Var bor ni? No přece v Örebru!

7. prosince 2008 v 22:22 | Janah (napsáno 29.10.2008)
Örebro je sedmé největší město ve Švédsku. Leží v jeho střední části, na pomezí průmyslové a zemědělské oblasti, nebo jak to bylo dříve - na pomezí hornické a zemědělské oblasti.


Přirozeným středem města je zámek- Örebro slott ze 14.století. My bychom ho spíš tipovali na hrad, ale je to zámek. Původně to totiž byla tvrz, která do zámku tak nějak dorostla. Zámek vybudovali Vasovci na ostrůvku řeky Svårtan. Proslavil se především tím, že v něm zasedal říšský sněm, protože z odlehlého Örebra prý tak snadno neunikaly informace z jednání. Je tedy s podivem, že tu nezasedá vláda dodnes. Obvzláště ta česká.
Z mostu u zámku lze zahlédnout vodárenskou věž Svampen, na kterou jsou místní hrozně hrdí, protože se princi Faisalovi ze Saudské Arábie zalíbila natolik, že si ji okopíroval a postavil ve svém rodném Riádu. My bychom po něm spíš žádali autorské poplatky.


Co už více stojí za zmínku, je nádherný městský park o rozloze několika hektarů, jehož součástí je i skanzen Wadköping (čti vadšépink). Do Wadköpingu byly přeneseny staré dřevěné domky a dvorce z okolí. Nejstarší z domů pochází ze 16.století a přenocoval v něm sám král Karel IX.
Za zmínku snad ještě stojí náměstí Stortorget (dlouhé jak Lovosice) s kostelem sv. Mikuláše (Sankt Nikolai kyrka) a se sochou lidového hrdiny z 15. století, kterého občas rádi oblékají náštěvníci nočních klubů. Takže už jsme ho spatřili s mnoha vlajkami kolem krku místo šály, ale nikdy to nebyla švédská. Českou ještě neměl - v nočním klubu jsme tu ještě nebyli.


Ve městě je ještě lékařská univerzita s nemocnicí, a také technická univerzita, která spolupracuje s českými školami, a dokonce přímo s libereckou vysokou školou. Takže je možné, že se tu courá ještě další Liberečák a baví se naším otevřeným hovorem, protože si myslíme, že nám tu nikdo nerozumí.
Čtěte příště: Jací jsou Švédi? Čím se liší? A čím ne? Jsou studení, zmrzlí,vřelí nebo teplí? A zasedala Åmmelången(místní jezerní příšera) v říšském sněmu?


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 14. května 2009 v 22:18 | Reagovat

Zaujaly mě ty domečky zastřešené zelení. To bych si jendou chtěla pořídit

2 Jája Jája | Web | 15. února 2010 v 23:03 | Reagovat

Ó, moc dobře vypadá :) ale v té dnešní sněhové podobě je daleko majestátnější :)
Zámek... kdo by to řekl... na naše "zámecké poměry" je poměrně nenačančanej :) Ale moc se mi líbí... a ty zelený střechy, no tak z těch jsem zcela poprděna vždy :)

3 Klára Klára | 4. listopadu 2010 v 15:37 | Reagovat

Ahoj :) Bezva blog, v Orebru jsem byla na Erasmu pobytu, jen v našem ročníku nás bylo 7 čechů tak opatrně s těmi hlasitými rozhovory :) Jinak jsem z blogu nadšená, můžu se alespoň ve vzpomínkách vrátit zpět. Miluju to tam. Snad se tam brzy opět vydám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama