Světlo je opak tmy

8. prosince 2008 v 22:13 | Janah
Světlo je opakem tmy. Ale co šero? Je to menší tma a nebo menší světlo? Stačí mi k životu jen trochu světla, hodně šera a kus tmy?

Takové otázky jsem si kladla, než jsem se sem přestěhovala. Moje úvahy byly ve větší míře vyprovokovány dotazy typu:"Jak budeš ve Švédsku zvládat tu tmu v zimě? Nezblázníš se z toho?" Pak se ukázalo, jak už to tak bývá, že všechno je jinak.

Do Švédska jsme se přistěhovali těsně před letním slunovratem, tedy před midsommardagen. Tady se to slaví jako velký svátek, srovnatelný snad jenom s Vánocemi. Život v zemi se úplně zastaví už den před svátkem a vzpamatovávají se z něho ještě dva dny po něm. Z toho jsem usoudila, že světlo a sluníčko je pro Švédy důležité a vzácné, a začala jsem se bát toho, co přijde v zimě.

Zatím jsem si užívala takzvaných bílých nocí, které ale pro mne osobně byly velkým zklamáním, protože nebyly bílé, ale šeré. Je pravda, že když jsem si šla o půl dvanácté v noci do knihovny vybrat knihu, přečetla jsem všechny tituly bez rozsvěcení. Ale rozhodně mi světlo v noci nebránilo usnout, jak jsem si původně představovala.
Bílá noc je vlastně způsobena tím, že slunce úplně nezapadne. Respektive zapadne, ale určitou dobu po západu ještě zůstane zbytkové světlo, které je ve Švédsku vystřídáno světlem počínajícího východu slunce. Jednoduše řečeno, slunce vlasně přes léto nikdy zcela nezapadne.
Vypadá to asi takhle:S tím se pojí ještě jedna věc. Už od začátku léta jsem byla celá nesvá, protože mozek mi signalizoval jiné roční období, ale přičítala jsem to bílým nocím. Pak jsem ale zjistila, že slunce tu v létě svítí pod jiným úhlem než v Čechách, asi tak jako u nás na podzim. Slunce prostě nevystoupí tak vysoko nad horizont jako u nás, ale ani tak "hluboko" nezapadne. Prostě se celý den ochomítá kolem horizontu.


Podzim pak přišel docela rychle, už v srpnu, asi proto tady končí prázniny v jeho půlce. Řekla bych, že vše je tu asi o měsíc dřív ( uvidíme, jestli to tak zafunguje i na jaře).
Světla pak začalo docela rychle ubývat. Takže teď, téměř v půli prosince, zapadá slunce po třetí hodině odpolední a vychází až po osmé hodině ranní. ( Švédsko je ve stejném časovém pásmu jako ČR.)


O moc horší to už asi nebude, protože 13.12. tu slaví Svátek světel (svátek sv.Lucie) a o ní se u nás praví, že: "Lucie noci upije". Tak jsem zvědavá jestli popíjí i tady (doufám, že tma má méně než 3,5 % alkoholu, jinak tu má Lucie vážný problém a bude muset do Systembolagetu :-) ). Ale pokud tady Lucie noci neupije, přichází před Vánocemi zimní slunovrat, a pak by mělo být světla každým dnem o něco více.


Švédové se navíc snaží tmu všelijak zmírnit, takže tu všude svítí pouliční osvětlení, doplněné svíčkami a světly v oknech. Nyní samozřejmě i vánočními světly, na které si zde velmi potrpí.Svíčky jsou tu oblíbeným prodejním artiklem a koupíte je téměř všude, třeba i v některých obchodech s oblečením. Zrovna tak světla a světýlka, která používají celoročně, ne jenom před Vánoci. Jen se samozřejmě mění motivy, nikdo v létě nesvítí sněhulákem.


Ve Švédsku přetrvává tradice rozsvěcování lampy v okně. Původně se dávaly do oken svíčky nebo petrolejky, aby pocestný za nečasu našel cestu do úkrytu. Dnes si všichni dávají do oken lampičky, a to i v paneláku. Ve městech se už původní důvod rozsvěcování vytratil, ale přetrvává prý na odlehlých místech, a kdybyste tam za sněhové bouře zabušili na dveře, rádi vám poskytnou přístřeší. ( Nevím, vyzkoušeno nemám a k sousedům, přestože mají lampu v okně, teď raději zvonit nepůjdu :-))Život ve tmě zatím snáším lépe, než jsem si myslela. Upadla jsem sice do zimního spánku, ale to se mi stávalo každoročně i v ČR. Rozdíl mezi nejdelšími nocemi u nás a tady není zase tak velký, jak se z Čech zdá. Rozhodně to zvládám lépe než kamarádka z Jihoafrické republiky, tu upřímně lituji.
Ve městě se navíc kvůli množství osvětlení tma snáší lépe než někde na samotě u lesa, kde jediným světlem je svit v očích lišky, co vám dává dobrou noc.

No, a zatím jsem se z toho ani nezbláznila, pokud se tak už nestalo, a já nesetrvávám v blažené nevědomosti...
Čtěte příště: Mají Švédi nadité peněženky? Je velká mince větší? Návod jak platit a jak ne. Má Amálka (místní překřtěná jezerní příšera) důvěru ve švédské banky, nebo si schovává poklad pod hladinou a ještě pod kameňom?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | Web | 10. prosince 2008 v 21:44 | Reagovat

Trochu mě překvapilo, že na té vánoční fotce není ani ve Švédsku sníh. Tady u nás si na to pomalu zvykáme, ale tam nahoře bych to nečekal. Jinak bílé noci by mě docela zajímaly stejně jako Skandinávie celá. Bohužel to vypadá, že se tam dostanu jen přes Tvůj blog;)

2 Janah to Tomáš Janah to Tomáš | 15. prosince 2008 v 23:07 | Reagovat

Se sněhem už to prý není, co to bývalo, ani v SE. Teď tu je cca 10cm, ale už to taje...:-(  

Jsem z LBC a často je sníh spíš tam než tady.

3 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 14. května 2009 v 21:54 | Reagovat

[1]: Tome, vypadá to se mnou asi stejně jako s Tebou:-D Ale jednou se tam podívám. CHtěla bych spíš do Finska... :-(

4 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 14. května 2009 v 22:00 | Reagovat

le jak tak koukám na tu nádhernou fotku.. Tak to není jak u nás, už jenom kvůli těm čistočistým dlažbám ne:-)

5 Lawiane Lawiane | Web | 6. srpna 2010 v 14:05 | Reagovat

Hezky napsáno, tvé poznámky o koncentraci alkoholu ve tmě nemají chybu :D Já myslím, že mě by ta tma zase tolik nevadila, to spíš ty světlé noci.

6 Ondřej Ondřej | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 11:41 | Reagovat

like! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama