Nechoď dcero na jezero...

7. prosince 2008 v 22:39 | Janah(napsáno 18.11.2008) |  Fotoreportáže
Pokud by se tím švédská dívka řídila důsledně, nemohla by chudák vytáhnout paty z domu - ve Švédsku je celkem přes 90 tisíc jezer, a to nemluvím o nějakých loužích, ty se nepočítají.

jezero Hjälmaren

Jezero u kterého bydlíme se jmenuje Hjälmaren, a je to čtvrté největší jezero ve Švédsku. Samotné jezero je 58km dlouhé a 18km široké. Nejvíc nás překvapila průměrná "hloubka" jezera je to pouhých 6 metrů. Chudák jezerní příšerka Amálka(=český překlad Åmmelången) musí být asi hodně placatá. Nejhlubší místo je 20m pod hladinou. Takže je to vlastně taková trošku větší kaluž.

jezero Hjälmaren 2

Na jezeře je mnoho ostrovů, největší z je Vinön,na který se jezdí na výlety. Nebo si na něj můžete zajet půjčenou nebo vlastní lodí, lodní doprava je na Hjälmarenu hodně rozšířená. Víked na lodi je pro Švéda asi totéž, jako pro Čecha pobyt na chatě.

chata- loď

Lodí se dá z Örebra dojet až do Baltského moře. Je to možné díky Hjälmarenskému kanálu, který je nejstarším vodním dílem ve Švédsku. Dal ho v roce 1639 vybudovat král Gustav II. Adolf. Kanál je dlouhý 13km a úroveň hladiny je regulována v Örebru.

U Örebra se v celé oblasti kolem jezera rozprostírá přírodní park.
V celém parku je zakázáno rozdělávat oheň, což je jinak hojně využíváno, tak aby snad občané neutrpěli ve svých právech, jsou místa k rozdělávání ohně určená, udržovaná a vždy u nich najdete dostatek suchého dřeva a mnohdy i grilovací mřížku. Teď v listopadu začali dřevo balit do nepromokavých pytlů.V rezervaci žije mnoho chráněných i obyčejných zvířat, samozřejmě, že nejvíce jsou zastoupeni ptáci.
Na podzim se sem slétavájí divoké husy, ale ty brzy jezero opustí. Kdo tady naopak zůstává přes zimu jsou labutě.

labuť v trávě

Volavky se tu a tam objeví a zase rychle zmizí z dohledu, jsou dost plaché a na tenhle snímek jsem čekala hodinu, a to jsem měla štěstí.

volavka

Do parku kupodivu můžete i se svým psem, ale musí být celou dobu na vodítku - někteří psi proto, aby nelovili, někteří, jako ten náš (čivava), proto, aby nebyli uloveni.

racek


Rezervace je oblíbeným místem pro vycházky, cyklistiku, běhání a jiné sporty. Když se udělá jen trochu hezky je odpoledne u jezera půl Örebra.

cesta přes jezero

Mnozí lidé si sem přinášejí jídlo na piknik a využijí připravené stoly a ohniště. Někdy přijdou jen s prutem, a právě ulovenou rybu si hned na místě opečou a snědí. Hodně lidí sem ke stolečkům chodí pracovat. To se to tu potom hemží netebooky, knihami a sešity, viděla jsem tu cvičit klavíristu na na namalovanou klávesnici, cosi tu zkoušela i nějaká tanečnice - prostě je tu veselo. Pokud je hezky a teplo, tak se zábava protáhne i dlouho do noci.

noc u jezera

Jezero je zdrojem inspirace pro malíře a fotografy(jak vidno). Doknce tu prý žije jeden fotograf, který se prý jen focením jezera a jeho okolí živí. Asi se tím dá uživit docela dobře, protože ateliér, a snad i byt, má na místním zámku.

Taky často fotím jezero, takže až se budu stěhovat, dám vědět. :-)

Čtěte příště: Zamykají se Švédi? Kdo má ode všeho klíče? A co Amálka (jezerní příšera), odemkne nám svoje tajemství?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 14. května 2009 v 22:14 | Reagovat

Koukám, že podle fotek se budete stěhovat za chvilinku.. Máte talent na hezké věci.

2 Jája Jája | Web | 2. října 2010 v 12:42 | Reagovat

Krásné... koukám, že už by ti to na výstavu taky dalo... JANAH NA HRAD! Teda na zámek! :-D :-D  Je mi ale až trošinku smutno, cítím z tvého povídání, že jakoby tam měli svoji zemi rádi a starají se :)

3 Janah Janah | Web | 4. října 2010 v 12:21 | Reagovat

[2]: Děkuji za podporu - zapíšu si tě a až budu na Hradě, tedy na zámku, nezapomenu na tebe! ;-)  :-D

4 Erin Erin | E-mail | Web | 13. července 2012 v 14:33 | Reagovat

Nádhera, neskutečná!! Ta poslední fotka je jako ráj pro duši, a když si k tomu ještě úředstavím, že je to ze Skandinávie... nemám slov.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama