Srpen 2009

Čert vyletěl z elektriky

26. srpna 2009 v 15:53 | Janah
Uprostřed sobotního odpoledne jsem otevřela ledničku a zevnitř na mě vykoukla tma. "To nic, vyměním žárovku, bude po problému", utěšovala jsem se. Chvíli jsem zápasila s krytkou žárovky, ale špatně jsm na to viděla, tak jsem si rozsvítila. Tedy chtěla jsem si rozsvítit, nic se totiž nestalo. V tu chvíli mi to došlo nejde nám elektrický proud!

Ještě pořád jsem byla v pohodě, nahodíme pojistky, a jako by se nic nestalo. Jenže ať jsem nahazovala a zapínala a vypínala a zkoušela, nic se nestalo. Začala jsem lehce propadat panice - je sobota, jsem v cizí zemi, nevím kam mám volat, a ani neumím místní jazyk, s pozdravem a poděkováním si asi pro tentokrát nevystačím...Nijak by mě to nepotěšilo ani v Česku - už jste někdy zkoušeli donutit opraváře z elekrárny, aby vám uprostřed víkendu opravili proud? Já ano, a zkušenosti to byly neveselé - reagovali až tak na třetí zavolání (paní na ohlašovně: "Ale já tady od vás nic hlášeno nemám.") Pak se ozval po další hodině, dvou opravář ( "Tak co s tím máte paninko? A zkusila jste nahodit pojistky?"), který se to následně snažil odpálkovat ("Na to musej kouknout hoši, co jsou v terénu, já tu teď nemám techniku!") a až po mých výhrůžkách, prosbách, pláči a škemrání se odhodlal přijít ( "Tak teda jo, ale jestli to budou jenom pojistky...!). Nic, co bych si chtěla zopakovat, navíc v cizojazyčné verzi.

Než jsem ale dostala mrtvici, stačila jsem si všimnout, že na dvířkách pojistkové skříně jsou telefonní čísla. U každého bylo napsáno, který den a hodinu se na něj má volat. Jedno číslo pro svátky a víkendy, jedno pro noc a večer, další pro všední den od, do. Zajásala jsem, alespoň něco. Pak jsem si šla najít ve slovníku, jak se to, že nejsme pod proudem, řekne švédsky.

Pochopitelně jsem přesnou frázi nenašla, a tak jsem doufala, že vystačím s tím, co by v češtině vyznělo asi jako: "Ta elektrická proud nepracuje!" Případně: " Elektrická proud je mrtvý." A odvážně jsem vytočila číslo z dvířek určené pro víkend.

Na druhé straně se ozvala elektrárna, a když jsem začala koktat přešel opravář (ano, ten, ne slečna na ústředně kdesi 200km daleko) plynule do angličtiny. V té už bylo mnohem jednodušší popsat nastalý problém. Pán se zeptal na adresu, a řekl, že se na to podívá člověk, který má naši čtvť na starost. Ten nám za chvilku volal, že vyráží, a požádal navíc ještě o číslo bytu. Za pět!!! minut elektřina fungovala a opravář volal, jestli je vše v pořádku.

Oddechla jsem si. Celá trvala kratší dobu, než můj náběh na mrtvici spojený s urputným hedáním ve slovníku.

Když výpadek proudu, tak jedině ve Švédsku! Vřele doporučuji!


Čtěte příště: O švédské poště, o jejích přednostech a nedostatcích. O dopisech a balících a o doručování novin. Také se dozvíte, jak doručují zásilky Amálce, místní jezerní příšeře.

Stará americká auta aneb nostalgie v Kumle

10. srpna 2009 v 15:36 | Janah |  Fotoreportáže
Dnešní fotoreportáž je z Kumly, kde se nedávno konal straz starých automobilů z celého Švédska. Převažovala auta americká, však také ve Švédsku sídlí největší komunita fanoušků těchto aut, ale nebyla nouze ani o ostatní značky, dokonce i ČR tu měla svého zástupce - nádhernou Pragovku.

Ulice malého ospalého městečka Kumly rázem ožily.


A náměstí se začalo pomalu zaplňovat auty.Nejvíc mě uvedlo do rozpaků tohle, no řekněme vozidlo, z dílny Fiatu. Kde to má vpředu a kde vzadu? Pomůcka - povšimněte si volantu.Jsme ve Švédsku, a tak samozřejmě nesmělo chybět Volvo. Bohužel takhle hezká už nová Volva nejsou.Tohle je ovšem lahůdka, můj oblíbenec Corvetta.Některá vozidla vypadala zezadu ještě lépe než zepředu.


Náměstí se posléze zaplnilo a auta pak parkovala, kde se dalo. Byla jsem opravdu ráda, že mám široký objektiv.


Posezení v takovém autíčku..., mmmm, ale nikdo nikdo nechtěl své auto za to moje vyměnit. :-(Buicky na výstavě výrazně převažovaly, ale já to chápu - těžko jim odolat.

Bohužel není v mých silách ukázat všechna auta z výstavy, bylo jich kolem stovky, ale pokud se vám reportáž zalíbí, nebráním se pokračování, fotografií mám dostatek.

Poslední obrázek s (lehkou) hádankou - Která značka má tohle zvíře ve znaku? Odpovídat můžete v komentářích.