Březen 2009

Víno, ženy a zpěv?

14. března 2009 v 0:57 | Janah
Přesto, že se mnoho lidí domnívá, že Švédové jsou téměř rozenými alkoholiky, myslím, že to tak není, nehřeší ani ostatními v Evropě dost oblíbenými způsoby, ale svoje slabé stránky pochopitelně také mají.

ALKOHOL Přístup k alkoholu není pro dospělé nijak zvlášť ztížen, pouze musí dojít do Systembolagetu, když chce něco silnějšího než 3,4% alkoholu. V normálním obchodě lze tedy koupit i slabší pivo, pokud je vám 18 a více let. Jedinou překážkou je spíš cena alkoholu, obzvlášť tvrdého. Také pivo v restauraci není nejlevnější, jeho cena se pohybuje kolem 50 SEK za půl litru. Hodně se tu pije české pivo, například Staropramen, Gambrinus, Starobrno, ale na ceně se bohužel nic nemění.

Když pak přijede Švéd do "pohostinějších" končin, je jasné, jak to skončí. Tady si jdou skutečně sednout na jedno, nebo za celý večer vypijí tak dvě piva (a už po těch dvou jsou neobvyle veselí), a když pak přijedou do Prahy- země zaslíbená- za svých 50 SEK si tu koupí ne jedno, ale třeba hned pět! piv. Ovšem nemají natrénováno... A proto pak vypadají jako alkoholici, i když nejsou.
Je pravda, že Švédi se rádi chopí každé příležitosti si koupit levnější alkohol a spousta z nich nelení vyjet například na výlet lodí do mezinárodních vod jen za jedním účelem - aby se zpili do němoty.

SEX Tak ten si tady taky moc neužijí, tedy ten za úplatu. Ten je tady totiž trestný. Takže červené lucerny tu nikde, kromě diskotéky, neuvidíte. Zajímavostí je, že za žádost o sex nebo za přijetí nabídky k sexu za úplatu je tu trestán žadatel-zákazník, tedy (v naprosté většině) muž. A je úplně jedno, že žena mu ho "svobodně" nabídla. Ne, že by to asi nějak nešlo zařídit, ale muž si nikdy nemůže být jistý. Jako poznámku pod čarou uvádím, že tvrdé jsou tu i tresty za znásilnění.

DROGY Švédsko patří k zemím, kde je zakázáno kouření v restauracích. Na veřejnosti už jim to tak nevadí, snad i proto, že Švédi moc nekouří. Za to je tu velmi oblíbený snus. V podstatě je to žvýkací tabák, který se nežvýká, ale vkládá do úst, do dutiny mezi dásně a tvář.Je předzabalený v papírových sáčcích (viz obr.) a v ústech se nechává až několik hodin. Jestli si myslíte, že je to lepší než kouření, tak vám to ráda vyvrátím - lidem co snus používají rychle zhnědnou, až zčernají zuby, hlavně na té straně kam si uživatel snus vkládá, neustále kolem sebe plivají a dech taky nemívají nejvoňavější. Snus taky leze lidem do peněz, zrovna tak jako tabák - nedávno tu v televizi, v obdobě pořadu Krotitelů dluhů, ukazovali pána, co za snus vydával pravidelně 3000 SEK měsíčně.


Krabička snusu a Švéd, to je natolik ustálené spojení, že se podle něho vzájemně Švédi poznávají ve světě. Měli jsme jednu prázdnou krabičku, co jsme používali na drobné, a hned se k nám hnal ve Španělsku Švéd, že je rád, že vidí krajany!

Jako droga jim tu také slouží sport v posilovnách spojený s konzumací potravinových doplňků. Myslím, že s čistým svědomím můžu napsat "s nadměrnou konzumací", protože Švédové patří k největší uživatelům potravinových doplňků pro sportovce v Evropě.

Nevím, nevím nějak se mi to nechce srovnat s propagovaným zdravým a přírodním životním stylem, ale každý máme něco, a možná když nenačerpají vitamíny z piva, musí je doplňovat jinak.

Co se týče ostatních drog bohužel nemohu sloužit, jen vím, že tu občas zavoní "tráva", ale ve srovnání s Belgií a Českem jen velmi velmi vzácně.


HAZARD A to zase Švédi rádi hazardují a sází. Neuplyne měsíc, aby se neobjevila nová reklama na nový web pro sázení po internetu, který propagují slavné osobnosti např. z oblasti sportu, protože sport je tu to, na co sázejí nejraději - na výsledky, utkání, na koníčky, na závody aut,...Ale nezanedbávají ani klasické Casino, ale taky asi spíš navštěvují ta internetová, protože heren tu po Örebru skutečně moc není.


Ale viděla jsem tu auto-kino (nejsou tam sedačky, ale parkoviště pro auta, film sledujete z vozu), kde se v autech po odpolednech hrálo bingo. To může vážně fungovat jenom ve Švédsku. Bingo je mimochodem oblíbená zábava zdejších důchodců, často ho pořádají ve svých klubech, a dokonce i v těch farních.

Ničím víc už snad nijak významně Švédi nehřeší, snad to stačí, ne? My Češi taky nejsme andílci, takže dopijte to pivo, típněte cigaretu, a nezapomeňte zítra vsadit ten tiket v sázkové kanceláři!


Čtěte příště: Co nakupují Švédi v obchodech? Jak nakupují?Jaké mají obchody? Co si pravidelně kupuje Amálka, jezerní příšera?