Červen 2009

Jak se (ne)naučit švédsky

15. června 2009 v 21:16 | Janah
Tak jsem vám slíbila, že vám řeknu, co máte udělat když vám ve Švédsku někdo řekne:"Tack!"(vyslov tak). Takže - máte se usmát a říct také "Tack!", neboť to znamená děkuji, ale za jistých okolností také prosím.

Myslím, že ze samotného úvodu vyplývají jasně dvě věci - Češi jsou pro Švédy přeslušný národ, protože každou druhou větu začínají slovem "tak", a že švédština není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vlastně z toho vyplývá ještě třetí věc - jistě se zdá Švédům podivné, že neustále "děkuji" našemu psovi "Ano, tak je hodný, tak je k noze, atd.

Pokud se chystáte do Švédska jenom na dovolenou, nemusíte se výukou švédštiny vůbec trápit, stačí vaše znalosti angličtiny ( nebo i němčiny) a směle se domluvíte ve všech institucích (nádraží, úřady, obchody, policie ), hlavně ve větších městech a s mladšími lidmi. Pro případ nouze doporučuji s sebou vzít cestovní konverzaci a raději ukazovat v ní, než z ní číst. To proto, že švédská výslovnost je trochu záludná a to i u slov, kde byste to nečekali.

Např. slovo ost (sýr) se vyslovuje ust, ale písmeno "O" se bohužel ne vždy vyslovuje jako "u" a když, tak to "U" nezní tak hezky česky jak to známe. "SK" se vyslovuje jako "š", ale pouze ve spojení s některými samohláskami a ještě to navíc není úplné hezké české "š".


Také z toho důvodu dpopručuji cestovní konverzaci s audio CD, abyste se podle ní naučili představit se, požádat o něco, poděkovat a pozdravit - i když tady vystačíte s jednoduchým HEJ!(vysl. hej) při setkání, a při odchodu s HEJ DÅ! (vysl. hej dó). Ať příručky tvrdí cokoli - jiný pozdrav jsem tu ještě neslyšela a rozhodně ho nelze srovnávat s naším "ahoj". Směle ho používejte všude, nebojte se, taky se mi nejdřív příčilo dělat z lidí "hej počkej" ale zvykla jsem si.

Cestovní konverzaci důrazně doporučuji i proto, abyste si mohli přečíst některé důležité nápisy. My jsme si například nepřečetli, že přes most můžou jezdit jen auta s povolením ( nikde žádná značka zákazu) a naši neznalost švédštiny policisté ocenili na celých 1000 SEK. A tady se z toho (ani švédsky) nijak nevykecáte. Jak říkám, cestovní koverzaci s sebou!

Pokud to ale myslíte se švédštinou vážně a chcete si přečíst Děti s Bullerbynu (čti bylerbinu) v originále nebo sledovat ve švédštině Bergmanovy filmy, tak to je jiná. Jiná a složitější věc, alespoň pokud tedy nejste vybaveni angličtinou na takové úrovni, abyste jí mohli použít jako výchozí jazyk pro výuku švédštiny.

V Čechách je nabídka bídná. Pokud bydlíte v Praze, jásejte - několik kursů různých úrovní není problém na internetu najít. Byli byste rádi samouky? Na iternetu také najdete mnoho zoufalců, kteří shánějí knihu Švédština pro samouky, autorů Mencáka a Frydricha - vyšlo jí jen pár kusů, naposledy v roce 1991, a nejhorší je, že když ji seženete, zjistíte, že se podle ní rozhodně sami švédsky nenaučíte. Vím o čem mluvím, mám ji doma.


Máte jedinou šanci v knihkupectví Luxor, kde mají v kroužkové vazbě svázané, jakoby ofocené učebnice švédštiny, z toho jednu "i pro samouky". Mají i slovníky. Vše neskutečně drahé, ale jasně vědí, že jsou jediní...Oboustranný slovník se dá koupit i jinde. Celá situace je opět jednodušší pokud umíte anglicky, pak si z učebnic můžete vybírat.

Švédština je jinak velmi zajímavý jazyk a dost mě baví. Také si myslím, že některá slova si Švédové přivezli od nás, z Třicetileté války, ale o tom až někdy jindy. Už se těším, jak si přečtu oblíbené Děti z Bullerbynu, a zatím se snažím zapřádat (švédskou) řeč s jinými pejskaři.Takže pokud vás švédština zaujala směle do toho. Heja, heja! (do toho, do toho!) Přeci nevystačíte celý život jenom s "tjeckiska" (čeština).


Nakonec ještě odkaz na web s cestovní konverzací.
Čtěte příště: Co si ještě švédi kupují, kromě potravin? Co vše tu koupíte a co ne? (část druhá - spotřební zboží). A na co si marně šetří Amálka, jezerní příšera?

Jaro u jezera

1. června 2009 v 23:50 | Janah |  Fotoreportáže
Na místní poměry už sice skoro začíná léto, ale příroda se zatím sveřepě drží jarního bujení a mláďat.

Načapat husu s mladými je docela obtížné, musela jsem si chvíli počkat, ale pak mi je matka hrdě předvedla.


Ale i kachní mláďata jsou krásná. I to poslední nakonec ostatní dohonilo, bylo hodně všetečné a stále někde něco zkoumalo.


Kačer se na to nemůže dívat. Prostě chlap, zase hledá, kde by se ulil a měl chvíli klidu. :-)


Jenom ti bezdětní si teď užívají pohodu a hezké počasí.Ani konipas nezůstává chvíli v klidu.


Také labutě se k sobě mají. Láska je láska.


Někdy to vypadá i na mezidruhové sblížení, téhle labuti prostě nemohl racek odolat, neustále se pohyboval v její blízkosti.


Rozhlédněte se, na jaře je tu tak krásně, cítíte ten vzdoušek?


V tuhle dobu je tu i mnoho párů lidí, někteří jdou ovšem pouze pozorovat ptáky a případně je také fotit.


Třeba se jim tu labuť podaří vyfotit tak nádhernou jako mně. Možná.


Prostě je jaro a jenom ta skála by zůstala chladná.


A možná ani ta ne.