Září 2009

Duchové doby železné

16. září 2009 v 20:41 | Janah |  Fotoreportáže
Nedaleko Glanshammaru u jezera Hjälmaren, se nalézá pohřebiště z doby železné. Místo, které je sice opatřeno informační tabulí, ale zůstane běžnému návštěvníkovi kraje utajeno. Nikde na něj nenajdete odkaz, jedině na internetu, a navíc u britského fanouška.

Švédové mají ke svým památkám poněkud schizofrenní vztah - najednu stranu o ně až úzkostlivě pečují, na druhou stranu je skrývají. Například pařez stoletého památného stromu překryjí stříškou a nelení napsat tabulku s historií (a s vysvětlením, proč už je to jen pařez), ale nikde v turistických ani jiných mapách ho nenajdete, musíte na něj čirou náhodou narazit.

Ale informační tabule mají propracované a názorné, však jsou také vypracovány zaměstnanci muzea, tím spíš je zarážející nezájem o propagaci, ale už se nebudu opakovat.

Nebudu tu popisovat to, co si jazykově zdatnější z vás přečtou na tabuli, ale pokusím se na vás přenést atmosféru místa.

Pohřebiště uvidíte už z příjezdové prašné cesty, po dřevěných schůdkách překročíte plot a zárověň pomyslná staletí. Dostanete se do světa, kde bytí nabývá jiných rozměrů. Co vás upoutá na první pohled nejsou samotné kameny pohřebiště, ale zvláštní otevřený prostor s výhledem na jezero. I ve dne máte pocit, že jste spojeni se hvězdami.


Samotné menhiry stojí důstojně v krajině, těch hrdě vztyčených už není mnoho, ale spolu s menšími jasně naznačují minulé uspořádání do kruhu. Některé velké kameny mi přípomínaly zaříkávající druidy.Jiné vám zvednou hlavu k nebi a ukazují:" Tam, tam všechno začíná a pod námi zase končí."


Přestože jsou vyrobeny člověkem splývají v souznění s přírodou.

Nejdřív nic zvláštního nezaznamenáte, jen pár starých kamenů. Pak, když si stoupnete do středu kruhu, začnete mít pocit jakéhosi nabíjení, je to zvláštní, ale zároveň vámi prochází vlna energie od hlavy k patě a současně také od nohou až po konce vlasů. Nikde se ty energie nestřetnou ani neprotnou, jen vámi proudí a cítíte pocit odosobnění.

Vítejte ve vesmíru, v samotném bytí!