 780kg!

Přesto jsou švédské lesy krásné, občas dokonce chodíte po místech, o kterých víte, že tam před vámi ještě nikdo nebyl a probouzí to ve vás duši průzkumníka. V hlubině lesa je takový klid, že přímo cítíte svoji sounáležitost s přírodou a s jejími zákonitostmi. Objevujete nové rostliny, zvířata a houby, které už se u nás (už) nevyskytují a můžete se přecpat borůvkami, brusinkami a lesními jahodami, napít se z potůčku... Švédský les je nádherný!
Les

Přeji všem, aby si mohli aspoň na chvíli užít krásu severského lesa, pokud možno bez medvědů.

Městský park v Örebru

8. července 2010 v 18:15 | Janah |  Fotoreportáže
Městský park je rozsáhlá oblast nedaleko centra města, která je rozdělena do dalších menších oblastí.Park je starý více jak 100 let a stará se o něj více jak 20 zahradníků. V roce 2006 byl vyhodnocen jako pátý nejhezčí park Evropy.

Najdete tu skanzen (viz můj předchozí článek) , růžovou zahradu,

oranž. růže

bylinkovou zahradu, japonskou zahradu, dvě open air divadelní scény,
velké divadlo

Květinovou ulici,

květinová ulice


dětský koutek, jehož funkci zjevně pochopila i husa a vyvedla sem mladé),

husa s mláďaty


pivoňkovou zahradu a nespočet jezírek.

jezírkoŠvédi si potrpí na umění pod širým nebem ( viz Umění na vrcholu) a park tedy nemůže zůstat pozadu.

socha v parku


A rádi také v parku odpočívají.

odpočinek


Je tu i voliéra s exotickým ptactvem, ale najdete tady i to zcela obyčejné.

vrabec


Park je v jakémkoli ročním období oázou  klidu a pohody, a tak vás sem určitě zase někdy zavedu, vždyť jste z něho poznali zatím jen kousek.

A poslední foto z parku je speciálně pro Jarušku a spol. -  francouzské venkovské růže.
fr. růže

Hezké léto!