Květen 2010

Čarodějnice po švédsku

15. května 2010 v 13:30 | Janah |  Fotoreportáže
Minulý rok jsem v této reportáži  popisovala oslavy Čarodějnic a 1. máje. Leos byl první květen deštivý a studený, a oslavy nebyly nijak bouřlivé, omezím se tedy jenom na 30. dubna.

Podud jste si přečetli můj článek o Velikonocích,  tak už jistě víte, že Švédové se zbavili čarodějnic už na Velikonoční pondělí.  Poslední duben tedy spíš slaví jako mystický den, kdy se očišťují od zbytků zimy a příroda se plně probouzí.

Švédi většinou své soukromé ohýnky nezapalují, scházejí se při jedné vatře, obvykle někde v centru města. Nejinak je tomu v Örebru.

vatra v Örebru

Je to spíš taková kulturní událost. Z ochozu místního zámku zaznívaly  letos písně v podání největšího smíšeného sboru...

zámek Örebro 30.4.

...a pak projevy řečníků. Narozdíl od loňského roku jsme jim už trochu rozuměli, bohužel, protože výrazně levicově orientovaní řečníci nám nepříjemně připomněli roky u nás (snad) již dávno minulé.

účastníci oslav 30.4.

Účastníci oslavy ale neposlouchali nijak pozorně, užívali si pohledu na oheň, který se zde tradičně rozdělává na vodě...

oheň na vodě

...a na noční město.

noční Örebro
Pak přišel na řadu poslední řečník, začal recitovat báseň  a současnně s jeho recitací začalo pršet. Déšť získával na intenzitě, všude kolem zámku rozkvetly deštníky, ale recitátor urputně pokračoval, jen spolu s přibývajícími kapkami přidával na rychlosti, což pochopitelně diváky i nás  pobavilo (nejlepší proslov večera :-) ).

Všichni jsme si ale oddechli, když skončil, protože jsme čekali na to hlavní, na výstavní ohňostroj. 30. dubna se v Örebru odehrává ten nejskvělejší z celého roku.

ohňostroj

Protože už vytrvale pršelo a v půlce produkce mi navíc kdosi nasměroval vodu ze svého deštníku  za krk, získaly fotografie poněkud vodně-surrealistický ráz. (To jen abyste věděli jaké oběti jsem pro vás připravena přinést.)

ohňostroj v Örebru

Domů jsme se všichni rozešli mokří a prostydlí, ale spokojení. Snad nám příští rok počasí bude přát víc.