Leden 2009

Vánoce, Vánoce...

19. ledna 2009 v 18:36 | Janah
jsou už za námi, a proto možná teď už zase přijde k chuti pár infomací o prosincových oslavách ve Švédsku, asi jako přijde k chuti vánoční cukroví, které s náležitým odstupem vytáhnete z mrazáku.

První oslavou u nás je Mikuláš. Tady po něm nikdo ani nevzdechne, a na Barboru tu taky nikdo větvičky netrhá ( a i kdyby to byla tradice, byla by z ekologických důvodů už dávno zrušená). Mikuláše s čerty a s anděli tu prostě nemají - jejich škoda.

Všechno si ale vynahrazují na Svátek světel, na svatou Lucii. U nás se také dřív slavila, matně si ze svého dětství vybavuji nějaký pořad, kde to prezentovali jako svátek našich babiček, kdy chodily po vsi dívky oděné do dlouhých bílých říz, nosily svíčky a zpívaly. Tady mají dívky ty svíčky na hlavě, zasazené v jakési koruně, oděné jsou také do dlouhých říz a také zpívají, hlavně píseň Santa Lucia, což mě překvapilo, protože jsem si tu píseň nikdy nespojila s touhle oslavou. Dnes se ve Švédsku oslavy a zpěvů, v rámci rovnosti pohlaví, účastní i chlapci, ale hrají zde jen podružnou roli družiny svaté Lucie.Lucií může být jen mladá dívka (kdysi panna), a může být jen jedna v jedné družině. Družina nekoleduje, ani nepřijímá dary na charitu, prostě jen zpívají krásné písně a procházejí městem, alespoň v Örebru to tak je.

Svátek ale nepatří pouze Lucii, ale i světlu a světélkům. Na to jsou Švédové opravdovými experty. A i když je každý prosincový den (večer) prozářen tisíci světýlek a svíček, na Lucii se teprve pořádně odvážou - kolem zámku rozsvítili v podvečer stovky svíček - prostě nádhera.


Švédové si také více než my užívají advent. Všude jsou trhy s tradičními a uměleckými výrobky, na zboží á la "čeští" stánkaři si tu moc nepotrpí. Ale nebojte se, kýče a nevkusnosti se tu taky najdou. Na druhý advent byl na náměstí v Örebru velký koncert pod širým nebem. Dění na podiu bylo promítáno na dvě velká plátna, na kterých bylo v rohu okénko pro tlumočníka pro neslyšící, který tlumočil i texty písní a pohupoval se v jejich rytmu! To nás dostalo.Pokud jste ten večer chtěli přispět na dobročinost, koupili jste si svíčku (na baterii), kterou pak na konci všichni rosvítili. Bylo to dost dojemné a krásné, a přestože jsme textům a slovům moderátorů nerozuměli, atmosféra na nás zapůsobila a svátečně nás naladila.Na Vánoce se ve Švédsku nepeče cukroví jako u nás, ale jenom šafránové pečivo s hrozinkami, něco jako naše velikonoční jidáše, jenom je ta navíc ten šafrán, a pak pepparkakor - perníčky. Ty mají podobnou chuť jako u nás, jen je dělají podstatně tenčí, takže jsou krásně křupavé a dlouho vydrží.


Také se tu pije svařák - glögg. Už hotový v lahvích má však zanedbatelné množství alkoholu a nezanedbatelné množství cukru, v důsledku čehož ho ještě přes půl lahve máme v ledničce - máte-li zájem, hlaste se.
Ryby tu jedí hodně po celý rok, takže spotřeba nějak závratně v prosinci nevzrůstá, a když, tak spíše kvůli pořádání podnikových julabordů (vánočních švédských stolů), než kvůli kupování ryby na vánoční stůl. O vánocích tu ponejvíce jedí vánoční šunku, která je okořeněná hřebíčkem. Švédové se na ní scházejí se svými rodinami a rozdávají si dárky, které jim přinesl skřítek.


Dříve byl hodně důležitý i svátek Tří králů, ale dnes se již tento den, který se tu mimochodem nazývá "13. den po vánocích", nijak zvlášť neslaví.
Zato se tu prý slaví svátek sv. Knuta (13.1.), kdy se odstrojí stromek a uklidí vánoční výzdoba. Tím teprve Vánoce úplně skončí.


Nevím ale, na jakého svatého uklízejí vánoční světýlka, protože tu stále všechna svítí a neubývají, spíše naopak.


Čtěte příště: O kolech a všem okolo. Cyklistika jako životní styl? Jezdí také Amálka (místní jezerní příšera) na podvodním kole?