Zamyky, zamyky na čtyři kolíky

7. prosince 2008 v 22:44 | Janah(napsáno 26.11.2008)
Švédi mají k zamykání, pro nás pro Čechy, poněkud zvláštní vztah. Nejsou prý tak daleko doby, kdy jako na Islandu nezamykali své domovy vůbec a dodnes je to ještě trochu znát.

Když jsme se nastěhovali do našeho nového bytu ve Švédsku utrpěli jsme mírný šok - v bytě se nešlo zamknout, respektive zamknout a nechat klíče v zámku, protože na nás z vnitřní strany dveří koukalo tohle:
Tedy jenom klička, třeba jako na wc. Z druhé strany se odemyká klíčem, ale z vnitřní nikoli.

Moc nás neuklidnilo ani to, že druhý den si byt odemkli dělníci, co nám montovali skla na balkon. Polooblečená jsem běžela do ložnice, zatímco se omlouvali, že jim nikdo neřekl, že už v bytě budeme. Tak jsme měli zjistit, že náhradní klíče jsou u správce domu.

Jistě má tohle zařízení i své výhody - pokud budu ležet v mrtvičném záchvatu na podlaze v kuchyni, rychlá lékařská pomoc se ke mně bez problémů dostane. Zrovna tak když praskne v mojí nepřítomnosti vodovodní potrubí, není problém ho opravit a zamezit tak větším škodám. Nicméně my bychom asi dali přednost vyraženým dveřím.

Také jsme se domnívali, že událost s dělníky byla ojedinělá, protože byt byl ještě prázdný, tak proto jim tedy správce poskytl klíče. Bohužel to byla další věc, ve které jsme se mýlili.
Když jsme na chvíli odjížděli do Čech, přišlo nám upozornění, že cosi budou montovat v koupelnách. Co přesně to bude jsme ve švédštině neporozuměli, zato jsme jasně pochopili, že pokud nebudeme přítomni, bude nám to namontováno i tak! Když jsme se snažili protestovat, aby se v našem zařízeném bytě pohybovali opraváři bez naší přítomnosti, vyvolali jsme tím u Švédů veliký údiv - Co nám na tom vadí? Měli bychom být rádi, že u toho nemusíme být. Budeme prostě pryč a vrátíme se do opravené koupelny. Co s tím máme za problém? Naše vysvětlování o ochraně soukromí a o strachu z neznámých dělníků v našem bytě očividně nechápali. Ve Švédsku je to běžná praxe.
Když jsme přijeli zpátky, měli jsme kryty na koupelnovém topení a na podlaze v předsíni byl papír, že toho a toho dne, ten a tento dělník provedli montáž v obou koupelnách. Podpis.

Po těchto zkušenostech mi dlouho trvalo si na život bez zámku zvyknout. ( Bez hradu to jde, ale co bez zámku :-)) Pořád jsem měla pocit, že pokud nevyskočím na první zazvonění u dveří, tak někdo vejde dovnitř. Měla jsem strach, že dělníci si udělají kopii klíče a někdy v noci, když jsem sama, se přikradou. Když po mě některý z dělníků hodil očkem, už jsem si přestavovala, jak se mě snaží znásilnit po odchodu manžela do práce. Ano, přiznávám byla jsem trochu paranoidní, ale jenom na švédské poměry, na české už myslím tolik ne.

Po několika měsících, kdy se mé černé obavy nenaplnily, jsem se trochu uklidnila - už nechodím otevírat na první zazvonění ( ale na druhé :-) ). Už jsem si zvykla, že to tady tak bez problémů funguje - zatím. Většina dělníků totiž není místní, ale z chudších států Evropy, je jen otázka, kdo se komu přizpůsobí...


Ale stejně, není nad to se pořádně hezky česky zamknout!Příště čtěte: Kdy je v zimě tma? Je někdy v létě tma? A co světlo? Co dělá za tmy Amálka- místní jezerní příšera?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 14. května 2009 v 22:05 | Reagovat

Nemějte strach.. Oni mají úúúúplně jinou mentalitu než my. My co jsme si neukradli, to jsme neměli (tím nechcï říct, že jsem zlodějka). Vidím to na kamarádovi z Finska, ten byl nešťastnej, když přijel.

2 š š | Web | 9. prosince 2009 v 15:36 | Reagovat

jj, češi jsou zvyklí na krádeže, všude vidí možnosti a v každém zloděje. asi bych s tím také měla velký problém

3 Lawiane Lawiane | Web | 6. srpna 2010 v 14:07 | Reagovat

jo, tyhled ivné odemykátka a zamykátka jsou asi po celé skandinávii, ne? Někde jsem četla, že to nějakou slečnu překvapilo i ve Finsku. Mimochodem, tam prý namají kliky na oknech :D by mě zajímalo, jak větrají :D

4 Lexie Lexie | Web | 3. dubna 2011 v 15:37 | Reagovat

Něco podobného se nám stalo taky :) Táta oznámil mamce, že ve 4 přijde opravář a on a to, že nebude doma. To nevadí oni mají klíč :) Máma začla vyšilovat, že prej něco ukradnou a blablabla.... Když jsme přišli domů tak klíče ležely přede dveřma ještě s drobnými za opravu :)

5 Janah Janah | Web | 3. dubna 2011 v 19:02 | Reagovat

[4]: Jo, jo jiný kraj jiný mrav ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama