Leden 2010

Pozor! Přísně tajné!

30. ledna 2010 v 0:03 | Janah

Aneb skutečná pravda o švédské zimě

Vystavuji se tímto článkem velkému nebezpečí, nebezpečí, že známí a kamarádi na mě nebudou vrhat soucitné pohledy kdykoliv se rozpovídají o teple a létě. Nebezpečí, že už mě nikdo, včetně vás, nebude litovat, že žiju v neustálé zimě, ledu a mrazu, a proto se prosím dohodněme, že tento článek zůstane jen mezi námi.

Začalo to, když jsme se balili před stěhováním do Švédska - kamarádky se zvědavě ptaly na co že potřebuji bikiny, do bazénu, že mi stačí ty jednodílné plavky, od známých až po stěhováka se všichni starostlivě dotazovali, zda mám dost vypodšívkovaných kabátů a teplého prádla, a na rozloučenou mě obdarovávali ušankami a palčáky.

Sama jsem měla obavy jak tuhé švédské zimy přežiji a pro jistotu jsem se před zimou dostatečně zazásobila a zakoupila ještě náhradní elektrická kamínka a deky. A pak jsem čekala na zimu. Ještě v listopadu se nedělo nic mimořádného, pak napadl sníh - v Liberci, v Čechách. V lednu uhodily mrazy-v Liberci. Pak napadl sníh, bylo ho hodně - v Liberci. Přišel únor a louky v okolí pocukroval poprašek, teploměr šel mírně pod nulu - v Örebru, ve Švédsku.

Styděla jsem se, že jaksi se mi na severu zimy nedostává a začala jsem přátelům na dotazy o počasí odpovídat neurčitě:"To víš..." Ano, každý v Čechách přeci ví, jaké je ve Švédsku v zimě počasí- mrazy atakující mínus 40°C, závaly sněhu, lední medvědi...

Ve skutečnosti je, v jižním a středním Švédsku mnohdy menší zima než v Čechách. Například my bydlíme v pouhých 6 metrech nad mořem, v okolí jezer je rovina, Skandinávský poloostrov je ohříván teplými proudy z moře.Trochu větší zima je samozřejmě víc na severu, ale taková, jakou si představujeme jako typickou pro Švédsko, vládne vlastně jen poblíž severního pólu.


Tak, a teď je jasné, že už mě nikdo nepolituje, kuráže přes tu naši bídnou zimu nedodá...Ale jeden trumf mám - je tu přece jenom méně světla.Takže přece jenom trochu soucitu si zasloužím, ne?

Jak už je příroda nevypočitatelná i ve Švédsku nyní řádí neobvykle vysoké mrazy, a sněží tu taky o něco víc než se Švédům líbí, ale o tom vám asi nemusím nic vykládat, že? Legrační mi přijde, že zatímco švédští silničáři jsou na tuhou zimu připravení(a žádnou nemají), ti naši obvykle zaspí (a sníh padá i v říjnu).

Tak to je celá pravda o švédské zimě, a nezapoměňte - nikomu to neříkejte :-)