Říjen 2009

Jéde, jéde poštovský panáček

15. října 2009 v 16:37 | Janah
Švédský doručovací systém je buď složitý a sofistikovaný, nebo totálně zmatečný a nepřehledný. Po roce a půl ve Švédsku se stále nemůžu rozhodnout, co z toho platí.

Tak za prvé máme každý mít nějakou svoji mailovou adresu, přímo od pošty, tak prý to má každý Švéd ( i jakoby Švédi jako my). Má sloužit k tomutéž, k čemu v Čechách slouží takové ty virtuální schránky na úřední poštu. Doposud se nám naše maily nepodařilo odhalit a najít, natož zjistit jejich podobu. Naštěstí nám úřední dopisy chodí včas a normální poštou, takže je můžeme v klidu omylem vyhazovat do koše, protože jim nerozumíme.

Bod dvě, schránka fyzická, tedy přítomna v náší chodbě, je pravidelně krmena letáky v pondělí a ve středu, nikdy jindy a roznáší ji naše listonoška. No, naše, ona (on) se pravidelně mění, ale nepodařilo se nám zjistit, zda poště pracovníci tak často utíkají, nebo jestli jim vedoucí obměňují trasy, aby se nenudili.

Vhazování letáků se dá zabránit nálepkou na schránce "IGEN REKLAM, TACK", což místní obyvatelé běžně využívají i když jedou na dovolenou, a pak nálepku zase sundají. V Čechách bychom si tam tedy klidně mohli psát "PROSÍM VYKRÁST", protože to jediné by se dalo po příjezdu z dovolené čekat, ale schránka by jistě byla plná.

Na rozdíl od Čech tu také doručují do schránek menší balíčky. Pravidelně si v Německu objednávám čočky (na oči, ne na talíř), tak jsem si je tentokrát nechala poslat sem. Ve středu objednání, v pátek ve schránce! Žasla jsem, do Čech to trvalo něco přes týden! (Asi jsou sobi rychlejší nebo co).

Aby tu doručovatelé všechny ty letáky, dopisy a balíčky zvládli, mají k dispozici taková zajímavá vozítka na elektrický pohon (teď mě napadá jestli to nějak nesouvisí s častým střídáním pracovníků, znáte to, vadná izolace, mokro... :-)) Každopádně jsou to vozítka tichá a ekologická.


Doručovatelé, stejně jako u nás, nenosí noviny. Na to máme před každým bytem speciální držáček, a když ráno v šest hodin vystrčíte nos, noviny tam jsou. Dlouho jsme si lámali hlavu, kdy je tam dávají, až jsme si jednou protáhli zábavný večer do tří do rána, a slečnu, co noviny roznáší jsme poznali (měla uniformu, hodně novin a byla sřízlivá).

Také dporučené dopisy a snad i důchody (každopádně nosí i nějaké peníze) roznáší místní pošta v jinou dobu než ráno, když jsou lidé povětšinou v práci. Ponechává to až na dopoledne, kdy má větší šanci adresáty zastihnout. Když je ani tak nezastihne, skončí zásilka na pobočce pošty, která se vyskytuje jen a pouze v nákupních střediscích, samostatnou budovu pošty jako takovou tu nenaleznete. Odpolední doručovatel má od raního i odlišné vozítko - speciální kolo.


Poslední možností jak si něco nechat poslat jsou alternativní služby jako DHL, Fedex apod. Místní DHL nás trochu zaskočilo tím, že se nám zásilku vůbec nesnažilo doručit, a po týdnu! nám skončilo ve schránce upozornění, s tím, kde si máme zásiku vyzvednout. Trochu nás mátlo, že je to adresa místní benzínové pumpy, ale odhodlaně jsme se tam vydali, a skutečně! Výdejní místo DHL je benzínová pumpa, otevřená 24 hodin, a to v každém městě. Vlastně vůbec nevíme zda DHL přímo doručuje adresátovi nebo jen nechává oznámení.

Už brzy budou Vánoce, tak si neodpustím zvláštní službu pošty - rozesílání vánočních pohlednic.
Pošta vám doručí véélikou obálku, v níž je letáček s tarify, a také obrázky známek pro příslušné tarify. Vám pak stačí kdekoli koupit pohledy, napsat na ně přání, podepsat, vložit do obálky spolu s penězi dle tarifu (někteří, zdá se, mají u pošty i vložený kredit, ze kterého si mohou nechat peníze strhnout) a to celé, zalepené vložit do své schránky, kde si to ráno doručovatelka vyzvedne. Na poště vám na pohledy nalepí známky, jejichž podobu znáte z letáku a hajdy s nimi do světa.

Šťastná a veselá pošta!


Čtěte příště: Sbírají Švédové houby? A rostou? A co Amálka, místní jezerní příšera, myslí si, že je to na houby?