Co dneska dávají v televizi?

16. května 2009 v 0:17 | Janah
Zatím mám pocit, že Švédové zase tak moc televizi nesledují, rozhodně tu televizory modře nepoblikávají dlouho do noci, a také si neříkají ráno na zastávce autobusu: "Viděli jste včera v televizi? To byla hrůza!"

Ale televizi s mnoha kanály tu samozřejmě mají. Také za ní platí poplatky, tuším, že 160SEK/ měsíc. My také musíme platit, poplatek se totiž vztahuje na vlastnictví spotřebiče. A televizi máme, a že se nedíváme na jejich veřejnoprávní, protože, za prvé nerozumíme natolik švédsky, a za druhé, je strašná, to už nikoho nezajímá. Jako u nás doma v Čechách, že?

Tím ale podobnost nekončí. Televize Prima má totiž stejného švédského majitele jako zdejší stanice TV3. Možná jich tu vlastní víc, to nevím, ale že je TV3 totožná s Primou by poznalo i nemluvně.

No, nepřipomíná vám to něco? Kdybyste tápali - je to švédský pořad Jste to, co jíte. Obsah totožný s českým, jen je tu jiná teta Kateřina (tedy jiná lékařka). Od našeho se liší trochu tím, že účastníkům doporučují potravinové doplňky a vyhazují mikrovlnky z okna - u nás je účastníci naopak dostávají, zajímavé. Všechno je víc než u nás založeno na pozitivní motivaci a na pohybu.


A máme tu další pořad, zkuste hádat jaký.

Ano, pořad Vím, cos dělal v pátek. Jen tady je to Vím, co jsi dělal v sobotu. Neptejte se proč. Zatímco u nás pořad není nějak zvlášť úspěšný, tady je poměrně oblíbený, protože švédský humor je více situační a jaksi přímočařejší než český. V tom bude asi taky zakopán pudl neúspěšných pořadů Primy - švédské vedení jen kopíruje své úspěšné pořady, ale to nemůže vždy fungovat.

Švédi si navíc velmi potrpí na diskuse a na talk show. Není problém v jakémkoli čase nějakou najít. Rádi se také ptají sportovců těsně po výkonu, třeba na MS v Liberci měli dlouhé rozhovory s se sportovci, co, jak, kdy a kde se jim povedlo a co ne. Takže kvůli tomu někdy ani nedávali předávání medailí a rozhovor rušila hymna na pozadí. Totéž se dělo i na MS v hokeji.

Dalším oblíbeným tipem pořadu jsou reality show. Trosečníci, Top model, Top chef (kuchař), Projekt runway(návrháři oblečení), Hell's kitchen atd. Všechny jmenované v původním anglickém znění s titulky. Původní švédské reality show jsou Sjukhuset (nemocnice), kde ukazují skutečný provoz nemocnice a záchranné služby, Lyxfällan (krotitelé dluhů), Arlanda (provoz letiště v reálu), výše jmenované a mnoho dalších. Patří mezi ně i Máma hledá tátu.

Takže reality show si tu užijete víc než dost. Koukám na ně, aby si pocvičila švédštinu, protože všechny filmy jsou v angličtině s titulky. Viděla jsem dva švédské filmy, ale byly pro paměťníky, a přestože byly roztomilé, slovní zásoba byla poněkud zastaralá. Také sleduji dětské pořady, protože ty jediné jsou dabované. Až zdětinštím, nedivte se.

Jěště si Švédi potrpí na pořady a soutěže se zpíváním, obdivuji, že v soutěži Singing Bee dokáží dozpívat text písně, i anglické, když vypnou náhle zpěv a ponechají jenom hudbu, klobouk dolů.

Bohužel i tato soutěž je přerušovaná nekonečnými reklamami, takže stihnu vyvenčit psa, uvařit si čaj a osprchovat se, a o nic mezitím nepřijdu. Taky se to dá brát jako plus, i u televize mám pohyb. Ovšem nevíce nás překvapila televizní stanice, která nám přerušila napínavý film doslova v půli věty, dala reklamní blog, zpávy!, poté opět reklamu, a pak se nenuceně vrátila (po půl hodině!) k filmu.

Překvapením bylo pro nás i vysílání Sexu ve městě v pět hodin odpoledne, to by naše rada asi nevydýchala. Jak to tak po sobě čtu, začínám chápat, proč tu na televizi nekoukají od rána do noci.

Pokud si chcete dát ochutnávku pravého nefalšovaného švédského pořadu klikňete ZDE zavede vás to na TV3, kde můžete shlédnout pořady stanice, podobně jako na českém streamu.


Čtětě příště: Co to znamená, když vám Švéd řekne: "Tak"! Máte ho kopnout nebo se usmát? A co Amálka, místní jezerní příšera, používá sprostá slova?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denisa Denisa | 17. května 2009 v 20:31 | Reagovat

:-) Skvělý blog.Už se moc těším na další článek s "tak".

2 Zeea Zeea | 18. května 2009 v 11:43 | Reagovat

Švédština vypadá tak záhadně...ale hezky, to se musí uznat. Tak už jsem si zjistila, při jedné mé seanci se švédským slovníčkem  :-D

3 Terka Terka | Web | 19. května 2009 v 21:37 | Reagovat

dobrý průřez jedním švédským médiem, příště zkus noviny :-) (ne, jenom návrh)... jedny únorové doma mám, ale pořád čekají na přečtení, pardon na kostrbaté louskání, protože švédsky, vlastně norsky (ale všechna norská slovíčka, co znám, mi pasují i na švédštinu) toho zas tolik neumím... Stockholm je zajímavé město. Strávila jsem tam dva dny a určitě si vyžaduje delší čas na pochopení a nalezení specifik, není tolik přímočaré jako třeba Dublin, spíš takové ledově vznešené (i když teď tam asi není led)... každopádně si ráda přečtu o životě tam

4 Kittanya Kittanya | Web | 23. května 2009 v 11:53 | Reagovat

Já Vás tak obdivuju, že se učíte švédštinu.. Já teď plantám finštinu stylem samoučse, ale jak jsem četla stránky jedné překladatelky, tak je to docela zbytečné. Oni prostě všude mluví jinak a na spisovnou finštinu se usmívají jak rajský jablíčka. Největší sranda je, že tam jsou rozdíly v nářečí tak markantní, že už i Pražák by rozumněl Brňákovi víc, než sami sobě.
Těšíme se na další  reportáž.;-) !
PS: Já se na televizi nedívám vůbec. Jsou světlé chvilky jako při nějakém dokumentárním filmu na ČT2 nebo Dr. House, ale jinak ji nemívám ani zaplou. Prostě se tam nemám na co dívat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama