Květen 2009

Co dneska dávají v televizi?

16. května 2009 v 0:17 | Janah
Zatím mám pocit, že Švédové zase tak moc televizi nesledují, rozhodně tu televizory modře nepoblikávají dlouho do noci, a také si neříkají ráno na zastávce autobusu: "Viděli jste včera v televizi? To byla hrůza!"

Ale televizi s mnoha kanály tu samozřejmě mají. Také za ní platí poplatky, tuším, že 160SEK/ měsíc. My také musíme platit, poplatek se totiž vztahuje na vlastnictví spotřebiče. A televizi máme, a že se nedíváme na jejich veřejnoprávní, protože, za prvé nerozumíme natolik švédsky, a za druhé, je strašná, to už nikoho nezajímá. Jako u nás doma v Čechách, že?

Tím ale podobnost nekončí. Televize Prima má totiž stejného švédského majitele jako zdejší stanice TV3. Možná jich tu vlastní víc, to nevím, ale že je TV3 totožná s Primou by poznalo i nemluvně.

No, nepřipomíná vám to něco? Kdybyste tápali - je to švédský pořad Jste to, co jíte. Obsah totožný s českým, jen je tu jiná teta Kateřina (tedy jiná lékařka). Od našeho se liší trochu tím, že účastníkům doporučují potravinové doplňky a vyhazují mikrovlnky z okna - u nás je účastníci naopak dostávají, zajímavé. Všechno je víc než u nás založeno na pozitivní motivaci a na pohybu.


A máme tu další pořad, zkuste hádat jaký.

Ano, pořad Vím, cos dělal v pátek. Jen tady je to Vím, co jsi dělal v sobotu. Neptejte se proč. Zatímco u nás pořad není nějak zvlášť úspěšný, tady je poměrně oblíbený, protože švédský humor je více situační a jaksi přímočařejší než český. V tom bude asi taky zakopán pudl neúspěšných pořadů Primy - švédské vedení jen kopíruje své úspěšné pořady, ale to nemůže vždy fungovat.

Švédi si navíc velmi potrpí na diskuse a na talk show. Není problém v jakémkoli čase nějakou najít. Rádi se také ptají sportovců těsně po výkonu, třeba na MS v Liberci měli dlouhé rozhovory s se sportovci, co, jak, kdy a kde se jim povedlo a co ne. Takže kvůli tomu někdy ani nedávali předávání medailí a rozhovor rušila hymna na pozadí. Totéž se dělo i na MS v hokeji.

Dalším oblíbeným tipem pořadu jsou reality show. Trosečníci, Top model, Top chef (kuchař), Projekt runway(návrháři oblečení), Hell's kitchen atd. Všechny jmenované v původním anglickém znění s titulky. Původní švédské reality show jsou Sjukhuset (nemocnice), kde ukazují skutečný provoz nemocnice a záchranné služby, Lyxfällan (krotitelé dluhů), Arlanda (provoz letiště v reálu), výše jmenované a mnoho dalších. Patří mezi ně i Máma hledá tátu.

Takže reality show si tu užijete víc než dost. Koukám na ně, aby si pocvičila švédštinu, protože všechny filmy jsou v angličtině s titulky. Viděla jsem dva švédské filmy, ale byly pro paměťníky, a přestože byly roztomilé, slovní zásoba byla poněkud zastaralá. Také sleduji dětské pořady, protože ty jediné jsou dabované. Až zdětinštím, nedivte se.

Jěště si Švédi potrpí na pořady a soutěže se zpíváním, obdivuji, že v soutěži Singing Bee dokáží dozpívat text písně, i anglické, když vypnou náhle zpěv a ponechají jenom hudbu, klobouk dolů.

Bohužel i tato soutěž je přerušovaná nekonečnými reklamami, takže stihnu vyvenčit psa, uvařit si čaj a osprchovat se, a o nic mezitím nepřijdu. Taky se to dá brát jako plus, i u televize mám pohyb. Ovšem nevíce nás překvapila televizní stanice, která nám přerušila napínavý film doslova v půli věty, dala reklamní blog, zpávy!, poté opět reklamu, a pak se nenuceně vrátila (po půl hodině!) k filmu.

Překvapením bylo pro nás i vysílání Sexu ve městě v pět hodin odpoledne, to by naše rada asi nevydýchala. Jak to tak po sobě čtu, začínám chápat, proč tu na televizi nekoukají od rána do noci.

Pokud si chcete dát ochutnávku pravého nefalšovaného švédského pořadu klikňete ZDE zavede vás to na TV3, kde můžete shlédnout pořady stanice, podobně jako na českém streamu.


Čtětě příště: Co to znamená, když vám Švéd řekne: "Tak"! Máte ho kopnout nebo se usmát? A co Amálka, místní jezerní příšera, používá sprostá slova?

Čarodějnice a 1.máj

7. května 2009 v 22:45 | Janah |  Fotoreportáže
Zjistili jsme, že 30. dubna Švédi také zapalují ohně, ale většinou jeden, někde poblíž centra města. Možná, že si soukromé ohýnky zapalují na vesnici, ale tady ve městě jsme žádné nespatřili. Mimochodem, také takzvaně "pálí čarodějnice" stejně jako my.
Oheň u zámku v Örebru

K rituálům patří stánkaři


a davy lidí v centru.


Ti si pak společně zazpívají hymnu a shlédnou velkolepý ohňostroj.Druhý den ráno začínají oslavy 1.máje. Měli jsme trochu pocit dejá vu (čti dežaví), když jsme viděli průvod s rudými prapory a s hesly "Od kapitalismu k socialismu!" Povšimněte si, že účastníci průvodu nesou rudé karafiáty, takže iluze před revolučníno svátku práce byla téměř dokonalá (až na tu švédštinu).A pamatujete se ještě na projevy na náměstí?Trochu se s tím tloukl jenom trh s mezinárodní účastí, ten do toho tak úplně nezapadal.


Ale hned to napravila kapela, i když hrála trochu míň angažované kousky, než jsme byli zvyklí.


A co ještě chybí k dokonalé představě svátku práce v 80. letech? Balónky přece...


No, musím říct, že nás Švédové svými oslavami 1.máje trochu vyděsili. Třeba tu příště ještě uvidíme mávat Jakeše a recitovat bude Švorcová!